Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

1883 (western 2021)

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
Un serial western neasteptat de bun, ce urmareste calatoria unei familii spre vestul necolonizat al Americii, insotiti fiind de cativa emigranti.
Sam Elliot face un rol magistral la cei aproape 78 ani, la fel si tanara speranta Isabel May. In rolul t(z)igancei Noemi compatrioata noastra Gratiela Brancusi, de altfel prin episodul 3 (parca) pot fi auzite cateva schimburi de replici in limba romana.
Dupa parerea mea nota IMDb este meritata.

https://www.imdb.com...f_=nv_sr_srsg_0
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dbyxdYKhC7U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dacibesti, 14 March 2022 - 18:39.


#2
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003
E prequel la Yellowstone.
Și da, mi-a plăcut mult. :)
O să urmeze altu, 1932.

#3
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Paramount merge in directia complet opusa celorlalte canale, disney, hbo, si incearca sa se mentina cu seriale cu "greutate", realiste, grounded cum zic americanii, seriale pentru oameni seriosi, adulti, cu efecte practice, nu greenscreen pentru copilasi, supereroi si glume tampitele.
Taylor Sheridan e tzata de matza. la fel ca serialu'

Edited by Ythrixium, 14 March 2022 - 20:07.


#4
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 12.03.2010
WTF is wrong with you, e un serial de dor (marunt) si jale, care arata bine dar suna prost (si fals), de la vocea si accentul (ca sa nu zic talentul) protagonistei la scenariul si personajele de doi bani. Dramatismul nu tine loc de realism, or, din punctul asta de vedere nimic nu suna a realitatea cuceririi vestului. Pot sa fac o lista de o pagina cu lucrurile nereale din serialul asta, dar cele mai tipatoare sint:
- in 1883 erau deja rute stabilite de migrare spre vest, (si sint sigur ca nici una nu ducea din Texas in Oregon, sa traversezi muntii pe diagonala), cu vaduri si forturi bine stabilite, colonistii nu erau nici pe departe neajutorati si aveau nevoie de calauze, nu de bodigarzi, si statistic, doar 1/10 nu ajungea la destinatie, iar din cei care au dat colțu' iarasi doar 1/10 nu era din cauza bolilor.
- in serialul asta am vazut pentru prima oara țîgani in numar mai mic de 50 pe unitatea de suprafata care-o vreti voi, daca vedeti undeva mai putini de-atit, luati-va la cearta cu ei si o sa se completeze numarul imediat. Mi-a placut (not) si ca aia si-a tras blugi tot de la niste romani (ma, rog, niste romani mai de balta).

M-am uitat in speranta ca s-ar fi dovedit ca Dutton a fost capitan sudist, ar fi fost singurul plot point interesant. Nu ma intereseaza Yellowstone, am vazut doar citeva episoade si l-am lasat balta.
Si, marele defect
Spoiler


#5
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003
OK nene, am înțeles, tu vrei documentare nu seriale.
De gustibus...:)

#6
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 19.06.2018

 Ythrixium, on 14 martie 2022 - 20:06, said:

Paramount merge in directia complet opusa celorlalte canale, disney, hbo, si incearca sa se mentina cu seriale cu "greutate", realiste, grounded cum zic americanii, seriale pentru oameni seriosi, adulti, cu efecte practice, nu greenscreen pentru copilasi, supereroi si glume tampitele.
Taylor Sheridan e tzata de matza. la fel ca serialu'
Nu cred ca poti include HBO . Nu sunt fan seriale dar sunt destule bune pe HBO. Ultima descoperire e Familia Gemstone, chiar foarte bun pentru un serial. M am uitat pe IMDB si , ce sa vezi, 8,2! Pentru continutul redus pe care il are comparativ cu Netflix, HBO e cat se poate de onorabil.

#7
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
1883 e un serial prost - plot-ul e de toata jena, iar jocul actorilor la fel. Selectia actritelor pare a fi facuta de Harvey Weinstein, ca sa nu scriu mai multe.

#8
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 burebista, on 14 martie 2022 - 20:40, said:

OK nene, am înțeles, tu vrei documentare nu seriale. De gustibus...:)

Pai, l-a lezat la "lingurica" replica ;)


 Ythrixium, on 14 martie 2022 - 20:06, said:

[...] nu greenscreen pentru copilasi, supereroi si glume tampitele[...]


#9
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 12.03.2010

 Piscopescu, on 15 martie 2022 - 07:15, said:

Pai, l-a lezat la "lingurica" replica ;)

 Ythrixium, on 14 martie 2022 - 20:06, said:

nu greenscreen pentru copilasi, supereroi si glume tampitele.
Ia baga aici unde am comentat sau laudat undeva filme sau seriale cu supereroi.

Cit despre cit de real sau realist e serialul asta, citeste mai bine ce-am scris. Nu mai spun de cit e de pentru adultii care nu-si iau cultura generala din filme.

#10
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 hellmarvel, on 14 martie 2022 - 20:37, said:

- in 1883 erau deja rute stabilite de migrare spre vest, (si sint sigur ca nici una nu ducea din Texas in Oregon, sa traversezi muntii pe diagonala), cu vaduri si forturi bine stabilite, colonistii nu erau nici pe departe neajutorati si aveau nevoie de calauze, nu de bodigarzi, si statistic, doar 1/10 nu ajungea la destinatie, iar din cei care au dat colțu' iarasi doar 1/10 nu era din cauza bolilor.

 burebista, on 14 martie 2022 - 20:40, said:

OK nene, am înțeles, tu vrei documentare nu seriale.
Adevarat, insa vrei un dram de realism daca e western si nu e Wild Wild West cu Will Smith. In 1883 deja incepea era industriala in Statele Unite, in 1896 incepea goana dupa aur in Alaska, acolo era singurul loc unde se mai duceau colonistii, mai bine zis prospectorii/minerii. Echivalentul ar fi la noi Mihai Viteazu care comanda un pluton de cavalerie in lupta de la Stalingrad.

Edited by spooky51, 15 March 2022 - 10:20.


#11
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 15.11.2005
Dracie... Il urmaresc deoarece am vazut yellowstone. Pana acum am ajuns la episodul 6 dar pot sa spun ca plotul e de fapt cu ajunge o fata sa fie femeie in vestul salbatic, de ce in vest? no clue, putea sa fie si in star trek. Ca de obicei primele 2 episoade au fost okish, dupa aia balada nenica. Cine se apuca sa vada un western pentru dracii de felul asta?
1923 e la fel? stie cineva?

#12
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003
Nope. Ăla e cu Harrison Ford și Helen Mirren și nu prea ai gherle cu oamenii ăștia. :D

Edited by burebista, 27 August 2023 - 17:15.


#13
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
@Mondeo

1883 iti spune CUM a ajuns familia Dutton in Montana. 1923 iti spune CUM a avut de luptat aceeasi familie pentru a pastra acest pamint.

personal, mi-au placut ambele 3 (am facut intentionat jocul asta de cuvinte, aici incluzind si Yellowstone) si nu am avut dorinta sa dau vreun episod pe repede-inainte, asa cum majoritatea plictisitilor de azi o fac (aici incluzindu-ma si pe mine, la ALTE seriale).

ce-ti spune asta? DOAR ca tu nu esti eu, si ca probabil nu o sa-ti placa nici 1923. dar... fa-i totusi o proba. nu pentru ca am zis eu.


LE

 Mondeo, on 27 august 2023 - 16:34, said:

[...] pot sa spun ca plotul e de fapt cu ajunge o fata sa fie femeie in vestul salbatic[...]

SPOILER ALERT: NU este adevarat!!!!!


 burebista, on 27 august 2023 - 17:13, said:

[...] și nu prea ai gherle cu oamenii ăștia.[...]

consideri ca Isabel May a fost o gherla?
ca eu nu. de fapt, sper sa devina o viitoare actrita de categorie 1. o consider cu talent MULT peste altele de acum.

 burebista, on 27 august 2023 - 17:13, said:

[...]gherle[...]

sau, cumva, Sam Eliott sa fi dat gherla? ori Faith Hill? ori... barbat-su?
la ce film ne-am uitat amindoi, ca mie-mi da cu virgula?

Edited by tEo, 27 August 2023 - 17:29.


#14
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 15.11.2005
Probabil ca nu este adevarat dar pana acum din 6 episoade, doua au fost cu pregatirea, scopul si plecarea si intentia de colonizare si restul de accent sa pus pe fata aia. Au mai fost un bandit, doi pe acolo un rau umflat, ceva furturi de faina si cam aia e. Toata lumea descopera dragostea in calatoria asta, ma rog, nu e nimic gresit dar e un western, duuuuh.
E realizat super ok si Elliot joaca beton, de fapt cam toti in afara de fatuca...

Edited by Mondeo, 27 August 2023 - 17:32.


#15
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
nu. nu toata lumea descopera dragostea.
fa-ti un bine si urmareste-l pina la capat. tot acolo esti cu (inca) 4 ore. sau chiar si pe repede-inainte...

#16
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003
Yo man cu ce te-am supărat? :D
Acu' un an juma' am scris că mi-a plăcut 1883.

Mai sus vroiam să-i dau un imbold lui Mondeo să vadă și 1923 că are actori care nu prea dau rateuri în ce joacă. :)

#17
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
nu m-ati suparat :)
dar... m-ati facut sa ma gindesc la finalul lui 1883.
si... mie chiar mi-a placut cum a jucat in serial fatuca...
evident, am devenit, cumva, partinitor. imi cer scuze!

#18
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 15.11.2005
hai ca chiar sunt curios acum, cred ca ii dau o forje, sa vedem ce si cum, nu fac binge ca nu suport dar o sa il vizionez zilnic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate