Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Reparatie regim propriu sau service partener?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
gabyg7

gabyg7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.11.2018
Salutare, dupa cum spune titlul, ce sa aleg intre cele doua?
Am fost implicat într-un accident in care eu sunt pagubitul, pe 16.03 am programarea cu inspectorul de dauna si nu stiu ce sa aleg.

Am un VW golf 6, 2010, daunele sunt: bara față, grilă, senzorii de parcare, proiectoare, aripa dreapta, scut, posibil si capota, far dreapta, vas lichid parbriz si posibil sa mai fie si altele de care nu imi dau seama.

Eu am asigurare la Groupama cu decontare directa, insa am nevoie urgenta de masina, iar din ce am discutat am ajuns la concluzia ca o repar mai repede in regim peopriu, insa mi-e teama sa nu fie subevaluata dauna si sa nu-mi ajunga banii pentru reparatie, mai ales ca piesele de oem de vw au preturi piperate. Ce parere aveti?

https://streamable.com/xu567l video cu accidentul.

Mulțumesc!


#2
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
O lasi la reparat la service serios care da si masina la schimb (isi recupereaza ei banii de la asiguratorul vinovatului).
Eu asa am procedat si am fost la constatare a doua zi dupa accident nu...programat peste 2 saptamani.
Succes.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai si cu dânsa-ntr-ânsa, şi cu sufletu-n rai nu prea se poate
Daca intr-adevar ai nevoie urgenta de masina, alege varianta cea mai rapida indiferent de costuri
Daca vrei sa eviti o posibila subevaluare a daunei, atunci lasa asiguratorul sa-si faca datoria
Sigur - in cazul asta este posibiul sa dureze mai mult dar, cum spuneam, si cu dânsa-ntr-ânsa, şi cu sufletu-n rai nu prea se poate

#4
gabyg7

gabyg7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.11.2018

View PostCaralumba, on 04 martie 2022 - 16:49, said:

O lasi la reparat la service serios care da si masina la schimb (isi recupereaza ei banii de la asiguratorul vinovatului).
Eu asa am procedat si am fost la constatare a doua zi dupa accident nu...programat peste 2 saptamani.
Succes.

Era cea mai apropiata data, din pacate, plus ca este videoconstatare, fizic era tocmai pe 21, sunt nebuni..
Cred ca o sa o las la Midocar, macar stiu ca fac treaba buna.

#5
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
O duci si o lasi la reprezentanta VW. Au grija baietii sa schimbe tot ce trebuie si ce nu trebuie.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
poti sa mergi la TopLac,lucreaza bine.Iti da masina de schimb.

#7
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
Daca ai decontare directa, apeleaza la ea. E treaba lor dupa cum se deconteaza cu asigurarea vinovatului. Presupun ca ai luat decontare directa la o firma care se misca repede si accepta reparatia fara comentarii. Groupama stiu ca sunt ok la acest capitol (din auzite).

Edited by jm2010, 04 March 2022 - 18:39.


#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Groupama chiar sunt ok, au si centre de constatare imprastiate bine si lucreaza cu service-uri care dau masina la schimb.
Eu am avut dauna pe Casco la ei si am avut timp de o saptamana un C4 nou nout.

Edited by danX, 04 March 2022 - 19:55.


#9
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
E o tigaie din 2010... Pe bune. Ce vrei? sclipire originala?
bag-o intr-un service cu maisna la schimb sa ai cu ce merge si gata. In rest pot aia sa puna si ramasitele de la Death star. Sa arate a masina din 2010, adica tigaie.

#10
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

View Postgabyg7, on 04 martie 2022 - 16:34, said:

Salutare, dupa cum spune titlul, ce sa aleg intre cele doua?
Am fost implicat într-un accident in care eu sunt pagubitul, pe 16.03 am programarea cu inspectorul de dauna si nu stiu ce sa aleg.

Am un VW golf 6, 2010, daunele sunt: bara față, grilă, senzorii de parcare, proiectoare, aripa dreapta, scut, posibil si capota, far dreapta, vas lichid parbriz si posibil sa mai fie si altele de care nu imi dau seama.

Eu am asigurare la Groupama cu decontare directa, insa am nevoie urgenta de masina, iar din ce am discutat am ajuns la concluzia ca o repar mai repede in regim peopriu, insa mi-e teama sa nu fie subevaluata dauna si sa nu-mi ajunga banii pentru reparatie, mai ales ca piesele de oem de vw au preturi piperate. Ce parere aveti?

https://streamable.com/xu567l video cu accidentul.

Mulțumesc!


Dacă aș fi în locul tău, aș alege service-ul unei reprezentanțe a fabricantului, despre care sunt convins că se încadrează în ceea ce scrie în „semnătura” mea.


View PostCaralumba, on 04 martie 2022 - 16:49, said:

O lasi la reparat la service serios care da si masina la schimb (isi recupereaza ei banii de la asiguratorul vinovatului).
Eu asa am procedat si am fost la constatare a doua zi dupa accident nu...programat peste 2 saptamani.
Succes.


Este un sfat bun, care îmi susține afirmația anterioară.


View PostNaijax, on 04 martie 2022 - 16:50, said:

Pai si cu dânsa-ntr-ânsa, şi cu sufletu-n rai nu prea se poate


Eu cred că se poate.
Mai ales dacă „dânsa” îți este soție legitimă sau doar a fost de acord cu „acțiunea”.


View PostSeteh, on 05 martie 2022 - 01:54, said:

E o tigaie din 2010... Pe bune. Ce vrei? sclipire originala?
bag-o intr-un service cu maisna la schimb sa ai cu ce merge si gata. In rest pot aia sa puna si ramasitele de la Death star. Sa arate a masina din 2010, adica tigaie.


Din postarea ta, ar trebui să înțeleg că întreaga mea colecție de mașini, fabricate înainte de anul 2009, reprezintă doar o colecție de „tigăi” ?
Și eu, ca un „prost”, care a plătit, per ansamblu, peste 1.000.000 de euro - NU am greșit, am scris corect - credeam că Mercedes Benz - clasa S, Bentley și Rolls Royce ar fi considerate, totuși, mașini, indiferent de anul fabricației.
S-at putea să i le dau soției pentru a îmi face niște clătite în ele.

Posted Image Posted Image    Posted Image    Posted Image Posted Image    Posted Image    Posted Image    Posted Image

#11
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
In primul rand, daca o duce la reprezentanta, s-ar putea sa ii dea dauna totala pentru ca nu valoreaza masina cat ii reparatia.
In al doilea rand, s-ar putea ca reprenzentanta sa nu se baga la asa masina veche si la asemenea reparatii.

#12
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022

View PostSeteh, on 05 martie 2022 - 01:54, said:

E o tigaie din 2010... Pe bune. Ce vrei? sclipire originala?
bag-o intr-un service cu maisna la schimb sa ai cu ce merge si gata. In rest pot aia sa puna si ramasitele de la Death star. Sa arate a masina din 2010, adica tigaie.
Tu ce masina a viitorului conduci?

#13
gabyg7

gabyg7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.11.2018

View PostSeteh, on 05 martie 2022 - 01:54, said:

E o tigaie din 2010... Pe bune. Ce vrei? sclipire originala?
bag-o intr-un service cu maisna la schimb sa ai cu ce merge si gata. In rest pot aia sa puna si ramasitele de la Death star. Sa arate a masina din 2010, adica tigaie.

Ce te supara in viață de esti asa frustrat? Am venit pentru sfaturi, nu pentru a mi se spune ce tigaie am. Sunt sigur ca mai mult de Logan 2004 nu ai, dar vii si o faci aici pe interesantul doar ca sa pari cineva, in viata reala tu fiind un nimeni.


Iar pentru restul, multumesc pentru sfaturi, o voi duce într-un service autorizat care imi ofera masina la schimb.

Edited by gabyg7, 05 March 2022 - 19:20.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgabyg7, on 04 martie 2022 - 16:34, said:


Eu nu as repara masina in regim propriu ca mai apoi sa incerc sa imi recuperez banii. In mod normal ar trebui sa primesti o masina de schimb cat timp masina ta se afla in service.
Cauta un service serios care iti ofera masina la schimb.

Edited by althea, 08 March 2022 - 08:17.
flame


#15
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View Postgabyg7, on 04 martie 2022 - 16:34, said:

Eu am asigurare la Groupama cu decontare directa, insa am nevoie urgenta de masina, iar din ce am discutat am ajuns la concluzia ca o repar mai repede in regim peopriu, insa mi-e teama sa nu fie subevaluata dauna si sa nu-mi ajunga banii pentru reparatie, mai ales ca piesele de oem de VW au preturi piperate. Ce parere aveti?
Fii sigur 110% ca decontul este subevaluat. Gandeste-te si la faptul ca daca o duci la service, se face RE-evaluarea pieselor necesare. Adica una e "ce se vede" la prima mana. Apoi se dau jos piesele si se pot gasi si altele care necesita inlocuire/reparatie.

Am avut acum 4-5 ani decont de 1500 lei pentru o bara zgariata, far zgariat, proiector zgariat. Am refuzat si am dus-o in service, cel mai scump ca nu era pe banii mei adica la reprezentanta. Reparatia a costat 3500 de lei. Gandeste-te ca doar revopsirea unui element costa in jur de 100 de euro (poate si mai mult acum, nu mai sunt la curent cu preturile, dar sigur au bubuit peste tot). S-au scumpit gazele, curentul, automat creste si manopera in orice service ca doar sunt dependeti de aceste resurse. Masina la schimb... greu... vezi jos

View PostCaralumba, on 04 martie 2022 - 16:49, said:

O lasi la reparat la service serios care da si masina la schimb (isi recupereaza ei banii de la asiguratorul vinovatului).
Eu asa am procedat si am fost la constatare a doua zi dupa accident nu...programat peste 2 saptamani.
Succes.
Poate ai avut noroc! Am avut si mai de curand alta dauna mai mica cu alta masina. Am fost la Cobalcescu si am lasat masina, i-am intrebat de masina la schimb.. mai mai sa rada de mine. Au zis, de unde masina de schimb? Nu prea avem asa ceva... reparatia dvs dureaza 4-5 zile dar avem masini de 2-3 luni aici cu daune complexe, pentru care nu s-a dat masina la schimb.

Masina la schimb poate daca ai vreun casco cu masina la schimb notata in contract, altfel... aproape imposibil.

Edited by Maskatu, 06 March 2022 - 21:02.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate