Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ebay.com pune taxe la cumparare

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
vidra41

vidra41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 04.12.2015
Salut tuturor

Am o problema mare. Fac cumparaturi pe ebay.com si ebay imi cere taxe de cumparare. Este singurul site care face asta.
Face acest lucru deoarece eu folosesc o adresa in US. pentru a trimite aceste pachete.  Pachetele imi ajung in Romania cand se aduna mai multe. Practic eu platesc 2 taxe. Una in america si alta in Romania, la vama, cand imi vine coletul. Ce as putea face sa scap de aceasta taxa in US, ptr ca articolul cumparat nu ramane acolo, ci ajunge intr-o tara europeana unde platesti taxa ? A 2 probl este ca aceasta taxa nu mi-o afiseaza decat dupa checkout, nu inainte. Multumesc mult

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Sa trimiti direct in Romania de prima data fara sa treaca prin SUA ? Dar presupun ca mai e ceva la mijloc pentru care tu faci asta.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Zic si eu, eshipwedrop ăla nu se poate utiliza ?

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Poti sa ne pui un print-screen? In mod normal ar trebui sa-ti perceapa TVA* daca vanzatorul e din afara UE, iar in Romania vama (daca e necesara).

*n-am mai cumparat de ceva timp de pe ebay, dar am de pe alte site-uri cu marfa din afara UE si la checkout mi se cerea, suplimentar de produs si transport, TVA. La posta nu mi s-a cerut vama.

#5
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 28.06.2009
E "sale tax" perceputa de statul (american) unde se livreaza produsul. Daca te poti intelege cu vanzatorul, folosesti la "checkout" o adresa aiurea dintr-un stat in care aceasta taxa este 0 (Montana spre exemplu) si ii dai vanzatorului adresa corecta unde sa trimita. Sau ii platesti direct cu PayPal si sa te swga ebay.

Edited by romeo_cj, 03 March 2022 - 20:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate