Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Manopera renovare apartament 2021-2022

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
ChubAru

ChubAru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.01.2021
Hello guys :)

Indraznesc sa deschid un topic nou pe aceasta tema, deoarece ma confrunt cu o situatie urata, si sper ca cineva cu mai multa experienta si ceva rabdare, sa ma poata ajuta/indruma cu niste raspunsuri care sa imi linisteasca putin creierul (sincer, nu prea are chef sa bage somn de cateva nopti).

Long story short - in mai, 2021, am cumparat un apartament de 3 camere  (65 mp2, din 83, in sectorul 6), si dupa cum va imaginati, acesta are nevoie de renovare.

Desi nu am fost de acord, la cerintele insistente ale tatalui meu, am decis sa incep acest proces alaturi de un" prieten de familie" care stiam noi ca lucreaza bine (tot el a renovat si la parintii mei).

Zis si facut. Am vorbit cu "prietenul" sa vina sa vada apartamentul.
In ceea ce priveste pretul lucrarii, a avut loc un acord tacit intre el si tatal meu care suna ceva de genul "mai dai si tu ceva" // "mai vorbim noi despre pret" // "vedem mai tarziu" // "ma gandesc si va spun ce, cand si cat". Cand am mentionat, insa, ca mi-ar placea totusi sa cunosc pretul (macar aproximativ) ca sa stiu cum imi planific cheltuielile (ma refer aici la materiale), raspunsul a fost "esti copila tu, nu stii despre ce e vorba, lasa ca ne intelegem noi".

Ca sa va dati seama, nu am cerut artificii si chestii, nu am cerut incalzire in pardoseala, sau toalete incastrate, recompatimentari si altele.
In mare este vorba despre:
- sapa autonivelanta
- montat parchet de 8mm (38 lei/mp2)
- schimbat cada, 2 wc-uri clasice (400-500/bucata)
- 5 usi (450/ bucata)
- gresie si faianta (la 43lei/mp2),
- zugravela (glet, lavabila, structurata in balcon)
- reparatii la geamuri dupa schimbarea termopanelor (3 camere + balcon de 3mp2);
- tras niste santuri in beton pentru prize noi (7 santuri)
- schimbat 5 calorifere;
(electrica a fost facuta cu altcineva)

Acum, 7 luni mai tarziu de la inceperea proiectului, a venit vorba de bani. Intre timp, din anumite motive, tatal meu s-a retras din ecuatie, si am ramas doar eu sa negociez cu el. Aici apare problema mea...

Initial mi-a cerut 20.000 ron manopera/ apartament si a avut grija sa imi mentioneze ca e practic pomana, ca altul mi-ar fi cerut 6000 euro.

Am fost de acord cu pretul, si chiar am vrut sa adaug un 3000 lei pentru acele santuri si calorifere care nu erau treaba lui, dar s-a oferit sa le faca si pentru care am apreciat gestul.

Numai ca, supriza neplacuta a venit ulterior, la cateva minute distanta, cand a schimbat in "20.000 de acum incolo", adica peste cei 12.000 ron care i-am dat deja si pe care cumva uitase sa ii ia in considerare. Adica deja il intrece pe nenea care mi-ar fi cerut 6000 de euro de care imi povestea mai devreme.
Deci 32.000 de lei, pe langa: mancare si bautura zilnic, SCULE care ii lipseau, ubere sa ajunga acasa mai repede, mici ciubucuri, 300 lei de Craciun sa ia ceva frumos sotiei, etc.etc...., si pe langa faptul ca faianta/ gresia, tapetul, parchetul vechi au fost decopertate de mine si de tata.

Dupa 2 zile de googlit, citit si cerut oferte, m-am decis sa ii spun ca mi se pare totusi cam mult pentru 65mp. Am mentionat ca asta ar fi un pret de firma care iti lasa apartamentul la cheie in 2-3 luni... fara alte cheltuieli mentionate mai sus. Insa nu a vrut sa discute cu mine, mi-a trantit "bine, fie ca tine" (adica 23.000), iar acum nu vorbeste cu mine, si nu raspunde la telefon. L-am rugat sa imi zica preturile, ca sa imi dau seama cam ce ma seaca atat de rau, insa a ramas mut.

Motivul pentru care scriu asta, este pentru ca desi ma simt neindreptatita, vreau totusi un pret corect, atat pentru el, cat si pentru mine. Avand in vedere ca m-am implicat si fizic in treaba asta si nu am stat deoparte sa ma uit doar, inteleg foarte bine ca e munca grea, ce necesita forta si rabdare si atentie la detalii daca vrei sa faci o treaba buna. Si desi nu a vrut sa spuna pretul de la inceput, si ne-am trezit astfel in situatia asta urata, ma gandesc totusi ca poate ma insel, si ca am googlit eu gresit.

Repet... nu vreau un pret "de pomana", vreau doar un pret corect pentru ambele parti. Ma deranjeaza maxim ideea ca ar profita de faptul ca nu mai este tata prezent, si ca are de-a face doar cu o "fetiscana care nu stie nimic".

Aveti ceva sfaturi prin care as putea estima un pret corect pentru ambele parti, va rog mult?
Scuzati lungimea textului Posted Image

#2
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007
Buna,

Ultima data cand am renovat un apartament am platit 23000 pentru un apartament de 86mp si asta inainte de pandemie (au facut absolut tot, instalatie electrica, centrala, izolatie exterioara). A fost o echipa si au terminat in o luna. Inainte cu o luna a renovat un prieten ceva de 55mp cu 17000 manopera. In preturile date sunt incluse toate cheltuielile, inclusiv mancare/transport)

Pretul corect il poti calcula la fiecare mp. Poti cauta pe olx preturi la diferite lucruri, gen faianta, si calculezi la cati mp ai tu din fiecare. Exemplu: https://www.olx.ro/d...mp-IDeQOM1.html

Dupa ce calculezi pretul final ar mai trebui scazut ceva pentru ca la lucrari mari, meseriasii mai negociaza. Tu vezi cat iese prima data si apoi iti pui intrebari.

Avand in vedere cat de mult au crescut preturile si prin faptul ca a durat 7 luni nu pare exagerat 32000. Problema ta este ca nu s-a discutat de la inceput si el a profitat si s-a lungit ca sa poata sa ceara mult fara sa para ca isi bate joc. Sapte luni este foarte mult pentru un apartament de 65mp.

Ai vreun contract ceva cu el?

Daca s-a suparat si nu mai vorbeste cu tine, nu mai bine il lasi in pace? 23000 impartit la 7 luni inseamna undeva la 3200 pe luna si nu cred ca a muncit 12 ore pe zi. Cel mai probabil e multumit de cat a obtinut, altfel facea mega scandal.

#3
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 29.01.2016

 ChubAru, on 17 martie 2022 - 11:22, said:


Ca sa va dati seama, nu am cerut artificii si chestii, nu am cerut incalzire in pardoseala, sau toalete incastrate, recompatimentari si altele.
In mare este vorba despre:
- sapa autonivelanta
- montat parchet de 8mm (38 lei/mp2) - nu conteaza pretul parchetului, poate fi 20 lei/mp sau 300 lei/mp, nu se ia in functie de costul materialului, ci in functie de gradul de munca si timp
- schimbat cada, 2 wc-uri clasice (400-500/bucata) -
- 5 usi (450/ bucata) - la fel ca la parchet, e vb de cat de greu e de scos si pus alta usa, nu valoarea ei
- gresie si faianta (la 43lei/mp2), - nu conteaza pretul gresiei sau al faiantei, gresia poate fi 15 lei/mp sau 150 lei/mp, nu se ia in functie de costul materialului, ci in functie de gradul de munca si timp
- zugravela (glet, lavabila, structurata in balcon)
- reparatii la geamuri dupa schimbarea termopanelor (3 camere + balcon de 3mp2); - se numesc glafuri
- tras niste santuri in beton pentru prize noi (7 santuri) - a traversat camera, sau cum ?
- schimbat 5 calorifere;
(electrica a fost facuta cu altcineva)

Greseala ta si a tatalui tau a fost ca nu ati stabilit de la inceput pretul si timpul de executie. Pretul se stabileste la inceput, dupa ce vede meseriasul ce are de facut, cat timp dureaza, complexitate lucrare, etc
La acel pret poti pune o marja de 10-20% pt chestiuni neprevazute, dar cam atat.
Tine minte pe viitor sa ceri o estimare inainte, nu mai merge pe "lasa ca ne intelegem noi / discutam noi la sfarsit". Si eu am avut parte de astfel de meseriasi si nu i-am slabit pana nu mi-au facut calculul aproximativ, in mare a pretului total. La acel pret, cum ziceam, au mai aparut niste sume, dar nu mai mult de 10-20% (20% cel mai mult si la chestii nasoale).

LE : Despre pretul total, nu pot sa iti spun nici daca e bine, nici daca e rau, cel mai bine cauti pe Google sau Olx sa vezi cam cat se ia de MP / lucrare si poti face un calcul in mare. La acea suma poti sa mai pui un 10%, daca nu au fost probleme majore pe parcurs

#4
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
20000 RON este o suma  arhisuficienta. Nu este clar de ce a durat atat de mult, teorietic ar fi fost max o luna si jumatate.
Pentru 60 mp, 2 camere, o baie, zugravit, sanitare, putin pe partea electrica am platit aprox 17500 (decopertat tot inainte, fara montaj parchet si usi)

#5
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010
Afacerile si prieteniile nu se incurca. Regula mea de viata.
In afaceri trebuie sa gandesti rece si obiectiv. Daca e vorba de un prieten, incepi sa lasi de la tine de teama de a nu strica prietenia.

Auzi la el, vrea ciubuc, mancare, scule. Ce e cu tine? Te calca in picioare oricine? Ii futeam un sut in cur daca mai comenta.


"mi-a trantit "bine, fie ca tine" (adica 23.000)"

Aici e ca la "ciorba reincalzita" cand e vorba de relatii esuate. Daca ajungi sa te tocmesti cu el, iti lasa la pret dar ori te amana pana renunti si ramane cu banii, ori iti face treaba de mantuiala.

Edited by DrLexic, 17 March 2022 - 12:56.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 ChubAru, on 17 martie 2022 - 11:22, said:

Deci 32.000 de lei, pe langa: mancare si bautura zilnic, SCULE care ii lipseau, ubere sa ajunga acasa mai repede, mici ciubucuri, 300 lei de Craciun sa ia ceva frumos sotiei, etc.etc...., si pe langa faptul ca faianta/ gresia, tapetul, parchetul vechi au fost decopertate de mine si de tata.


??????

 rdk, on 17 martie 2022 - 11:53, said:

Avand in vedere cat de mult au crescut preturile si prin faptul ca a durat 7 luni nu pare exagerat 32000.



7 luni pentru lucrarile de mai jos?Sa fim totusi seriosi indiferent cat au crescut preturile.Am impresia ca mai mult a crescut nesimtirea spre + infinit.

 ChubAru, on 17 martie 2022 - 11:22, said:

In mare este vorba despre:
- sapa autonivelanta
- montat parchet de 8mm (38 lei/mp2)
- schimbat cada, 2 wc-uri clasice (400-500/bucata)
- 5 usi (450/ bucata)
- gresie si faianta (la 43lei/mp2),
- zugravela (glet, lavabila, structurata in balcon)
- reparatii la geamuri dupa schimbarea termopanelor (3 camere + balcon de 3mp2);
- tras niste santuri in beton pentru prize noi (7 santuri)
- schimbat 5 calorifere;
(electrica a fost facuta cu altcineva)

Acum, 7 luni mai tarziu de la inceperea proiectului,

Din lucrarile de mai sus,cele subliniate se rezolva in 7-10 zile pentru 1,5-2 persoane.Asta daca au interes si bun-simt

Edited by adisz, 17 March 2022 - 12:55.


#7
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Așa este și eu am amestecat prietenia la energia electrica și la final a ieșit mai scump, decât dacă mergeam pe prima varianta. Un apartament de 3 camere, cu centrala montata, mă costă undeva la 5000 euro, acu ca mai fi încă 500 euro, pentru chestii neprevazute. Așadar, 1800 lei manopera, primul electrician, al doilea meșter 4000 lei (continuat rețea electrica, dat jos uși, dat gauri în zid pentru centrala și reface rețea sanitară integral, in
), după care 16000 lei (reparat, pereți, zugrăvit și pus faianță (brâu la bucătărie, baia mica - 2 pereți și baia mare), gresie, refăcute și reparat balcon si dat cu lavabil. Primul meșter mai urmează să monteze ușile, centrala și traseu aparent la calorifere, urmând sa discutam ulterior prețul. Apartamentul are 77 mp.

Edited by aris86, 17 March 2022 - 13:02.


#8
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Iti spun eu, 5000 de euro se ia pe o lucrare completa la 2 camere (fara instalatie sanitara si electrica). Din aia 5000 scazi ce nu face (sa zicem ca ai faianta si gresie deja pusa in baie). Cam asta zic eu ca-i pretul corect. Dar marea ta greseala este ca nu ai vorbit de la inceput. Si fara mancare, fara atentii si fara avansuri in afara de cele stabilite. Pune-i si tu o intrebare: daca declara banii astia la ANAF.

#9
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Ca sa primesti un raspuns cat mai corect , cred ca ar fi trebuit sa precizezi locatia apartamentului , asa , la nivel general. Pentru ca , desi e aceiasi manopera, preturile sunt diferite functie de locatie . O suma se cere pt renovarea unui apartament in buricul Bucurestiului , alta suma se cere pt un apartament intr-un oras mic de provincie unde nu exista industie si oferta de locuri de munca e aproape zero.

#10
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007

 tinel231, on 17 martie 2022 - 14:09, said:

Ca sa primesti un raspuns cat mai corect , cred ca ar fi trebuit sa precizezi locatia apartamentului , asa , la nivel general.

A scris ca e in sectorul 6.

#11
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

 ChubAru, on 17 martie 2022 - 11:22, said:

2 wc-uri clasice (400-500/bucata)
mi-a cerut 20.000 ron manopera/ apartament [...] altul mi-ar fi cerut 6000 euro.
Deci 32.000 de lei

In puli botswaneze cat fi fost?


 ChubAru, on 17 martie 2022 - 11:22, said:

Deci 32.000 de lei, pe langa: mancare si bautura zilnic, SCULE care ii lipseau, ubere sa ajunga acasa mai repede, mici ciubucuri, 300 lei de Craciun sa ia ceva frumos sotiei, etc.etc....,[...] acum nu vorbeste cu mine, si nu raspunde la telefon. L-am rugat
Aveti ceva sfaturi
Acum e tardiv, nu mai ai ce face. Pe viitor nu mai da banii inainte. Platesti dupa ce a facut, daca a facut cum v-ati inteles.
Si-a facut norma cu tine, te-a luat de prost pentru ca i-ai permis.

Edited by trandafirdoru, 17 March 2022 - 15:11.


#12
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Cateva reguli universal valabile !
Nu exista pret mare sau mic , exista cerere si oferta , deci important e pretul stabilit .
Nu se fac afaceri cu ''prietenii'' , pe bani te poti certa si cu membrii familiei .
Se stabileste DE LA INCEPUT , pretul pentru FIECARE OPERATIUNE IN PARTE precum si TERMENELE DE EXECUTIE macar estimative , nu ''vedem noi'' la 654567865678 de operatiuni .
Decizia o ia ALA CARE ISI ASUMA PLATA , nu tata...nu mama...nu intermediarul...nu o vecina !
Nu te tragi de sireturi cu mesterii , nu mananci...bei...te bagi la glume cu ei . Daca o faci , o faci dupa ce termina lucrarea !
La fiecare operatiune terminata , platesti CAT ATI STABILIT si apoi iei decizia daca mai continui cu echipa respectiva , nu iti place ce au facut...ALTII !!!
Succes !

#13
cornel32

cornel32

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 01.02.2016
Cand iti zice ca de pret vb dupa,e clar...

#14
ChubAru

ChubAru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.01.2021

 rdk, on 17 martie 2022 - 11:53, said:

Ai vreun contract ceva cu el?

Daca s-a suparat si nu mai vorbeste cu tine, nu mai bine il lasi in pace? 23000 impartit la 7 luni inseamna undeva la 3200 pe luna si nu cred ca a muncit 12 ore pe zi. Cel mai probabil e multumit de cat a obtinut, altfel facea mega scandal.

Nu am contract cu el.
Din pacate, am uitat sa mentionez ca desi au trecut 7 luni de cand a inceput, nu a terminat inca, iar dupa spusele lui ar mai dura inca vreo 2 luni... De aici si stresul continuu. Mi-e teama ca o sa ma lase balta, sau o sa isi bata joc. Am o contradictie cu mine, tot vreau sa cred ca e om de treaba, dar reactia lui ma face sa cred ca sunt prea naiva. Daca imi explica ce costuri sunt si cum a ajuns la suma asta, probabil ca eram mai receptiva. Altfel, nu pot sa imi scot din cap feeling-ul asta ca ma joaca.

 Magicwisewolf, on 17 martie 2022 - 12:23, said:

Greseala ta si a tatalui tau a fost ca nu ati stabilit de la inceput pretul si timpul de executie. Pretul se stabileste la inceput, dupa ce vede meseriasul ce are de facut, cat timp dureaza, complexitate lucrare, etc

Total de acord. Eu asa am vrut, dar bagata la mijloc intre tata si domnul, care au la 60 de ani si au mai lucrat in stilul asta in trecut, mi-au bagat varsta in fata si cu un "tu n-ai trecut prin viata, nu intelegi cum merg lucrurile astea". Mai departe mi-am luat ignore. La drept vorbind, nu prea imi dau seama ce treaba avea varsta mea (30, deci copil nu sunt), cu pretul lucrarii, dar presupun ca pentru unii oameni asa se face treaba pe "romaneste".

 nick_blaster, on 17 martie 2022 - 12:31, said:

20000 RON este o suma  arhisuficienta. Nu este clar de ce a durat atat de mult, teorietic ar fi fost max o luna si jumatate.
Pentru 60 mp, 2 camere, o baie, zugravit, sanitare, putin pe partea electrica am platit aprox 17500 (decopertat tot inainte, fara montaj parchet si usi)

Multumesc mult pentru input! Fix genul asta de informatii cautam.
A durat si mai dureaza in continuare, deoarece am mers babeste. O zi venea, una nu, hai si 2 saptamani libere, internare in spital, stai ca vin sarbatorile, hai ca mai ajuta un vecin, stai ca mai are o treaba, si uite asa a trecut timpul Posted Image

 DrLexic, on 17 martie 2022 - 12:48, said:

Afacerile si prieteniile nu se incurca. Regula mea de viata.
In afaceri trebuie sa gandesti rece si obiectiv. Daca e vorba de un prieten, incepi sa lasi de la tine de teama de a nu strica prietenia.

Dupa lectia asta, cred ca o sa iti imprumut si eu regula Posted Image

 aris86, on 17 martie 2022 - 13:02, said:

Așa este și eu am amestecat prietenia la energia electrica și la final a ieșit mai scump, decât dacă mergeam pe prima varianta. Un apartament de 3 camere, cu centrala montata, mă costă undeva la 5000 euro, acu ca mai fi încă 500 euro, pentru chestii neprevazute. Așadar, 1800 lei manopera, primul electrician, al doilea meșter 4000 lei (continuat rețea electrica, dat jos uși, dat gauri în zid pentru centrala și reface rețea sanitară integral, in
), după care 16000 lei (reparat, pereți, zugrăvit și pus faianță (brâu la bucătărie, baia mica - 2 pereți și baia mare), gresie, refăcute și reparat balcon si dat cu lavabil. Primul meșter mai urmează să monteze ușile, centrala și traseu aparent la calorifere, urmând sa discutam ulterior prețul. Apartamentul are 77 mp.

Multumesc pentru info!

 Chifteluta, on 17 martie 2022 - 13:10, said:

Iti spun eu, 5000 de euro se ia pe o lucrare completa la 2 camere (fara instalatie sanitara si electrica). Din aia 5000 scazi ce nu face (sa zicem ca ai faianta si gresie deja pusa in baie). Cam asta zic eu ca-i pretul corect.

Multumesc pentru info!

 trandafirdoru, on 17 martie 2022 - 15:02, said:

Si-a facut norma cu tine, te-a luat de prost pentru ca i-ai permis.

De asta imi e si mie ciuda...  

 Alltrack, on 17 martie 2022 - 15:33, said:

Cateva reguli universal valabile !
Nu exista pret mare sau mic , exista cerere si oferta , deci important e pretul stabilit .
Nu se fac afaceri cu ''prietenii'' , pe bani te poti certa si cu membrii familiei .
Se stabileste DE LA INCEPUT , pretul pentru FIECARE OPERATIUNE IN PARTE precum si TERMENELE DE EXECUTIE macar estimative , nu ''vedem noi'' la 654567865678 de operatiuni .
Decizia o ia ALA CARE ISI ASUMA PLATA , nu tata...nu mama...nu intermediarul...nu o vecina !
Nu te tragi de sireturi cu mesterii , nu mananci...bei...te bagi la glume cu ei . Daca o faci , o faci dupa ce termina lucrarea !
La fiecare operatiune terminata , platesti CAT ATI STABILIT si apoi iei decizia daca mai continui cu echipa respectiva , nu iti place ce au facut...ALTII !!!
Succes !

Multumesc, apreciez faptul ca esti direct, si spui lucrurilor pe nume. Asa este!
Din pacate insa, este prima data cand cumpar o casa, si prima data cand am de-a face cu un mester. Nu am skill-uri bune de negociere, sau de rezolvare conflicte, si de obicei m-am multumit cu ce am avut. Pe scurt - sunt cam fraiera, si sunt foarte constienta de treaba asta. Am contat pe tata, pentru ca am incredere in el, si pentru ca el a mai renovat de doua ori in trecut cu domnul in cauza. M-am gandit deci ca ceva a mers bine, si am sperat ca o sa mearga bine si pentru mine.
Totusi, o data ramasa singura in acest proiect, nu neg ca lipsa de experienta si-a spus cuvantul, si a trebuit sa invat aceasta lectie the hard way. Data viitoare sper sa fiu mai ferma pe pozitie.

#15
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
E greu, dar nu te mai gandi la trecut. Ce-a fost, a fost si nu mai poate fi schimbat. Eu in locul tau n-as mai continua cu acea persoana si as cauta pe altcineva. Cu experienta de acum cred ca o sa te descurci. Desi nu se prea poarta in Romania poate n-ar fi rau sa ceri 2-3 referinte de la clientii trecuti ai persoanei pe care o sa o angajezi. Varul meu care se ocupa de mobila de bucatarie imi spunea ca toate comenzile pe care le are sunt bazate pe recomandari de la fostii clienti si nu-si face reclama pe nicaieri.

#16
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 ChubAru, on 17 martie 2022 - 21:02, said:

Multumesc, apreciez faptul ca esti direct, si spui lucrurilor pe nume. Asa este!
Din pacate insa, este prima data cand cumpar o casa, si prima data cand am de-a face cu un mester. Nu am skill-uri bune de negociere, sau de rezolvare conflicte, si de obicei m-am multumit cu ce am avut. Pe scurt - sunt cam fraiera, si sunt foarte constienta de treaba asta.
Stai linistita ! Cu totii am patit din astea minim o data Posted Image ! Nu te nasti nici negociator , nici dur !
Devii dupa ce te ard unii...rau Posted Image !!!

#17
xgeox

xgeox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 10.11.2006
Caut echipa renovare totală apartament 2 camere București. Aștept recomandări de la cei care au fost mulțumiți atât calitativ cât și financiar.

#18
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 06.10.2019

 xgeox, on 04 mai 2022 - 18:15, said:

Caut echipa renovare totală apartament 2 camere București. Aștept recomandări de la cei care au fost mulțumiți atât calitativ cât și financiar.

Ai gasit echipa ?
Eu caut o echipa pentru renovarea ( totala ), a unui apartament de patru camere ( tot in Bucuresti ).

Edited by razvan-softpedia, 22 October 2022 - 13:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate