Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Sinuzită sau altceva?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
ccarpediem_

ccarpediem_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.03.2022

Bună seara!

     De câteva zile mă confrunt cu niște simptome foarte supărătoare și am zis să cer o părere orientativă aici, înainte de a merge la medic.
Simptomele ar fi următoarele:
  • dureri în frunte
  • amețeli persistente și uneori destul de puternice (parcă provin din zona ochilor)
  • durere în jurul urechii stângi (rareori se simte ca și cum doare din interior)
  • dureri de nas chiar între ochi (coboară și puțin mai jos de acea zonă, sunt ca o apăsare)
  • dureri în spatele ochilor și usturime la nivelul lor (am și multiple vene mici și roșii pe zona albă, pe care nu le aveam până acum, și uneori simt de parcă am febră la nivelul lor, nu știu cât e de posibil așa ceva)
  • oboseală foarte mare (parcă am ochii constant obosiți, deși dorm destul și de la ore rezonabile)
  • dureri de față resimțite ca o apăsare
  • uneori dureri sub maxilar (tot stânga)
  • piele foarte rece la nivelul feței (mai ales al nasului)
  • uneori stări de greață și dureri în spatele capului
  • uneori dureri în creștetul capului (mai mult la atingere)
  • foarte mult mucus în spatele gâtului, dar nu expectorez nimic (nu îmi vine să fac asta și nu pot nici dacă mă chinui)
  • nările par foarte înfundate, de parcă sunt îngustate extrem de mult, dar nu îmi curge nasul
  • uneori am avut senzația că am febră și tremuram (frisoane, cred), dar termometrul îmi arăta că am temperatura normală.

     M-am gândit că ar fi sinuzită, dar nu sunt singură, și căutând pe net doar m-am panicat, pentru că scria că un anumit tip de sinuzită (la care apar simptome ca ale mele) duce la meningită și septicemie. Un lucru care cred că e important de adăugat: mi-a ieșit fibrinogenul mărit (520) și proteina C reactivă mărită (7).
     Țin să menționez că aceste simptome se accentuează la frig și mai ales seara sau dacă stau mult timp concentrată. De asemenea, cedează cât de cât (și până următoarea zi/seară) cu ParaSinus.

     Voi ce credeți că ar putea fi? Dacă chiar ar fi sinuzită, cât credeți că durează până când aceasta să dea complicațiile menționate mai sus?
Vă rog să răspundeți cu seriozitate, dacă știți. Cer doar o părere orientativă până când ajung la medic (majoritatea medicilor sunt disponibili abia din aprilie, nu știu de ce, sun mâine să verific), ca să nu îmi pierd calmul și să scap de panică.


     Mulțumesc! O seară frumoasă tuturor!

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Dacă banii nu sunt o problema, fa-ți programare la ORL la o clinica privata. Medicul te va consulta, îți va indica probabil sa faci și o investigație imagistica (radiografie, rmn sau CT), și îți va prescrie un tratament.
Nu are sens sa aștepți pana în aprilie, ți se poate înrăutăți starea de sănătate.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Mergi la medic, daca incepi sa cauti pe google aiurea , descoperi ca ai 30 boli din care vreo 5 sunt incurabile. Posted Image

Edited by TruculMagic, 09 March 2022 - 11:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate