Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Oppo Reno 6 - 5G

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#19
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View Postsisifjunior, on 19 aprilie 2022 - 19:55, said:

Aplicația este la liber dar are și subscripție pentru activarea unor extra opțiuni și eliminarea reclamelor. La permisiuni are Contacte, Telefon, Microfon și Stocare(fișiere multimedia). Atât.

Este free pentru 8 zile doar, apoi e pe bani. Deci este un trial si atat. Procesul de instalare foarte anevoios. Nu recomand deloc.

View Postiogamac, on 20 aprilie 2022 - 23:49, said:

De unde se poate modifica rata de refresh? Azi am primit și eu cadou de la copii un Oppo 6 5G și m-am jucat în setări, dar nu-mi dau seama de unde se schimbă refreshul.

Afisare si luminozitate-Altele-Rata de reimprospatare ecran.
Recomand sa ramai pe standard 60 Hz pentru o autonomie mai buna deoarece nu este diferenta fata de 90 Hz decat poate la jocuri cu refresh mare. Ochiul uman oricum nu mai determina diferenta la peste 60 Hz. Doar la CRT-urile vechi era vizibila diferenta intre 60 si 75 Hz dar la LED/LCD nici vorba sa mai simti ceva datorita lag-ului acestora.

Edited by gry2000, 21 April 2022 - 09:06.


#20
marselcj

marselcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 13.09.2007
Mergi și fă un control oftalmologic.

#21
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,324
  • Înscris: 05.11.2009

View Postgry2000, on 21 aprilie 2022 - 09:06, said:

Este free pentru 8 zile doar, apoi e pe bani. Deci este un trial si atat. Procesul de instalare foarte anevoios. Nu recomand deloc.



Afisare si luminozitate-Altele-Rata de reimprospatare ecran.
Recomand sa ramai pe standard 60 Hz pentru o autonomie mai buna deoarece nu este diferenta fata de 90 Hz decat poate la jocuri cu refresh mare. Ochiul uman oricum nu mai determina diferenta la peste 60 Hz. Doar la CRT-urile vechi era vizibila diferenta intre 60 si 75 Hz dar la LED/LCD nici vorba sa mai simti ceva datorita lag-ului acestora.

Mulțumesc mult...azi noapte am descoperit-oPosted Image. Asta voiam să verific, dar am văzut că e setată implicit pe 60 Hz. Se mișcă bine. Cu Facebook am avut ceva probleme că nu-l încărca și citisem ceva prin reviews pe emag, dar l-am dezinstalat și l-am instalat din nou și funcționează brici. Am avut un Realme 7 Pro, am fost mulțumită cât de cât, dar aveam probleme cu ecranul în lumina de afară. Nu se vedea aproape nimic. Ani de zile am avut iPhone și m-am supărat pe ei din cauza autonomiei mici la baterie. Oppo6 mi-a făcut cu ochiulpentru că aduce ca aspect. Îmi place că-l simți bine în mână și e mai pătrățos.
Cred că m-am gândit așa de mult la el, că am scăpat Realme-ul în budăPosted Image Posted Image. Pe cuvânt că n-a fost cu intenție. După ce a poposit în apă 20 minute până mi-am dat seama unde este n-a mai funcționat nici feonul, nici orezul, nici caloriferul. A murit cu adevărat.
Așa m-am ales cu un cadou în prejma Paștelui și a zilei mele de naștere.

Edited by iogamac, 21 April 2022 - 15:53.


#22
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 24.12.2020

View Postgry2000, on 21 aprilie 2022 - 09:06, said:

...
Recomand sa ramai pe standard 60 Hz pentru o autonomie mai buna deoarece nu este diferenta fata de 90 Hz decat poate la jocuri cu refresh mare. Ochiul uman oricum nu mai determina diferenta la peste 60 Hz. ...

Eu văd diferența dintre 60 și 90Hz, să nu mai spun între 60Hz și 120Hz. Oare sunt reptilian?

Edited by Ciubex, 12 June 2022 - 19:18.


#23
marselcj

marselcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 13.09.2007
Ești defect, clar. N-ai auzit că ochiul uman nu distinge așa ceva?

#24
[i_unit]

[i_unit]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 15.11.2006
Lumea nu intelege ca diferenta se vede la scroll. Este extraordinar de evidenta.

#25
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 24.12.2020
Tot așa mă contraziceau cu un coleg la lucru, el are iPh11Pro și îmi spunea ca el nu sesizează diferența dintre ecranul lui de 60Hz și al meu de 120hz și ca e doar marketing.
L-am lăsat 10 minute sa folosească telefonul meu și după și l-a luat pe al lui in mâna, doar atunci a zis ca intr-adevăr e o diferența mai ales la scroll.
Pe Android se vede și cam clar diferența dintre 60Hz și 120hz.

#26
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Eu am trecut samsungul cateva zile pe 120 apoi iar pe 60 si am repetat asta de mai multe ori, chiar nu am sesizat diferente la modul meu de folosire.
Pe orice pagina sau aplicatie de social media nu am observat za shit, acum , poate depinde de viteza de scroll, eu de regula citesc ce este afisat pe ecran iar scrolul este minim, de cateva randuri, nu derulez ecrane intregi, nu inteleg de ce as face asta .
Posibil la iphone sa se vada ca ala e dinamic refresh-ul, daca ar afisa rata ai observa cat are  in orice moment.
Nu discutam cazul jocurilor, discutam de utilizare cotidiana.
Legat de perceptia ochiului uman este demonstrata limita de perceptie a PPI de catre acesta, medical vorbind este clara treaba.
La rezolutie este de asemenea discutabila situatia si exista si acolo niste limite sau mai bine zis pentru a putea distinge complet niste facilitati este nevoie de conditii particulare de vizionare, lumina, distanta, unghi, etc.
Vreti nu vreti sunt peste 14 miliarde de ochi in lume si nici macar cei dintr-o pereche nu percep identic imaginea.
Asta cu ba nu vezi bine poate avea diverse conotatii !

#27
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Foarte bune observatii, dar sunt cativa batman pe care nu poti sa-i convingi si nici nu merita sa incercam. Ba mai sunt si unii supermani care cred ca ei au ochi de vulturi cu baleiere cadre pe 500 Hz....:)
Pentru unii ca acestia merge de rupe marketingul asta cu 144 Hz. Fiecare pasare pe limba ei piere apoi.
Cat despre telefonul nostru din topic, va spun si secretul pentru care la mine merge scroll la fel de bine atat pe 60 cat si pe 90 Hz: dezactivare VM. (care vine activa by default din fabrica)

Nice day & Easter !

#28
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 24.12.2020
Mă faceți să râd 😂
Sărbători fericite!

#29
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,324
  • Înscris: 05.11.2009
Am primit Android 12 la Oppo6. Sunt nespus de încântată de el.

#30
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
De ce sunteti asa de incantata?
Ce aduce in plus?
Cum e autonomia acum?

#31
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,324
  • Înscris: 05.11.2009
Am avut vreo 8 ani iPhone și după ce m-am enervat din cauza autonomiei bateriei, am trecut pe Android. Am avut o experiență neplăcută cu un Samsung A40. În 6 luni a fost de 3 ori la reparat și apoi după 1 an, bateria nu ținea mai mult de 10 ore. Nu mă joc, nu ascult muzică la telefon. Vorbesc, citesc știri și mailuri, folosesc Google Pay, aplicații de bănci, magazine etc. Nu stau mult pe telefon. Mă ține aproape 2 zile și îl încarc când are cam 20% bateria. Se vede bine în lumina soareluiși Androidul 12 este stabil.
Foarte mult m-a încântat și designul, cu toate că, în general, este ultimul lucru la care mă uit. Il folosesc pe 60Hz..

Edited by Ciubex, 12 June 2022 - 19:21.


#32
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Are design de iphone, si mie imi place iar spatele ala mat, putin grunjos asa este foarte misto, ar fi telefonul pe care l-as tine fara husa.
Pacat ca am un...samsung 😔

#33
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,324
  • Înscris: 05.11.2009
@icssizero, vezi că sunt foliile alea autoregenerante și se pun și pe față și pe dos. Și eu mă gândeam să-l las fără husă, dar se tocește nasol marginea de la camera de pe spate.

#34
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Merci, insa nu prestez decat folia din fabrica si antireflez sau cum i-o zice, de regula 10-12 lei dau pe ele, ma tin cam 6 luni.
In trecut foloseam de la SmartProtection, baietii chiar mi-au taiat o folie special pentru modelul meu fiindca nu aveau in portofoliu,am testat pentru ei modele noi, foarte ok si de calitate insa sunt cam piperate acum pentru gustul meu.
Am folosit un skin de la iskinz care a tinut vreo 6 ani si cand l-am dezlipit am racait si plasticul de pe telefon, asa de puternic s-a lipit, deci nu mai pun nici skinuri.
Am descoperit carcasa de aramida/carbon de genul celei de la Pitaka, numai ca la jumatate de pret de la fratii de peste 2 luni distanta la livrare, e super subtire si foarte rezistenta, nu simt ca e pe telefon.
Asta e hiba designului prost la camere, pixelul e genial aici insa chiar si asa se pot pune protectii doar la camere.
Mi se pare aiurea sa dai mii de lei/euro pe un telefon si sa simti in mana un silicon sau un plastic de cateva sute, poate nici atat.
La cate folii si carcase cumperi in 1-2 ani mai bine faci asigurare si il schimbi gratuit .

#35
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View Postiogamac, on 01 mai 2022 - 21:17, said:

Am avut vreo 8 ani iPhone și după ce m-am enervat din cauza autonomiei bateriei, am trecut pe Android. Am avut o experiență neplăcută cu un Samsung A40. În 6 luni a fost de 3 ori la reparat și apoi după 1 an, bateria nu ținea mai mult de 10 ore. Nu mă joc, nu ascult muzică la telefon. Vorbesc, citesc știri și mailuri, folosesc Google Pay, aplicații de bănci, magazine etc. Nu stau mult pe telefon. Mă ține aproape 2 zile și îl încarc când are cam 20% bateria. Se vede bine în lumina soareluiși Androidul 12 este stabil.
Foarte mult m-a încântat și designul, cu toate că, în general, este ultimul lucru la care mă uit. Il folosesc pe 60Hz..

Bine, bine, dar tot nu am inteles ce a adus in plus, sau in minus 12 fata de 11...
L-ati folosit cateva saptamani cu 11 ca sa vedeti o comparatie?


View Posticssizero, on 01 mai 2022 - 21:29, said:

Are design de iphone, si mie imi place iar spatele ala mat, putin grunjos asa este foarte misto, ar fi telefonul pe care l-as tine fara husa.
Pacat ca am un...samsung 😔

Designul e cel mai bun posibil, clona de la Iphone si cu margini de aluminiu premium. Spatele este exact moda 2022 dupa care s-au luat toti gen Xiaomi, Samsung....
Mai nou Samsung a revenit si el la carcase premium. S22 este clona de carcasa (dar ceva mai mic) dupa al nostru Reno 6 :)
Oricum trendul este bun, telefoane mai mici (asa cum e normal) si carcase premium.
Normal ca nu se preteaza la a pune huse pe acestea, chiar si transparente cum vin in cutie la Oppo, asta spre deosebire de Samsung care nu iti baga in cutie nici macar un alimentator de 15W, darmite de 65W cum e la noi...

#36
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,324
  • Înscris: 05.11.2009

View Postgry2000, on 02 mai 2022 - 18:31, said:

Bine, bine, dar tot nu am inteles ce a adus in plus, sau in minus 12 fata de 11...
L-ati folosit cateva saptamani cu 11 ca sa vedeti o comparatie?


Ultimul iPhone pe care l-am avut a fost 8. Acum 2 ani i-am spus adio. Sunt cam obosită și nu înțeleg ce vrei să spui cu  „in plus, sau in minus 12 fata de 11”.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate