Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Incarcare baterie pe Android 12

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Android 12 vine cu o functie interesanta. Opreste incarcarea la un anumit procent pt a nu deteriora bateria cu incarcare pana la 100%. Procentul ales este 85%. Eu as vrea sa il modic la 90%. Este posibila modificarea?

#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
in urma cu ceva timp cautam si eu o astfel de aplicatie
acum la ce mai foloseste?!?...
oricum bateria tine mai mult decat tii tu telefonul Posted Image
oricum, interesant

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 MembruAnonim, on 02 martie 2022 - 07:25, said:

Android 12 vine cu o functie interesanta. Opreste incarcarea la un anumit procent pt a nu deteriora bateria cu incarcare pana la 100%. Procentul ales este 85%. Eu as vrea sa il modic la 90%. Este posibila modificarea?
Sigur e un feature introdus de Android 12?
Eu stiu ca e doar pe Samsung de la One UI4 (Android 12) in sus.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu aș zice că nu o oprește, ci de la 85 % în sus o încetinește.
Smart charge etc.

Io n-am Samciung, am aifon și am văzut că zice el că face el pe dracu și termină de încărcat mai încolo.

#5
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Baterry Care de pe terminalele Sony este interesant. "Invata" ciclurile de incarcare .De exemplu,ca si un program saptamanal:Il pui seara la culcare(22:00 de exemplu) si ,dimineata,de exemplu la 5:30 te trezesti si il scoti de la incarcat.Pana la ora 5:00 ,cu 30 de minute inainte de a-l scoate de la incarcat(evident ,pastrandu-se timpii) sistemul incarca(si opreste incarcarea) la 90%. In ultimile 30 de minute(pana la ora estimata de scoatere de la incarcat)se incarca pana la 100%. Sistemul "invata" oarecum asta si evita altfel situatia de a sta la incarcat cu 100% mai ,multe ore. Daca il pui la incarcat la orele 22,probabil la 0:00 ar fi deja la 100%,si ar sta asa pana la ora 5:30(ca exemplu). Sistemul il pastreaza la 90% pana aproape de timpul estimat de deconectare de la incarcator.
Avident,sistemul iti ofera si varianta de a seta tu aceste ore,in functie de ritmul fiecaruia.
Poate ajuta :
https://forum.xda-de...y-life.4164125/

Edited by Bebeluka, 02 March 2022 - 11:06.


#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Pare din Android aceasta optiune, e pe la baterie ceva "smart battery capacity". dar am vazut e pe la 80%. Mie mi se pare degeaba, am telefoane vechi de cativa ani la care bateria tine foarte bine, precum si altele noi de cateva luni, cu minunata functie activa, care "cad" dupa nici o zi de utilizare normala

#7
lunarsmachu

lunarsmachu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.09.2017
nu cred ca este posibil fara root... desi e posibil sa n am dreptate

#8
pedro2767

pedro2767

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 19.02.2011
Samsung Galaxy S21 Plus... Aceasta este opțiunea de limitare a încărcării bateriei, despre care se discută.
Pe telefonul anterior, Huawei P30 Pro nu aveam aceasta opțiune.

Attached File  Screenshot_20220302-214958_Device care.jpg   99.8K   40 downloads

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 aeon, on 02 martie 2022 - 11:09, said:

Pare din Android aceasta optiune, e pe la baterie ceva "smart battery capacity". dar am vazut e pe la 80%. Mie mi se pare degeaba, am telefoane vechi de cativa ani la care bateria tine foarte bine, precum si altele noi de cateva luni, cu minunata functie activa, care "cad" dupa nici o zi de utilizare normala
Nu tine de Android, ci de producator.
Acea optiune "smart battery capacity" nu cumva ai gasit-o pe un Huawei?

#10
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Motorola are 2 functii diferite, optimize charging si overcharge protection.

Attached Files


Edited by pielea, 05 March 2022 - 22:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate