Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Pareri in general Cadillac

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
lunarsmachu

lunarsmachu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.09.2017

View Postdjl, on 04 martie 2022 - 19:24, said:

Târgul se mai ţine, dar ultima dată parcă nu au mai fost maşini sau nu au prea mai fost. Târgul ăla e la mine în cartier, de aceea am ajuns uşor pe acolo.
Nici nu ştiu dacă mai trăieşte domnul care mi-a pus vorbă la proprietarul "Cadillac"-ului. La vremea la care am mers avea cel puţin 60-65 de ani.
Cred că ori nu ai mers cu trenul, ori nu ai mers de mult de nu ştii cum erau vagoanel vechi. Sau ai sub 27 de ani.   Posted Image
Poze de la târg... să caut pe C.D.-uri.
aaaa, am inteles. mna, pacat.

nu am mers nici foarte mult si am si sub 27 de ani, haha

daca gasesti ceva poze, lemme know. suna interesant

#20
ZDNEJ

ZDNEJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.01.2013
Exista Cadillac si restul,bine asta in USA.

Acum fata de Benz sau BMW sunt mai in urma la lux.<sunt ok pentru US chiar sunt bine facute fata de un chevy sau Ford .

Dar nu merita in Europa un Cadillac nou precum ats sau ct4/5,dupa mine mai bine un coupe deville de epoca in Romania.
Si fara diesel pentru ca sunt motoare mici si ciudate pe modele mai vechi,daca tot iei un caddy sa fie pe benzina.

In rest cele din 50-80 sunt dotate bine si au spatiu foarte ok la interior,dar tine cont ca e greu in Europa cu un land yacht. Si piese pentru masini vechi din US sunt rare in Europa si scumpe chiar daca faci comanda in US tot dureaza pana ajung,si inca ceva trebuie sa stii sa o repari singur.

#21
lunarsmachu

lunarsmachu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.09.2017

View PostZDNEJ, on 05 martie 2022 - 20:02, said:

Exista Cadillac si restul,bine asta in USA.

Acum fata de Benz sau BMW sunt mai in urma la lux.<sunt ok pentru US chiar sunt bine facute fata de un chevy sau Ford .

Dar nu merita in Europa un Cadillac nou precum ats sau ct4/5,dupa mine mai bine un coupe deville de epoca in Romania.
Si fara diesel pentru ca sunt motoare mici si ciudate pe modele mai vechi,daca tot iei un caddy sa fie pe benzina.

In rest cele din 50-80 sunt dotate bine si au spatiu foarte ok la interior,dar tine cont ca e greu in Europa cu un land yacht. Si piese pentru masini vechi din US sunt rare in Europa si scumpe chiar daca faci comanda in US tot dureaza pana ajung,si inca ceva trebuie sa stii sa o repari singur.
buna treaba cu cadillac si restul :)) sa stii

ma gandeam ca nu prea merita asa, decat daca ai prea multi bani si nu stii pe ce sa i spargi :P

diesel mereu au fost aiurea sincer n as lua in viata mea o masina pe diesel

si corect si cu lungimea masinii... chiar greu in europa cu drumurile. oamenii au foarte mult loc acolo la ei.

pt piese am mai gasit site uri dar da tot asa, scumpe, transport maricel si pana ajung aici, vama si etc... dureaza mult

sunt curios totusi cat de greu e reparat :)) ca ma gandesc ca fiind mai vechi sunt si mai simple. asta chiar sunt curios

#22
ZDNEJ

ZDNEJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.01.2013
Sunt cat de cat usor de reparat sunt daca esti pasionat de mecanica cat de cat,doar scule sa ai.

O poti face in curte singur.

Unele sisteme sunt mai ciudate in functie de an si model,adica  sunt mai greu de reparat.

Ceva de genul piese mici si din plastic ce nu se gasesc usor,bine se pot fabrica 3d doar sa ai unde sa o faci.cruise control pe vaccum sau scaune electrice,plafon electric toate dotarile electrice si optionale rare sunt mai greu de reparat,acum nu toate dar sunt sisteme din 1960.

Daca ajungi sa ai un caddy inveti ce trebuie sa repari la el )) precum orice masina Americana veche are nevoie de atentie.Plus motorul e pe carburatie. Si inca ceva foarte important(99%) sa nu cumperi masina din zone cu iarna si sare pe drumuri.SUNT MANCATE DE RUGINA si nu merita sau nu se poate restaura usor.mai bine o masina din Texas, New Mexico, Arizona, Nevada,California,sau orice alta zona calda precum Mexico la sud de granita sunt rust free.

Sunt masini frumoase si au ceva aparte mai ales cele din 1950-1970.

Edited by ZDNEJ, 06 March 2022 - 13:21.


#23
lunarsmachu

lunarsmachu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.09.2017

View PostZDNEJ, on 06 martie 2022 - 13:21, said:

Sunt cat de cat usor de reparat sunt daca esti pasionat de mecanica cat de cat,doar scule sa ai.

O poti face in curte singur.

Unele sisteme sunt mai ciudate in functie de an si model,adica  sunt mai greu de reparat.

Ceva de genul piese mici si din plastic ce nu se gasesc usor,bine se pot fabrica 3d doar sa ai unde sa o faci.cruise control pe vaccum sau scaune electrice,plafon electric toate dotarile electrice si optionale rare sunt mai greu de reparat,acum nu toate dar sunt sisteme din 1960.

Daca ajungi sa ai un caddy inveti ce trebuie sa repari la el )) precum orice masina Americana veche are nevoie de atentie.Plus motorul e pe carburatie. Si inca ceva foarte important(99%) sa nu cumperi masina din zone cu iarna si sare pe drumuri.SUNT MANCATE DE RUGINA si nu merita sau nu se poate restaura usor.mai bine o masina din Texas, New Mexico, Arizona, Nevada,California,sau orice alta zona calda precum Mexico la sud de granita sunt rust free.

Sunt masini frumoase si au ceva aparte mai ales cele din 1950-1970.

huh, interesant, nu m as fi asteptat sa fie asa usor.

prin '90 cica, cu DeVille urile alea cu V8 Northstar, cica alea erau dauna rau... zic multi pe grupuri ca alea indiferent ce le faci sunt cate unele ireparabile si se strica super repede. trist

am vazut ca mai sunt piese si pana de acum 50-60 ani, asta chiar mi se pare misto. inca se fac, putine dar se fac, si da, cu 3d chiar iese

corect si cu sculele. cand ai echipament de mecanic si niste pasiune reusesti multe lucruri

#24
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
M-am uitat pe wikipedia şi în 1980 încă mai aveau motoare pe carburaţie (deşi existau şi unele cu injector). Credeam că deja erau numai cu injector. Probabil abia după 1984-1986 au trecut exclusiv la motoare cu injecţie.
În Bucureşti erau şi un 'Fleetwood Brougham' Diesel. Din câte am înţeles acel motor "Oldmosbile" nu era chiar cea mai tare chestie şi avea cam 100 C.P. Era V8.
Ah, vezi că alea pătrăţoase au farurile sigilate, deci schimbi cu totul bucata de far cu becul în ea. Toate Americanele aveau aşa pe atunci (sau aproape toate).
Alea de dinainte de 197x s-ar putea să aibă ceva probleme cu manevrabilitatea...

Edited by djl, 07 March 2022 - 12:54.


#25
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 10.01.2009
Cadillac este produs de GM, din experienta mea cu masina de familie pe care o utilizez doar in afara orasului ca sa am un consum de vreo 12l / 100 km pot sa-ti zic ca singurele variante ca sa ai masina americana cu motor mare este sa ai masina istorica sau autoutilitara ca altfel o sa plangi din cauza impozitului.
   Eu am chevrolet avalanche 1500 Z71 din 2004 pe care il repar singur ca alta solutie mai convenabila din punct de vedere financiar nu am gasit. Eu cumpar piesele de pe Amazon si Ebay, Amazon le livreaza foarte rapid in anumite situatii.
     Daca iti faci stoc de cateva piese care intra in categoria consumabile poti sa stai linistit. La masinile produse pana in 2004 e foarte usor de lucrat la ele, nu am gasit nicaieri unde am umblat vreo solutie tehnica aiurea sau de prost gust.

#26
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Da, impozit mare din păcate.
La alea de epocă preţ mare + consum mare + piesele scumpe, deci doar maşină de ocazie, asta dacă nu eştim cumva vreun "preşedinte". Că aşa, să mă dau cu unul din 1954.   :greedy:   Calling the stars!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate