Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Recomandare Frontala

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

View Postmirel3003, on 06 martie 2022 - 22:38, said:

O tine si el pe Eco/Low cand face gratar.
Pentru masina folosesc o lanterna Varta Work Flex Motion Sensor H20 care este dublu led , cu focalizare + led cob , comenzi separate care se pot cupla in acelasi timp, foarte bine gandita. Inafara de faptul ca foloseste 3AAA nu am nimic de reprosat, nu-mi plac mie acumulatorii/bateriile tip aaa dar ca si lumina de dispersie cand lucrezi numic nu se compara cu Berner .
Cand vorbim de speologie sau salvari montane care pot dura ore in sir prin zone nemarcate deja e altceva , cu stilul meu de a lua ceva super cred ca as cumpara ceva cu energie nucleara si putere de iluminare de ar eclispa farul de la Constanta , ar ateriza avianele pe mine Posted Image. Dar daca achizitionezi ceva ca "da daca" personal nu as da 6-800 lei pe o lanterna, mai bine 2-3 dedicate la 100 bucata si acumulatori super plus un incarcator inteligent , nicidecum nu as incarca acumulatorul direct in device .

Edited by ldpe, 07 March 2022 - 08:00.


#20
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Bugetul e 600 de lei si voi recomandati baterii AAA ?
Cauta cu baterii pe litiu, 18650 sau si mai mari . Am o lanterna care suporta fie 3 AAA fie un 18650; e o diferenta foarte mare ; AAA e slab rau.Gasesti la chinezi, pe aliexpres super lanterne.

Eu iti recomand:
-lanterna cu XHP 50,70, 90 .. cat vrei tu; ia 2-3 modele diferite ca sa ai cu ce sa te joci si de rezerva. vezi sa fie cu 3 baterii 18650 (sau, mai mari daca gasesti; la frontale, nu prea am vazut cu baterii mai mari); e intre 50 si 100 de lei lanterna.
-cauta separata baterii 18650 la 3000mah; undeva in jur de 10-15 lei bucata.
-incarcator Liitokala Lii 500 (70-100 de lei); teoretic, nu ai nevoie, lanternele au un cablu de telefon cu care poti sa incarci.

Eu am luat cu 60 de lei frontala XHP50 cu 2 18650; si cu 80 de lei frontala XHP70 cu 3 baterii 18650 (pret fara baterii); lumineaza ca un bec de 60W clasic; aia mai scumpa, parca e un pic mai buna. Chinezii cam mint in legatura cu specificatiile ; vezi ce zic reviewurile; si la baterii de exmplu, nu cumpara din alea cu 7 mii sau 10 mii de mah, nu exista asa ceva; pe la 2-3 mii cifrele ar putea fi reale; mai ales, daca au si reviewuri cu oameni care au masurat cati mah are bateria.

Daca nu vrei sa te complici cu chinezii, gasesti in Romania destui care iti dau lanterna aia de 50 de lei cu 2-3-4 sute de lei.

#21
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"Bugetul e 600 de lei si voi recomandati baterii AAA ?"
.
.
"Inafara de faptul ca foloseste 3AAA nu am nimic de reprosat, nu-mi plac mie acumulatorii/bateriile tip aaa"
Ce am scris aici la tine pe monitor se vede ca recomandare ? cred ca e rusesc si schimba nuanta frazei Posted Image

#22
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postmirel3003, on 06 martie 2022 - 21:48, said:



Decathlon are frontale de jucarie...
Singurii care fac frontale sunt Fenix, Petzl si LED Lenser. Restul sunt jucarii.

Discutabil. Jucarii sigur nu sunt.

Dupa cum am scris, la banii ceruti pe ele sunt cele mai bune. Evident ca se gasesc si frontale mai bune la bani mai multi in caz ca si e nevoie de mai mult.

View PostQwerty69, on 06 martie 2022 - 23:32, said:


Nu e cazul inițiatorului, dar când viața ta depinde de acea lumina dai și mai mult de 600 ron pe o lanternă frontală. Un speolog rămas fără lumina = moarte.

Exagerari de blf/cpf :)

Cand te expui unor riscuri majore se merge in grup si se ia si rezerva. O lanterna de 600 de lei se poate pierde la fel ca una de 6 lei. Sau pati orice alta problema cu ea. Vb de chestii care nu tin de calitatile lanternei ci de factori externi.



#23
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 14.09.2011
Salut,
in aproximativ aceeași situație dar cu opțiuni mult limitate ca oferta am  ales o frontala Petzl  cu dispersor mobil si acumulator reîncărcabil Li-Po ,habar nu mai am cum se numea modelul.Achiziționata in 2006 a rezistat eroic pina in 2016 cand a cedat si acumulatorul,ultimul dupa cauciucul de etansare intrerupator si zgarciul de fixat pe cap.Nu o mai folosesc decât cu ocazia penelor de curent cu alimentare din baterii ,vezi foto.
Oferta acum e foarte variata ,sugerez totuși o frontala cu Li-Po ca sa își  justifice in zece ani costul si in niciun caz o chestie  care îți arde cu generozitate retina cum aproape ca reușise un amic doritor de competiție intre chinezăria lui si frontala mea.O frontala in mințile ei trebuie sa fie incasabila ,etanșă,ușoară si mica in compromisul acceptabil pentru capul care o poarta,autonomie cat mai mare , mai multe nivele de iluminare eventual inteligenta si da ,prețul la o frontala de firma confirma calitatea.
Succes

Attached Files



#24
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pt mine frontala e sa vezi in jurul tau.
Pt mai mult decat atat, in caz ca si poate mai mult, e nepractica. Dupa un timp devine agasant sa tot faci ca girofarul din cap sau, din contra, sa te chinui sa nu faci ca girofarul mergand prin hartoape.

O frontala usoara cu dispersie mare, de maxim 200 lumeni e suficienta. Ca sa nu stai sa o freci tot timpul. Ba mai tare, ba mai incet, ba mai larg, ba mai stramt.
Pentru restul e mai simplu sa aprinzi lanterna din mana.

#25
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View Postromanasu, on 07 martie 2022 - 11:14, said:

Bugetul e 600 de lei si voi recomandati baterii AAA ?

Am remarcat un trend de a se face sugestii bazate strict pe pret mic, gen pe aria auto, unde vrea cineva masina in 30k euro si imediat sar unii sa-i recomande Logan, ca "eftin si bun b0$$, tine cu casa la costuri reparatii bla bla".

Legat de subiect, pe orice produs, cam cat dai atata face, nu stiu de ce se amagesc unii ca o lanterna de 30 de lei e acelasi lucru cu una de 100+ euro si nu ma refer la lumeni si performante pe hartie. Am avut lanterne de la Olight, Fenix si inca vreo cateva firme destul de cunoscute, acum tot ce mai folosesc sunt lanterne Zebralight, toti din familie au cate una.

NU as recomanda firme care utilizeaza acumulatori proprietari si te forteaza sa dai o gramada de bani pe ei si nici lanterne cu Li-Po incorporat. Ce faci cand ramai fara zeama in acumulator? La o lanterna care foloseste orice 18650 sau 21700 exista pe piata, l-ai scos, ai pus unul incarcat si in 5 secunde ai iar lumina. In plus, pentru diferite scenarii as recomanda doua lanterne diferite, una cum sunt cele frontale gen flooder, ai lumina pe raza mare in jurul tau, respectiv pentru distante mai mari alta gen thrower. Sau ceva cu focus ajustabil care sa le faca pe amandoua, cum ar fi asta. Nu stiu de vreo frontala cu optiunea asta, totusi.

#26
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Exagerezi.

Recomandarile sunt bazate pe nevoile celui care cere sfaturi.
Daca spunea ca o ia de hobby, ca sa se joace cu ea, primea alte raspunsuri. Probabil ca i se sugera sa mareasca bugetul :)

.

Edited by underb, 08 March 2022 - 21:06.


#27
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
E o lanterna, dumnezeule!
Mai toate care merg cu AAA, merg si cu acumulatori, insa 3 bucati AAA tin suficient de mult, daca nu o dai pe 100000 de lumeni.
Au si AAAurile rolul lor, daca nu ar avea nu s-ar mai gasi de cumparare.
De exemplu, la cort iei cateva AAAuri de backup si nu ai treaba. Cine naba sta sa incarce acumulatori pe care sa-i gasesti descarcati fix cand ai nevoie de lanterna (de care oricum ai nevoie din an in paste).
Ca iei si un 16850 acolo de backup? well, eu nu  iau desi am o droaie acasa. E mult mai comod cu cateva AAAuri pe care oricum le-am luat tot timpul degeaba deoarece nu a fost nevoie sa schimb nicio baterie.
Eu nu zic sa nu dai 600+ lei, dar sa dai pe ceva ce merita, nu pe o amarata de lanterna care se gaseste acum pe toate drumurile, din aluminiu cu led, incarcare wifi6 si televizor, subacvatica, cu ultrasunete si cu tot ce vrei, la doar 10$ pe aliexpress.
Aia de 600+ tot in china a fost facuta si tot 5$ a costat facerea ei.
AAaa, ca reusesc Petzl sa vanda frontale cu 10000 lei, bravo lor. cine da banii aia pe ele oricum nu ar fi avut nevoie. Nici de bani si nici de lanterna. Mai bine sa se duca banii la Petzl, poate aia chiar fac ceva cu ei.

#28
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Oricum, viitorul este încarcare pe usb.

#29
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Da si nu prea.
Deja exista cu incarcare pe USB ca nu i-a fost chinezului dificil sa puna un circuit de management Li-Ion cu incarcare pe USB. Costa 3-4 dolari un asa ceva.
Sunt avantaje, dar prezinta si dezavantaje solutia asta.
Incarcare pe usb inseamna automat acumulator. Acumulator inseamna automat niste limitari in ceea ce priveste modul lui de functionare, chimia lui.
In primul rand e problema ca un acumulator se consuma in timp. Singur. Bateriile nu, rezista fara probleme cu anii.
Adica, tii lanterna cu lunile intr-un sertar si cand s-a luat curentul si ai nevoie de ea, te trezesti ca nu-ti poti face treaba cu ea. Ce faci? Data viitoare nu-ti iei una cu baterii de backup? Ba cam da. Astea nu vor disparea pana cand acumulatorii vor depasi bateriile la absolut toate capitolele.
Apoi, acumulatorul are o curba de descarcare care spre finalul capacitatii duce la o scadere brusca a tensiunii. In plus, pentru a-l proteja, are nevoie de un circuit care sa intrerupa utilizarea, la scaderea tensiunii pe el sub o anumita valoare. Si chestia asta se produce brusc. Adica mergi cu lanterna si te trezesti de-odata ca se stinge si nu mai ai ce-i face.
La cele cu baterii nu e asa. Luminozitatea scade treptar iar cand ajunge spre finalul capacitatii, ea nu se stinge ci mai furnizeaza energie pana crapa de tot, dar chestia se produce lent. Nu te poti trezi e neasteptate ca s-a dus bateria. Esti constient ca-i pe duca. Si schimbi bateriile cu unele loi, pe care te poti baza ca-s bune, nu ca-s descarcate.
In plus, pentru lanterna, ochiul are o caracteristica logaritmica de perceptie a luminii. Asadar, faptul ca scade luminozitatea la jumate, perceptia nu scade la jumate. Te descurci cu ea. Dar consumul scade drastic, lungind si mai mult timpul in care te poti folosi de lanterna. Trebuie sa te asiguri ca ai de rezerva cateva baterii, pe care oricum le folosesti eventual si la alte gadgeturi, nu le tii special pentru lanterna. Mai un ceas, mai o telecomanda, chiar si o jucarie pentru copii. E buna in continuare o lanterna pe baterii si nu poate fi inlocuita in orice situatie de una pe acumulatori.
In general alea cu led au 3xAAA care pot fi inlocuite direct cu un acumulator 18650, daca ai asa ceva si charger pentru el. Desi ai posibilitatea, putini o fac. Asta spune multe.
Una pe USB oricum e mult superioara ca alta cu acumulatori si charger. Oricum, cei face au nevoie de lanterna in pustietate in general se inzestreaza si cu un power bank, deci se descurca, nu ramane fara. E clar mai bun cu USB, daca celula din interior e una de calitate si algoritmul de incarcare e unul dichisit, ca la laptop sau smartfon.
Un circuit simplu de management Li-Ion care nu tine seama de parametrii de varsta a bateriei, nu vor pastra acest acumulator in viata prea mult timp. Ca daca ar fi asa de simplu, nici producatorii de smartfoane si laptopuri nu s-ar mai complica. Dar circuitul de management din gadgeturile astea e destul de complicat, cu procesor, cu memorie, firmware, cu machine learning, tot tacamul, Pare banal, dar nu e. Dar asta presupune niste complicari pe care nu le vei gasi in vreo lantera, daca e sa ne raportam la realitate.

Apoi, un acumulator are capacitatea mult diminuata daca e tinut in frig. La minus 20 grade, un acumulator mai retine doar 30% din capacitatea uzabila, o baterie e mult mai putin sensibila in plus capacitatea uzabila e cam constanta, spre 95%, depinde.
In plus, la temperatura mica, scade si tensiunea rapid sub tensiunea de prag in care acumulatorul trebuie protejat, ca atare circuitul de management va impiedica folosirea acestuia, chiar daca bateria inca mai are capacitate de a furniza curent. La temperatura joasa creste si rezistenta interna a acumulatorului. Bateriile sunt mai insensibile. La temperatra inalta acumulatorul se deterioreaza repede. fiecare 10 grade celsius in plus injumatateste numarul de cicli de utilizare. Iar acumulatorl imbatraneste si cand il lasi neutilizat, la temperatura mare. Ca de exemplu in masina lasata la soare. Bateria nu are treaba.

Un alt avantaj pro baterii e si capacitatea, daca punem in calcul ca exista (dar sunt scumpe) baterii cu litiu, care tin cam triplu fata de cele clasice alcaline.

Tind sa cred ca marketshare-ul bateriilor cu acumulatori nu va depasi pe cele simple cu baterii, nu doar din cauza de costuri ci din cauze pur pragmatice. O lanterna e un dispozitiv prea basic pentru a renunta la avantajul faptuli ca sunt oricand disponibile in orice situatie, fara capriciile specifice acumulatorilor.

#30
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postonisifor12, on 13 martie 2022 - 12:55, said:

Oricum, viitorul este încarcare pe usb.

Si ce faci iarna cu o lanterna din asta cu usb daca o gasesti descarcata sau ti se descarca in mana de la frig?
Nu-mi spune ca incarci un acumulator inghetat :)

Doar Pb-ul merge incarcat la temperaturi negative dar nu e cazul de asa ceva la o frontala sau o lanterna de buzunar.


Dar vara ce faci cu ea daca vrei sa ai o lanterna in masina? O lasi la copt?



#31
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Care vară, din ce an? Spun despre viitor în principiu. Deocamdată da, sunt slabe iarna, doar zic că e o tehnologie de viitor. În care ar trebui să se investească în viitor.
Dacă s-ar recicla cum trebuie, aș folosi doar baterii, clar.

View Postunderb, on 13 martie 2022 - 16:49, said:

Dar vara ce faci cu ea daca vrei sa ai o lanterna in masina? O lasi la copt?
În deșert, fără nici un pic de umbră? Nu are torpedou mașina respectivă?

View Postmaccip, on 13 martie 2022 - 15:49, said:

Una pe USB oricum e mult superioara ca alta cu acumulatori si charger.
Am pe USB și cu celule și cu acumulator. Există ambele feluri. Dar sunt de acord cu ce spui.

Edited by onisifor12, 13 March 2022 - 17:15.


#32
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Verifica la vara temperatura din topedou. Vei avea o surpriza. Bordul incins de soare transforma torpedoul in cuptor.
Treaba cu umbra e dupa noroc.

Am avut lanterna cu LiIon in masina dar am renuntat la ea in prima vara. Nu prea aveam unde sa o tin, sa fie la indemana dar fara sa se coaca.
Nici in alcaline nu prea pun baza. NiMH mi se pare un compromis ok. Nu exista riscul sa curga (am avut probleme cu niste baterii varta care au curs cat inca erau in termen) si nici nu sunt la fel de sensibile ca LiIon.


#33
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 17.06.2011
Vad ca toti va dati cu parearea ca in mai bune alea cu acumulator, ba cu baterii... ba ca is mai bune ale din china, ba ca alea sunt gunoaie pe care nu te poti baza...

Daca aveti recomandari va rog sa puneti recomandarile voastre pentru:

0) sub 50 ron
1) intre 50 si 100 RON
2) Intre 100 si 200 RON
3) Intre 200 si 400 RON
4) intre 400 si 600 RON
5) peste 600 RON

Atentie, frontale ce se pot comanda la magazine din Romania, nu din china unde astepti 3 luni dupa produs.

#34
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
0) sub 50 ron

- nu recomand asa ceva

1) intre 50 si 100 RON

https://www.decathlo...ni/_/R-p-307266

2) Intre 100 si 200 RON

https://fenix.ro/lan...ni-64-Metri-Gri
(mai pun de la mine 10 RON)

3) Intre 200 si 400 RON

https://fenix.ro/Fen...umeni-116-Metri

4) intre 400 si 600 RON

https://fenix.ro/lan...umeni-290-metri

5) peste 600 RON

https://fenix.ro/lan...umeni-270-Metri
sau
https://fishdirect.r...1xoCZcUQAvD_BwE

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate