Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Problema Download

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Cytrek

Cytrek

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.11.2020
Salutare.
Am schimbat acum cateva zile provider-ul de internet si televiziune. (De la Telekom la Vodafone)
Inainte viteza maxima care o aveam pe speedtest.net era 80mb pe cablu utp, acum este de 500 tot pe cablu utp.
Inainte pe uttorrent/steam prindeam o viteza de download de aproximativ 10 mb fara nici o fluctuatie. Acum, in primul rand ca viteza urca foarte greu, ajunge pe la 49 (pe uttorent si steam) si fluctueaza incredibil de mult :( 49.5 - 38.5 - 29,3 - 22,1 - 43,7 - 18,2 )
Am reinstalat driverele de internet. Nu inteleg de ce face asa. Aveti vreo idee ?

#2
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Poate ca ai cache-ul pentru hdd prea mic in aplicatie, verifica si cand se face flush-ul.

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,950
  • Înscris: 15.04.2019
Nu mi-e clar care-i problema. Stii sa faci conversia Mbps - MB/s, nu? Viteza pe speedtest ti-a crescut de vreo 6 ori, cea pe torrenti de 5. In cat timp creste viteza? Fluctuatiile cat de rapide sunt?

#4
Cytrek

Cytrek

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.11.2020

 __Dan__, on 05 martie 2022 - 13:10, said:

Nu mi-e clar care-i problema. Stii sa faci conversia Mbps - MB/s, nu? Viteza pe speedtest ti-a crescut de vreo 6 ori, cea pe torrenti de 5. In cat timp creste viteza? Fluctuatiile cat de rapide sunt?
Da, conversia stiu sa o fac, nu e asta problema, viteza ajunge la cea dorita, ma refer ca inainte nu aveam fluctuatii de download, acum is foarte multe scad si cresc in continuu.

 mannick, on 05 martie 2022 - 12:41, said:

Poate ca ai cache-ul pentru hdd prea mic in aplicatie, verifica si cand se face flush-ul.

Daca imi poti spune exact ce sa fac, nu prea stiu despre ce e vorba in ce ai scris tu. Multumesc !

#5
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 03.01.2007
Fluctuatiile sunt pentru ca probabil instalezi pe hard disk iar in timp ce descarca, steam-ul despacheteaza fisierele, iar hard disk - ul nu rezista la scris si citit in acelasi timp, asa ca scade viteza de download. Steam nu descarca jocul instalat, ci o arhiva.
Iar internet de 500 Mbps inseamna o viteza maxima teoretica de 62.5 MB/s, reala cam 55 - 56 MB/s.
100 Mbps inseamna 12.5 MB/s teoretic, real 11-11.2 MB/s.

P.S. Incearca qBittorrent 4.3.9 x64 cu dark theme (nu 4.4.0 sau 4.4.1) si lasa vechitura aia de uTorrent. Eu descarc cu 60-80 MB/s si upload 80-100 MB/s pe SSD, ambele viteze in acelasi timp. Sau 100-110 MB/s download sau 100-110 MB/s upload, pe hard disk.

Edited by FeDaYin, 05 March 2022 - 14:48.


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 30.08.2006
Pe Steam se poate descarca chiar si cu 70 MBps constant sau 560Mbps. Deci problema e acel cash care se goleste lent. Probabil ca ai contract de 1Gbps daca spui ca pe speedtest e 500 si in rest downloadul e de 10 ori mai mic.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 Cytrek, on 05 martie 2022 - 12:26, said:

Inainte pe uttorrent/steam prindeam o viteza de download de aproximativ 10 mb fara nici o fluctuatie.
Incearca qBittorent, are un management de disc mai grozav si vine fara mineri si alte abureli.

 FeDaYin, on 05 martie 2022 - 14:41, said:

P.S. Incearca qBittorrent 4.3.9 x64 cu dark theme (nu 4.4.0 sau 4.4.1) si lasa vechitura aia de uTorrent. Eu descarc cu 60-80 MB/s si upload 80-100 MB/s pe SSD, ambele viteze in acelasi timp. Sau 100-110 MB/s download sau 100-110 MB/s upload, pe hard disk.
Da, e bun si ultimul 4.4.1, merge super rapid, in general 105-110MB/sec, scriu pe HDD dar dinala bun Seagate cu 170-190MB/sec scriere real. Nu folosesc ssd-ul la torenti ca sa-i conserv viata, doar la soft si work.

Attached File  torrent1.png   26.68K   17 downloads Attached File  torrent2.png   25.49K   15 downloads

Si da... trebuie sa ai seeduri, daca ai putine seeduri n-ai treaba cu vitezele mari, o iei incet, frumos.

Edited by andreic, 05 March 2022 - 18:29.


#8
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 03.01.2007
Cu 4.4.1 imi da freeze cand ajunge pe la 70 MB/s sau cu mai multe torrente la download, 20-30 secunde nici nu pot deschide interfata. Cu 4.3.9 nu am problema asta. Am seagate-uri de 250 si 270 MB/s.(12, 16 si 18 TB). Folosesc si SSD pentru ca SSD-urile au viata lunga. Am cumparat SSD sa-l folosesc, nu sa-l las in idle. Viata-i scurta, trebuie sa folosim lucrurile pe care le cumparam.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate