Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

programe proiectare

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
euronapti

euronapti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2018
Ce programele de proiectare imi recomandati? Mi s-a cam luat sa tot ascut creionul si sa desenez pe foi fel si fel de dimensiuni din care sa nu imi pot da seama cum ar fi in realitate.

Vreau sa proiectez, in regim hobby daca pot sa zic asa (deci nu sunt interesat de programe mari de proiectare/arhitectura) o viitoare constructie si am nevoie sa vad mai in ansamblu tot ceea ce schitez.

Daca s-ar putea sa-mi recomandati un programel care in urma schitei sa poata sa-mi randeze si in 3D, de unde pot adauga diferite elemente de design, gen lemne, frigidere, chestii de interior/exterior.
Poate sa fie ori free si se poate si cu plata, dar doresc ceva simplu de utilizat si practic, intelegeti voi

Thanks

#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Nu exista program de proiectare simplu de utilizat pentru cei cu experienta zero.

#3
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Blender, nu e special pt proiectare dar cred ca e ok pentru tine, mai ales tinand cont ca exista milioane de tutoriale pentru el si poti sa importi modele 3D pt toate obiectele de mobilier din casa, ca sa nu stai sa le faci tu de la zero. Plus ca mai sunt si extensii (tot gratuite) care te pot ajuta pe partea de proiectare. Incearca si vezi.

https://www.blender.org/

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
FreeCAD
SweetHome3D
LibreCAD
QCAD
OnShape (e free dar trebuie sa te autentifici ca sa-l poti folosi - si se foloseste doar in browser, deci ai nevoie de internet tot timpul)
Fusion360 (e free dar trebuie sa te autentifici ca sa il poti folosi)

Edited by tehnics, 07 March 2022 - 09:18.


#5
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
SketchUp cred ca e cel mai usor de utilizat  pentru nivelul pe care il vrei tu

#6
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 02.03.2003
De la început ar fi recomandat să se folosească termenii corecţi pentru a se înţelege nevoia.
Iniţiatorul nu este proiectant, aşa că nu va proiecta o structură.

El va desena, aşa că are nevoie de un program de desen.
Proiectarea implică cunoştinţe tehnice de specialitate, parte desenată, parte tehnică, parte juridică şi economică.

SketchUp este probabil cea mai bună idee pentru nişte desene.

Edited by terratec, 07 March 2022 - 11:30.


#7
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
eu am folosit (cu succes :-P  ) Sweet Home 3D . Vine cu biblioteci de mobila, obiecte, decoratiuni, e usor de folosit, poti roti 3D , sa salvezi poze, etc...  e free :-)

#8
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postterratec, on 07 martie 2022 - 11:26, said:

El va desena, aşa că are nevoie de un program de desen.

SketchUp este probabil cea mai bună idee pentru nişte desene.

Recomand și eu SketchUp, în special varianta pentru desktop deoarece cea online mi se pare mai puțin prietenoasă.

Există încă o variantă gratuită pentru desktop, numită SketchUp Make 2017 care, deși este mai veche, se descurcă excelent pentru mici proiecte. Iar posibilitatea de a georeferenția construcția și realiza studii de însorire este un mare avantaj.

Numai că trebuie menționat faptul că programul ia totuși ceva timp și efort pentru a-l învăța... dar, după ce este trecut acest hop, poate fi folosit în mai multe domenii conexe, precum proiectarea mobilei sau a altor lucruri utile pe la casa omului :)

#9
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Inca un vot pentru SketchUp! Poate fi cat de simplu sau cat de complicat vrei tu. In plus, sunt fel de fel de tutoriale online.

#10
TheWizzard

TheWizzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 26.08.2008
salut,
nu prea am eu mult habar, dar m-am jucat cu Cedreo.com. varianta free te lasa un proiect. pentru inceput e ok, mai ales ca e online si poti sa il accesezi de oriunde, fara sa duci dupa tine una alta (daca vrei de ex. sa vb cu prieteni, sa arati altora etc).
e singurul pe care l-am folosit, nu ma pot exprima vs altele....

#11
euronapti

euronapti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2018
Asa de simplu e si la voi SketchUp-ul?

M-am uitat pe un tutorial pe youtube si e total diferit

Am facut eu ceva gresit la instalare? Ca nu vad cum as desena o casa doar cu un creion si ce mai am eu acolo

Attached Files



#12
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
Mai simplu decât sketchup nu gasesti nimic gratuit. Acum câțiva ani facusera cei de la Autodesk un program gratuit - homestyler, care era perfect pentru amenajare casa / apartament, dar din pacate l-au cumparat niste chinezi, l-au stricat și nici nu mai e gratuit.

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Pentru amenajari interioare SweetHome3D e mai bun decat Sketchup.  
Parerea mea.

Edited by tehnics, 09 March 2022 - 10:10.


#14
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Un tutorial

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qImvG-V7gEI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Posteuronapti, on 09 martie 2022 - 03:12, said:

Asa de simplu e si la voi SketchUp-ul?

M-am uitat pe un tutorial pe youtube si e total diferit

Am facut eu ceva gresit la instalare?

Nu ai greșit nimic, ce vezi pe Youtube este un SketchUp cu multe plugin-uri instalate.

Quote

Ca nu vad cum as desena o casa doar cu un creion si ce mai am eu acolo

Ar trebui să o construiești pe bucăți, sistematic, din elemente individuale (pereți, planșee, uși, etc.).

După cum am menționat, este nevoie totuși de o perioadă de acomodare cu programul. Mai bine ai folosi Homestyler, vezi link-ul mai jos...

View Postmihand75, on 09 martie 2022 - 07:23, said:

Mai simplu decât sketchup nu gasesti nimic gratuit. Acum câțiva ani facusera cei de la Autodesk un program gratuit - homestyler, care era perfect pentru amenajare casa / apartament, dar din pacate l-au cumparat niste chinezi, l-au stricat și nici nu mai e gratuit.

Homestyler este încă (relativ) gratuit. Plătești doar pentru funcțiile avansate, dar nu ai neapărată nevoie de ele: https://www.homestyler.com

#16
Charlie89

Charlie89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 26.08.2020
Are dreptate subbs, trebuie făcut pe bucăți (îti poți genera și texturi dacă ai un model de faianță/gresie/parchet preferat). Și noi am folosit Sketchup varianta desktop pentru a simula diverse amenajări prin apartament. Las aici câteva exemple generate folosind Sketchup

Attached Files



#17
euronapti

euronapti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2018
usurel, usurel, invatam :D

Attached Files



#18
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Creează câte un grup separat pentru fiecare element important, ca să poți modifica ușor când este nevoie ;)

Presupun că ai observat deja că dacă nu faci acest lucru geometria care se suprapune se sudează...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate