Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Samsung QE55Q7FAM.

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
CristiCronik

CristiCronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 08.11.2008
Salut,

am un QE55Q7FAM din 2017, cred ca a fost prima generatie de QLED. Foarte multumit de el. L-a lovit telecomanda aseara. Din ce stiu in situatiile astea nu prea renteaza reparatia si mai bine iei unul nou. Am vorbit la un service, le-am aratat poze si mi-au spus ca nu-mi pot face un pret inainte sa-l vada.

As fi dispus sa dau undeva la 1200-1300 lei pe reparatie.

Un Q7 din 2021 se vinde acum pe la 3800 lei.

Ecranul nu e spart in ideea ca e ciobit, ci probabil ceva leduri inauntru, naiba stie. Oricum, ma gandesc ca trebuie schimbat panelu'.


E mai scumpa o reparatie de genu' ?

Mersi

Attached Files



#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
te-ai enervat cand ai vazut despre preturile record la benzinarii?
https://altex.ro/tel...HDQE65LS03AAUX/ 3000 lei Televizor Lifestyle The Frame QLED Smart SAMSUNG 65LS03A, Ultra HD 4K, HDR, 163 cm

Edited by slai, 01 March 2022 - 22:59.


#3
martens

martens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 08.02.2008
Cred ca e mai mult reparatia, dar nici 1200 n-as da.

#4
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Fara 2000...3000 lei nu scapi, de obicei inlocuirea display-ului e foarte costisitoare.

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Ecranul e tot televizorul.

#6
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
intre 60%~80% este ecranul;
d'aia se vand pe nimica toata tv-urile cu ecrane sparte
ps. un exemplu https://www.olx.ro/d...html#faac5d5d89  (gasesti si mai ieftin)

Edited by STARTREK1, 02 March 2022 - 00:02.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postslai, on 01 martie 2022 - 22:58, said:

https://altex.ro/tel...HDQE65LS03AAUX/ 3000 lei Televizor Lifestyle The Frame QLED Smart SAMSUNG 65LS03A, Ultra HD 4K, HDR, 163 cm

Din pacate a ajuns pe olx

https://www.olx.ro/d...html#d1e94189b9

#8
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Fiu meu are SONY XF 9005,model 2018,daca nu ma insel. L am comparat cu 2 samsung qled al unor prieteni. Nu mi se pare cine stie ce diferenta,in conditiile in care astia le au luat anul trecut.
Sunt tehnologii in care progresul nu este atata de vizibil,ci doar marketingul din spatele produsului.
Sistemul de operare se misca mai greu,fiind vechi,asta a fost singura diferenta evidenta. Calitatea imaginii e cu un 10% mai buna la QLED.

Eu cu nevasta mea avem un OLED de la LG. Asta chiar e scula in comparatie cu tot ce am mai avut pana acum. Model 2018 sau 2019. Nici nu ma gandesc sa il schimb in urmatorii 2 ani,daca nu l ia dracu.
Are cineva LG C1,cred ca este ultimul model de OLED midrange.Daca gresesc,cineva sa ma corecteze. Nicio diferenta notabila fata de al meu. Pe hartie e ceva mai luminos C1,dar nu cred ca merita 1500 de euro.

Cauta ceva sh pana in 400 de euro,sau urca bugetul si ia un OLED sh. OLED dupa 2018 nu par sa mai aiba probleme serioase cu burn in. Asta am citit  pe forumurile de afara,unde s din aia care se cearta pe procente de luminozitate,numar de USB uri samd.

#9
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 06.12.2006

View Postnewusername123, on 02 martie 2022 - 10:44, said:

Calitatea imaginii e cu un 10% mai buna la QLED.

Multa lume crede ca Samsung este "inventatorul" QLED-ului.
Multi raman surprinsi sa afle ca Sony a venit prima pe piata cu Triluminos (2013), in timp ce Samsung a aparut mai tarziu (2017):
"Essentially, the quantum dot technology (AKA Triluminos) is a series of light-emitting nanoparticles that produce extremely specific shades of light, or hues, when they are activated through electronic or other means."
Triluminos (Sony XF90) = QLED (Samsung)

Cei 10% la calitatea imaginii sunt determinati in baza unor masuratori?

Edited by dba, 02 March 2022 - 11:29.


#10
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Masuratori personale,ochiometrice. Aia care se pricep stiu sa si explice tehnic diferentele.
Eu am facut o comparatie intre TV 2018 si 2021,unde ala nou mi s a parut ceva mai luminos,dar nimic care sa justitice diferenta de pret,ori achizitionarea unui tv nou.
Habar nu am ce model de QLED am privit.
Ma pricep prea putin la televizoare. Tot ce stiu,e de pe internet. Cred ca suficient cat sa nu fiu pacalici,sa dau 1500 de euro pe un tv nou care e la fel ca ala de acum 3 ani.

Ideea generala este ca,un TV cu ecran defect nu se repara,fiindca nu e rentabil,si ca toate sculele astea,ce ies pe banda rulanta,nu s chiar asa departe de modelele anterioare.
Colegul o sa aleaga ce e mai bine pentru el.

#11
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 06.12.2006
Ai perfecta dreptate ca nu se justifica achizitia unui TV nou cand ai unul din aceeasi clasa (OLED) doar cu trei ani mai vechi.
Si eu caut sa tin televizoarele cat mai mult timp.

Intrebarea mea era legata de procentul vehiculat. Daca nu are la baza o masuratoare nu foloseste nimanui si-mi aduce aminte de bancul cu statistica: unul mananca 2 pui, altul niciunul. Statistic 50%-50%.
Pot fi de acord cu faptul ca-ti place mai mult imaginea de pe Samsung, asa cum mie imi place mai mult imaginea pe Sony.
Orice sugestie facuta pe un forum trebuie sa fie cat mai neutra si sa ofere posibilitatea solicitantului sa decida singur.

#12
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

View PostiZet, on 01 martie 2022 - 23:13, said:

de obicei inlocuirea display-ului e foarte costisitoare.
Inlocuieste tot ansamblul cu rama de plastic/metal. De la cel vechi ia doar placuta electronica si capacul spate.
Modelul de fata nici nu prea are electronica in el, fiind separata 99%.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate