Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Robineți de calitate - recomandări

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Întrebarea e: care rezistă mai bine timp de câţiva ani. Că dacă nu-l învârt câteva luni, totuşi să funcţioneze. Dacă ar fi loc, aş pune 2 pentru oprit apa, dar nu e loc...

#20
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021
Cel cu rozetă și garnitură (ventil cum numesc unii).
Cu câteva trucuri, se poate menține în viață zeci de ani.
Prefer fonta, chiar dacă alama nu se corodează și [cică] se deformează plastic în caz de acționare, are alte probleme.

#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Ce probleme are Alama? De corodat nu se prea corodează, că au ținut unii robineți și juma' de veac.

Handbuch der Hochbaus" (ceva de genul "Manual pentru construcții"), de Ing. Paul Schimdt (Schimdt de Smith în Engleză, adică Fieraru, Covaci), ediția a șasea,  apărută în 1926 la Compania de editură "Heinirch Killinger" din Norhausen am Harz
Tehnoredactarea și tiparul G. Grumbad Leipzig
Cap. XI "Installationsanlagen"
XII.I.4. "Zapsstellen" (Robineți)
Cei din figuri aveau sau nu aveau garnitură de cauciuc?


Attached File  Prof. Paul Schmidt - Handbuch des hochbaus (Ed. 6, 1926) pg 601 crop.jpg   568.79K   10 downloads

Un robinet de mixer de încălzire conectează inevitabil apa rece și cea caldă, astfel încât atunci când supapa este deschisă, mai întâi se pliază, apoi caldă și în sfârșit apa să scape. Rotirea mânerului deschide robinetul de apă rece, cu o rotire în continuare robinetul de apă caldă și ulterior robinetul de apă rece (Fig. 1438). Supapele regulatoare laterale sunt conectate la supapa de amestec, pe care instalatorul o poate introduce pentru a egaliza etanșările de presiune și diferențele de presiune. Supapa de control este prevăzută cu un capac de ascundere pentru a permite celor neinițiați să schimbe raportul (Fig. 1439). Reglarea apei reci și calde se face la o tură de bere (probabil se referă la modul de manevrare a robinetului).

Ein eicherheistsmischaentil verbindet die Kalt und Warmwasser zwangsläufig, dass bei Öffnung des ventills  zuerft faltes, dann warmes und  schliesslich wasser austrit.  Beim drehen des griffes wird das Kaltwarsserventil, bei meiterer umbrehung das Warmwasserventil geoffnet und  spater das kaltmasserventil (Ubb. 1438).  Mit dem mischventil sind seitliche Schregulierventile verbunden, die der Installateur zum Uusgleichen der dructschmantungen und dructunterschiede einsllen tann. Das Regulierventil ist mit einer verdectenden kappe versehen, damit Unberusene teinen  Ünderung des Mifschverhäftnisses vornehmen tönnen (Ubb. 1439). Innerhablb einer Biertelumdrehung liegt die hierbei die Reguliergung von Kalt und Heisswasser.

#22
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021
Nu doar alama în sine are o problemă. Alama are problema că se rupe ușor.
Iar construcția robinetului este problematică: fiind din două bucăți, se desface de la jumătate, unde a fost îmbinat.

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 DorinelIrimia, on 24 iunie 2022 - 20:10, said:

Nu doar alama în sine are o problemă. Alama are problema că se rupe ușor.
Iar construcția robinetului este problematică: fiind din două bucăți, se desface de la jumătate, unde a fost îmbinat.

Nu se rupe si nu se desface.

Si chiar eliminand diateza reflexiva, nu le rupe si nu le desface cineva  decat daca fie  vrea sa faca asta intentionat, fie este imbecil, caz in care orice alte feluri de robineti cedeaza similar sau mai rau.

Am robineti din alama folositi timp de 50 de ani, si 60 si 70+ ani, si functioneaza excelent fara service, si arata foarte bine, necorodati. Unii i-am luat de pe instalatii vechi si i-am pus pe instalatii noi - noi acum 25 de ani, dupa ce erau deja folositi timp de 30-40-50 de ani inainte, si sunt excelenti in continuare, arata minunat si functionraza ireprosabil. Desigur nu am batut in ei cu barosul, nu i-am luat la ciocane, nu i-am abuzat barbar cu chei mops.

Bronzul crapa si se rupe usor.
Alama "curge" la atingerea limitei de reziatenta, pe care insa nu o atinge decat daca e abuzata de un dobitoc imbecil.
Si daca dobitocul are totusi o urma de bun simt, se opreste din abuz si robinetul este foarte bun in continuare.

Edited by loock, 25 June 2022 - 10:02.


#24
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021
Sigur folosești robinet de alamă cu bilă, îmbinat din două părți?
Sau cu ventil, turnat dintr-o bucată?

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Am scris de care in postarea de pe pagina anterioara, chiar cu asta am inceput postarea, de la primul cuvant - cu sertar.
Se monteaza bine doar pe teava verticala, si asta nu e un dezavantaj pt. ca se poate face o trecere de nivel usor, si oricum nu se lasa la vedere nemascat pt. ca nu se lasa la vedere oricum intr-o casa de oameni.
Pe orizontala doar dobitocii imbecili monteaza robineti cu sertar, cel mai grav fiind cu scaunul pe care se inchide sertarul in jos, rozeta in sus, insa nu e bine nici culcat intr-o parte.

Legat de cei cu bila, aceia au garnituri de teflon ( sau mai rau la cei ieftini) deci se strica toti mai devreme sau mai tarziu, acolo e buba.
Am si cu bila, italieni, din alama " grosi in carne" si nu s-a rupt niciunul  si nici nu s-a desfacut.
Aia care crapa/se rup/se desfac sunt din bronz sau din zamac si/sau din material subtire.

Edited by loock, 25 June 2022 - 10:57.


#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cu garnitura de cauciuc nu mai folosesc din primavara lui 1992 de cand am trecut la baterii cu pastila ceramica si la lavoar, dus si la bucatarie, cand am schimbat si robinetii si bateriile.
Bateriile au fost utilizate intensiv din '92 si sunt in stare excelenta si acum - le-am achimbat in 2014 la lavoar si dus si 2018 la chiuveta, dar cele vechi sunt inca bune - le-am montat in alta parte. Cartusele originale au fost excelente 20 ani dupa care am pus alte cartuse Remer de 35 lei care sunt f. bune si acum. In 2014 am.pus la dus si lavoar Grohe care atunci inca erau facute bine, se misca ca pe fluid la un trepied de broadcast, fara porcaria imbecila de asa-zis economizor. Am pus mana pe cele noi, si din 2015 si mai noi pana acum, si nu as pune sa folosesc asa ceva nici sa ma plateasca.

Si robinetii de calitate cu bila au tinut, i-am schimbat doar de 3 sau 4  ori din '92 pana acum, si asta odata cu apometrele - nu a fost nevoie sa o fac separat.
Exista insa pe piata multi robineti prosti, pe care insa ii vad ca sunt prosti, si nu as lua asa ceva.

Edited by loock, 25 June 2022 - 11:16.


#27
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Imi aduc aminte si de robinetii cu ventil/garnitura de cauciuc si bateriile cu garnitura de cauciuc - obertainer avute pana in '92.
Robinetii cu garnitura de cauciuc se intepeneau dupa cativa ani.
Bateriile cu obertainer insa nu mi-au facut probleme.
Nu am stat niciodata sa le frezez scaunul, o procedura banala de prelungire a vietii lor.
Posibil sa fi fost frezat scaunul doar o singura data din '70 pana in '92,  prin anii '80, de un instalator zelos.
Cam la doi ani le schimbam garnitura care era foarte ieftina, si la 4-5-6-7-8 ani cand era nevoie schimbam si obertainerul care si el era ieftin si usor de schimbat.
Am trecut in '92 la baterii cu monocomanda doar din ratiuni de design, nu pt. ca as fi avut probleme inainte.

Edited by loock, 25 June 2022 - 11:36.


#28
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021
Ăia cu sertar sunt turnați dintr-o bucată.
Cei cu bilă din două bucăți: una în care intră bila care închide apa, iar cealaltă bucată "capacul" care tine bila blocată.
Am renunț la ăștia cu bilă fiindcă se frâng de la jumătate.
Am unul din alamă, cu ventil sau obertain cum se mai spune.
Am robineți din fontă, turnați dintr-o singură bucată, cu obertain, pe care ii folosesc neîncetat de 15 ani și nu au nici o problemă.

Cei cu bilă, pe lângă problema ruperii de la jumătate mai este cea a bilei rămase blocată: după o perioadă de timp, bila nu se rotește odată cu mânerul și are joc.
Cu sertar nu am folosit niciodată, dar din moment ce trebuie instalați doar în poziție verticală, nu am unde să îi pun.

#29
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Ai cumparat porcarii.

Mie nu mi s-a rupt sau desfacut niciunul cu bila, dar n-am luat niciodata nici de zamac si nici de bronz, si nici subtire in "carne", si nici turcesti, chinezesti, etc.
Ii iau cat mai grosi " in carne", italieni, si din alama nu din bronz.
Si italienii fac porcarii, de fapt fac in principal porcarii, si porcarii faceau si acum 50, 40, 30 de ani, si cu atat mai mult fac porcarii acum, deci oricum ma uit bine ce cumpar.

In '92 am luat baterii Paini pt. lavoar, dus si chiuveta. Sunt bune si acum dupa 30 de ani de uz intensiv, cu cartusul original schimbat dupa 20 de ani.
In 2010 am vazut la cineva baterii Paini noi - erau niste porcarii mai proaste decat o chinezarie ordinata...

Edited by loock, 25 June 2022 - 11:53.


#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
In '92 am luat baterii Paini pt. lavoar, dus si chiuveta. Sunt bune si acum dupa 30 de ani de uz intensiv, cu cartusul original schimbat dupa 20 de ani.
In 2010 am vazut la cineva baterii Paini noi - erau niste porcarii mai proaste decat o chinezarie ordinata..., si la grosimea tevii, si la cum meegea maneta/cartusul, si la garnituri, si la zgomot si culmea si la design aratau naspa, in timp ce alea din '92 sunt excelente din toate punctele de vedere.

Nici bateriile si cartusele Remer nu mai sunt deja de multi ani la calitatea din anii '90.
Cartusele sunt inca OK, nu cum erau inainte dar inca OK, unele garnituri au defecte si trebuie rasturnate sau schimbate, insa bateriile de chiuveta au teava cu perete subtire, nu mai au garnituri din teflon la inelul lebedei ci niste Vuri din cauciuc incarcate grosolan cu vaselina siliconica care trebuie curatata ca sa nu ajunga in apa consumata..., etc.
Si Grohe dupa 2014 au fost stricate, nu vad de ce ar mai fi luate daca maneta nu mai merge ca inainte, ca pe fluid la un trepied de broadcast.
Am vazut si Franke facute in Turcia mai proaste, si made in Italy mai proaste...
Si la alte branduri am vazut aiureli, mai ales dupa 2010, 2012, 2014.
La Teka care din 2007 pana in 2012 nu aveau probleme, la un moment dst au aparut cu un lot mare cu garnituri nepotrivite la inelul lebedei, care scapau apa de noi pt. ca garniturile erau prea subtiri si nu se potriveau..., si daca schimbai cu alta erau in tot lotul la fel. Au rezolvat cred problema tarziu, cu alte loturi...

Edited by loock, 25 June 2022 - 12:13.


#31
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Am aflat cum funcţionau cei din cartea din Germană, cel puţin cel tip "Toledo": un şurub fără de sfârşit (şurub Arhimede) are fixată o tijă pe care sunt fixate 2 cruci cu laturi egale şi un cilindru la capăt. Cel de apă rece are cilindrul jos, aşa că apa intră mai întâi pe acolo. Pe măsură ce învârteşti de "mânerul" de comandă, începe să intre şi apa caldă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate