Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Cataloage vechi de instalațiuni - unde să găsesc?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Cărţi vechi despre electricitate am găsit. Dar vreun catalog vechi antebelic cu chestii care se foloseau în instalaţiile electrice casnice, nu am. Doar ceva din 1950 cu chestii produse la noi şi am scanat parţial. Ah, mai am o carte Germană din 1943 pe unde am mai găsit ceva imagini, însă sunt curios cam ce se găsea pe la noi (cred că erau în mare parte de import din Germania, că după ei oricum am copiat destule).
Dacă la partea de instalaţiuni electrice am mai găsit ceva de dinainte de rezbel sau din anii '50, la partea de sanitare, nu. Adică a fost unul pe okazii, dar s-a dat de ceva ani... Iar să caut ceva în Germană (şi la sanitare cred că am copiat de la Hans), nici măcar nu ştiu ce termen să caut în Germană ca să pot găsi măcar ceva imagini.
P.S. 1 Instalaţiuni e un termen învechit, deci nu am râs de Lb. Română;
P.S. 2 E vorba de găsit în România sau pe net, digitizat (nu de cumpărat)

Edited by djl, 13 March 2022 - 03:30.


#2
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Prin revista Caminul sunt ceva reclame la instalatii.

[ https://i.imgur.com/LUOugWt.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Într-un ziar "Universul" din anii '30 am văzut reclamă la calorifere produse la Reşiţa. Dar caut catalog, inclusiv cu calorifere.
Probabil am să fac vreo vizită la vreo bibliotecă.

#4
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Poate gasesti cataloage Electrofar la biblioteca.

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Vedeţi primul catalog, de la pg. 93 şi cel Carol Andrenyi: https://unelteromane...6gYEsAB53zKfh_U

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Hai că am mai găsit ceva    Posted Image      https://www.hifi-arc...1935/index.html

Edited by djl, 14 June 2022 - 13:03.


#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Mai demult era o discuţie despre cum nu ar fi putut fi chiuvetele precum cea de sub boiler - pg. 230: http://bmim.muzeulbu...XX-2016_223.pdf
nu poate fi făcută din porţelan, că dacă o loveşti mai tare, se sparege, adică ceva de genul "Veta, mi-ai stricat chiuveta".
Acum 2 zile m-am ales destul de ieftin cu un "Catalog de instalaţii santiare şi de gaze"... ca să vezi, genul ăla de chiuvetă se producea şi în 1959 şi era.. din material ceramic! Deci trebuia să fii atent(ă) cum umbli cu ea.
De fapt multe dintre chestiile ce se produceau în 1958-1959 în acest domeniu încă erau de sorginte interbelică. În anii '60 s-a trecut mai mult la modele mai noi. Catalogul nu a fost scump şi pe viitor îl voi face în format digital.

Din păcate Catalogul nu conţine şi chestii despre instalaţii de încălzire. Că m-ar fi interesant şi partea de calorifere şi centrale - vezi şi reclama pusă de denisen. Pe vremea aia exista ideea de industrie naţională. Sunt curios cum arătau anumite instalaţii... instalaţii pe care nu mai ai cum să le vezi, că au fost date la fier vechi...    :disgust:

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă tot am pomenit de catalogul din 1959: I.R. Niţescu, A. Simonetti - "Materiale pentru instalaţii sanitare şi de gaze"
Ed. Tehnică, 1959
Redactor responsabil de carte: Ing. Avram Marcovici
Tehnoredactor: Alfred Kollschbeg
Corector responsabil: Elena Năstase
Dat la cules: 20.05.59
Bun de tipar: 03.07.59
Tiparul executat sub comanda nr. 956 la Întreprinderea Poligrafică Nr. 3 , B-dul 6 Martie nr. 29, Bucureşti - R.P.R.
Notă: acolo unde am putut identifica eratele, le-am corectat în "Paint"

https://www.dropbox.... 1959).PDF?dl=0

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate