Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Pret cumparare euro foarte mare - De ce?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Postsan62, on 04 martie 2022 - 18:28, said:

Ne paşte o inflaţie ca în 93-2000...
bata-te peste gura, atunci se dublau la propriu preturile peste noapte.
si nu doar la lemn sau energie, ci la toate produsele

#38
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Principala masa monetara de euro e adusa de banci. Stiu ca se vinde asa ca aduc si iau comision la schimb.

#39
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View PostFriskey, on 05 martie 2022 - 12:00, said:

Principala masa monetara de euro e adusa de banci. Stiu ca se vinde asa ca aduc si iau comision la schimb.
Ca sa ii aduca trebuie sa-i cumpere de undeva. Si aia de la care cumpără trebuie sa accepte lei in schimb. In masura in care găsesc banci interesate sa ia lei in loc de euro si dolari aduc, daca nu, n-au de unde aduce. Tu dacă ai fi patron de bancă ai da euro si dolari la schimb pe lei?

Edited by Testosteron, 05 March 2022 - 12:20.


#40
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Normal pentru ca iau comision.
Uiti ca peste 90% din bancile din Ro sunt straine. Capitalul de euro il au deja, iar euro dati pe lei tot la ei se intorc (contra altui comision) pentru ca in Ro nu poti face nimic cu euro.
Si daca cheltuiesti euro in strainatate, tot la bancile astea ajung.

Edited by Friskey, 05 March 2022 - 12:47.


#41
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Io cred ca uitati de sectorul serviciilor. Tot ce inseamna Pipera, Floreasca, West Gate, Grozavesti-Politehnica, multinationalele din Cluj - zecile si sutele alea de mii de posturi deservesc clienti si business-uri de afara. Banii vin tot de afara.

Toate joburile mele in Romania au fost asa, platite din afara. Shared services, cum le numesc corporatiile. Adica duci intr-o tara cu salarii mai mici contabilitatea, customer service, materials management etc. Si ele deservesc global restul de filiale raspandite prin lume (branch-uri).

(Si) asta e intrare de bani, nu doar exportul de productie la modul clasic la care va ganditi astia cu o gandire mai ingusta asupra mersului actual al lumii in general (nu doar economic).

Experienta de viata la multi care posteaza pe aici, ioc. Dar deh, noroc ca aveti libertate de exprimare. Exprimarea mai ales a...ceea ce nu stiti, n-ati trait, dar...credeti voi ca trebuie sa fie asa, ca altfel nu se poate (altfel nu exista, ca si girafa ardeleanului...)

Vin bani pe multe cai intr-o tara, nu doar export sau remitente de la cei plecati.

Ati ramas multi in anii '80 cu perceperea Big Picture-ului, pe cuvant.

ImpEx - cred ca la asta vi s-a rupt filmul: la anii 90. Duc rulmenti si aduc blugi.

E mai mult de atat, mamica. Mult mai mult.

Edited by cattavencu, 05 March 2022 - 13:15.


#42
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Si bine ca esti tu destept.

#43
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
cum ziceam, forumul - loc de exprimare...

la nivelul de naivitate si pueril din postarile tale (aproape pe orice subiect), Friskey, nu stiu cine ar putea face fata, zau asa...

Edited by cattavencu, 05 March 2022 - 13:18.


#44
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cum ziceam: si bine ca esti tu destept. Norocul tau ca dreptul la libera exprimare se aplica si desteptilor.

#45
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View Postcattavencu, on 05 martie 2022 - 13:07, said:



Vin bani pe multe cai intr-o tara, nu doar export sau remitente de la cei plecati.

Păi scrie te rog aici pe ce alte cai mai vin bani pt ca si aia ce ai descris tot export este.  Hai baga mare sa vedem. Sau te-ai facut mic acum?

View PostFriskey, on 05 martie 2022 - 12:39, said:

Normal pentru ca iau comision.
Uiti ca peste 90% din bancile din Ro sunt straine. Capitalul de euro il au deja, iar euro dati pe lei tot la ei se intorc (contra altui comision) pentru ca in Ro nu poti face nimic cu euro.
Si daca cheltuiesti euro in strainatate, tot la bancile astea ajung.
Da mai eu cred ca băncile din SUA isi frang degetele sa mai schimbe niste dolari pe lei ca altfel mor americanii de foame. Si europenii la fel. Mai ales ca patronii români când vand ceva in vest vor tot euro pe export  nu prea am auzit sa vrea lei. Ba chiar si aici la noi orice vanzare mai consistentă gen imobiliare   auto, tot in euro sau echivalent euro se face.

Edited by Testosteron, 05 March 2022 - 13:45.


#46
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Exemplu: in echipa in care sunt eu, suntem 14 oameni, salariile sunt undeva la 7-8 mii de lei net. La asta se mai adauga plata internet, plata abonamente medicale, sala de fitness (cine vrea), discounturi la carburant, excursii etc.

Sa zicem 7500 de lei o medie. Asta inseamna un salariu brut de 13000 de lei (am rotunjit, de dragul discutiei). Inmultit cu 14 oameni => 182.000 de lei care intra in tara luna de luna. Adica 36.400 de euro lunar. Aproape juma' de milion de euro pe an doar de la 14 angajati (!).

Si mai adaugati si banii pentru chestiile alea conexe enumerate mai sus.

@testosteron - vreau sa arat ca nu doar producerea de lucruri fizice (o camasa, un profil de aluminiu, un salam, un dulap etc. - adica industrie) aduce bani in tara. Ca in mentalul multora doar asa vin bani in tara: in urma productiei fizice de bunuri.

Edited by cattavencu, 06 March 2022 - 13:40.


#47
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View Postcattavencu, on 06 martie 2022 - 13:37, said:

Exemplu: in echipa in care sunt eu, suntem 14 oameni, salariile sunt undeva la 7-8 mii de lei net. La asta se mai adauga plata internet, plata abonamente medicale, sala de fitness (cine vrea), discounturi la carburant, excursii etc.

Sa zicem 7500 de lei o medie. Asta inseamna un salariu brut de 13000 de lei (am rotunjit, de dragul discutiei). Inmultit cu 14 oameni => 182.000 de lei care intra in tara luna de luna. Adica 36.400 de euro lunar. Aproape juma' de milion de euro pe an doar de la 14 angajati (!).

Si mai adaugati si banii pentru chestiile alea conexe enumerate mai sus.

@testosteron - vreau sa arat ca nu doar producerea de lucruri fizice (o camasa, un profil de aluminiu, un salam, un dulap etc. - adica industrie) aduce bani in tara. Ca in mentalul multora doar asa vin bani in tara: in urma productiei fizice de bunuri.
Poti sa produci orice. Important e sa primești euro sau dolari pe ceea ce produci tu. Nu lei, ca lei sunt destui.
Daca voi primiti salarii din străinătate  inseamna ca exportati ceva ca altfel n-ati primi nimic.

Edited by Testosteron, 06 March 2022 - 20:55.


#48
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005

View Postcattavencu, on 06 martie 2022 - 13:37, said:

Exemplu: in echipa in care sunt eu, suntem 14 oameni, salariile sunt undeva la 7-8 mii de lei net. La asta se mai adauga plata internet, plata abonamente medicale, sala de fitness (cine vrea), discounturi la carburant, excursii etc.

Sa zicem 7500 de lei o medie. Asta inseamna un salariu brut de 13000 de lei (am rotunjit, de dragul discutiei). Inmultit cu 14 oameni => 182.000 de lei care intra in tara luna de luna. Adica 36.400 de euro lunar. Aproape juma' de milion de euro pe an doar de la 14 angajati (!).

Si mai adaugati si banii pentru chestiile alea conexe enumerate mai sus.

@testosteron - vreau sa arat ca nu doar producerea de lucruri fizice (o camasa, un profil de aluminiu, un salam, un dulap etc. - adica industrie) aduce bani in tara. Ca in mentalul multora doar asa vin bani in tara: in urma productiei fizice de bunuri.

trimit un CV?

#49
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Salutare! Am o întrebare și sper să nu deranjez pe nimeni.
Am aproximativ 30000 de lei. Vreau să știu dacă este bine să îi păstrez în lei sau să îi schimb în euro.

Mulțumesc!

#50
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Daca ii pastrezi pe timp indelungat ii schimbi in euro ca sa fie mai putin afectati de inflatie.

Edited by abac, 07 March 2022 - 07:37.


#51
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016
Si in Liban există doua cursuri de schimb. Există cursul bancar dar la care nu vinde si nu cumpără nimeni decat cei care sunt obligați  si cursul "la negru" care e muult mai mare decat cel oficial.

#52
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Am rezolvat dimineața. Cumpărat 5000 euro la curs de 5.1 la un schimb valutar.
La BRD, dimineața la ora 8:15 era cursul de 5.012, din păcate nu avea euro.

#53
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005

View PostAbbd, on 07 martie 2022 - 11:02, said:

Am rezolvat dimineața. Cumpărat 5000 euro la curs de 5.1 la un schimb valutar.
La BRD, dimineața la ora 8:15 era cursul de 5.012, din păcate nu avea euro.

eu vad curs 4.94( am schimbat personal vineri la unicredit ) necum 5 si..

#54
anniculae

anniculae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.06.2010
Am incercat si eu sa schimb Euro la BT, la cursul 5.1, si nu aveau.
Aveau dolari, dar inteleg ca nu aveau prea multi, iar cat timp am stat la ghiseu(10 min) cursul a crescut de la 4.68 la 4.7.

Pare o specula bazata pe frica oamenilor.
Ceva autoritati nu exista sa reglementeze treaba asta? Sau fiecare casa de schimb e libera sa vanda si sa cumpere la cat vor ei?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate