Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Este important sa scriem corect in mediul online?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#19
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View Postqew, on 23 februarie 2022 - 09:54, said:

voi obosii
Sper ca asta e ”typo”.
Stiu romani stabiliti in strainatate de decenii, care nu mai folosesc limba romana decat o data sau de doua ori pe luna. Totusi, din felul in care scriu cand schimb mesaje cu ei, se vede limba romana bine invatata. Poate ca in vorbire se simte lipsa exercitiului, uneori fac pauze pentru ca nu gasesc cuvantul potrivit, dar in scris sunt fara greseala.

Edited by misusumi, 23 February 2022 - 10:52.


#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,525
  • Înscris: 30.10.2003

View PostRedDev, on 23 februarie 2022 - 09:50, said:

Cand scrii online ai tot timpul din lume sa verifici, corectezi, rescrii, reformulezi. Daca trantesti un text ca "doar ideea conteaza" inseamna doar lene.

Secundar, nimanui nu-i pasa de idei. Cand a invatat cineva ceva de pe un forum? Primul gand care va trece cand cititi ceva documentat e: Uite, un prost. Sau: Bine ca e el destept.
Tu ai tot timpul din lume sa-ti corectezi scrisul, dar sa nu inveti nimic.  Eu am invatat multe de pe acest forum, inclusiv sa scriu.

Consider ca forumul acesta e loc pentru toti si pentru cei care stiu sa scrie corect tot timpul  si pentru cei neatenti, dar si pentru cei cu mai putina scoala. Suntem aici sa facem schimb de idei, sa discutam. Scrierea corecta e mai putin importanta, insa din respect pentru ceilalti ar trebui sa ne straduim sa scriem cat mai corect. In primul rand ca sa trimitem cat mai clar mesajul, ca ceilalti sa poata intelege mai repede si mai bine.

Concluzie: incercati sa scrieti cat mai corect, insa nu trebuie sa fie o tragedie daca aveti greseli de ortografie si gramaticale.

#21
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

View Postmarius2k, on 23 februarie 2022 - 09:34, said:

Pociri de cuvinete,

Nu-s Gica contra, dar ai pocit cuvinte, :)

#22
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
aidca sa scruin cum n in vine mei la tastatararua? da,mppmrtanta e tranasssmit o indeee , dao dracac de limba ada sis cu scierss ul gramaasticaal . dacaa tu nuni inteleggi ce vraeu sa spunng atunvbci prblema e lae tine, nu? eu anm transtmis ideeaa,.

Greu de urmarit, nu? Gresesile astea sunt ca mersul pe sosea... mergi linistit si, dintr-o data, zbang, dai intr-o mare groapa. Daca ar fi una, injuri si mergi mai departe dar cand drumul e plin de gropi, e foarte trist. Acceptam o greseala (care poata sa apara din multe motive), intelegem cand o persoana poate nu a avut suficienta educatie incat sa scrie corect, dar cand ai pretentii de la tine si, cel mai important, ai pretentii de la cei carora le scrii, pai atunci vrem si noi sa fim tratati cu putina decenta, sa iti dai interesul sa te exprimi corect gramatical.

#23
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

View Postsorin147, on 23 februarie 2022 - 11:04, said:

aidca sa scruin cum n in vine mei la tastatararua? da,mppmrtanta e tranasssmit o indeee , dao dracac de limba ada sis cu scierss ul gramaasticaal . dacaa tu nuni inteleggi ce vraeu sa spunng atunvbci prblema e lae tine, nu? eu anm transtmis ideeaa,.

Stii ce e ciudat ? Ca am citit si inteles foarte usor ceea ce ai scris... in schimb, sunt altii care scriu "corect" cuvintele insa nu imi dau seama ce vor sa spuna

#24
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 03.02.2010
Da dc sa scri korekt ka orcum mantelegeti ke am vrut sa skriu. At prins idea, o ba?

#25
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Domnilor, tastati, nu scrieti.

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
cred ca sunt doua chestii diferite
o data e scrierea efectiva si a doua exprimarea.
sunt multi care scriu corect dar se exprima aiurea, fara logica.

View PostPuferiu_, on 23 februarie 2022 - 11:25, said:

Domnilor, tastati, nu scrieti.
eu scriu nu tastez, poate butonez dar nici asta nu se aplica.

Edited by arg, 23 February 2022 - 11:30.


#27
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Da, e important sa scriem corect.

#28
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
"sunt mecanic, nu trebuie să cunosc limba țării mele"
frumos. elegant.

#29
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postcrislacor, on 23 februarie 2022 - 10:08, said:

Și, nu în ultimul rînd, a scrie corect e doar o altă formă de respect! Față de tine în primul rînd, apoi și față de ceilalți participanți la discuție! Și față de limba română!
In sfarsit spune cineva chestia asta! Excelent punctat :)

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Va rog sa scrieti corect !! :P
Attached File  IMG_3848.JPG   326.53K   38 downloads

#31
sconxx

sconxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2008

View Postadisz, on 23 februarie 2022 - 10:31, said:

Da,cu siguranta.Si nu sunt specimene acest gen de oameni.Specimen este cel care consdiera aroganta interventia celor care corecteaza.
In prostia endemica care a cuprins Romania,azi totul este degradant,umilitor.De cand ne-am transformat in maimute europene cu drepturi credem ca totul ni se cuvine,ca suntem buricul pamantului (asta-i o chestie mult mai veche insa),ca fara noi se sfarseste lumea.
A stii sa scrii si sa citesti corect este pana la urma un act de mandrie,iar orice om de pe aceasta planeta ar trebui sa fie constient de acest lucru.
Iar agramatii (chiar de circumstanta) care sunt atentionati ar trebui sa le multumeasca celor care o fac nu sa se aprinda si sa se arate indignati.
Si sa fii sigur ca specimenele nu-i vor atentiona pe cei care omit o litera sau un semn de punctuatie sau tasteaza gresit o litera.
Bine,exista si ipocriti de doi bani care atentioneaza pe altii,facand la randul lor (aceleasi) greseli.Dar pe astia nu trebuie sa-i bagam in seama.
Stiu ca adevarul doare,dar aceste lucruri trebuie atentionate si corectate.Pana la urma este vorba de educatie,de principii,de mandrie.Adica exact ceea ce-i lipseste acestui popor unde snobismul si parvenitismul face ravagii in ultimii 20 de ani.Din pacate.

ps.
Si daca-i pana acolo si acest forum are in regulament,specificat foarte clar,folosirea corecta a limbii romane.

Stimate coleg, nu sunt un "grammar nazi" dar... vorbesti de mandria de a scrie sau vorbi corect. Si in toata postarea ta nu exista nici macar un spatiu dupa semnele de punctuatie (punct, virgula...).
Da, intr-adevar, nu impiedica intelegerea a ceea ce ai scris, dar parca totusi... Posted Image

#32
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Să fim înțelegători cu vînătorii de greșeli, că suferă de o afecțiune psihică, aceea de a se împiedica în mici defecte de formă și de a nu mai avea destulă putere de concentrare și pentru a înțelege fondul. Ei nu se pot așeza pe un scaun, chiar dacă sînt obosiți, pentru că au zărit o scamă pe el. Ei nu pot mînca pînă nu-și pun tacîmurile în ordine, aliniate, perfect simetric. În forme grave, afecțiunea lor se cheamă tulburare obsesiv-compulsivă. În forme ușoare se cheamă nazism gramatical.

Fiți blînzi cu ei. Au intenții bune, dar ajung involuntar să enerveze lumea.

#33
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postmarius2k, on 23 februarie 2022 - 09:34, said:

Salut!
Sunt si se inmultesc greselile in comentarii si postari pe forumuri, greseli gramaticale.
Pociri de cuvinete, dezacorduri, dar una peste alta se ingelege usor continutul.
Credeti ca este necesar sa apara tot felul de specimene care corecteaza fiecare litera mancata sau fiecare dezacord, mai ceva decat la 'ora de romana'?
Plus ca nu toti care scriu sunt licentiati in literatura sau nu au terminat o scoala in ultimele 2-3 decenii.
Un mecanic, zugrav, fermier si alte meserii in care pixul este demult ruginit nu are voie sa scrie pe un forum sau in mediul online ca este imediat lovit cu pietre de tot felul de maestrii in ale limbii, este normal?
Consider ca in astfel ce medii conteaza ideea si nu corectitudinea gramaticala, sa intelegi ce vrea omu' ala sa spuna.
Gresesc?
Nu gresesti dar nazi-grammar vor fi din ce in ce mai multi pentru ca se inmultesc frustrarile de zi cu zi.

#34
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Intr-o societate primitiva arati cu degetul cand vezi o greseala banala.

Intr-una mai avansata aplici o corectie automata ca tot exista soft destept pe lumea asta.

#35
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020
Normal că nu poti avea pretentia ca un mecanic / zugrav / fermier să scrie după normele Academiei. Problema este că de multe ori (si in special in mediul online) mecanicul / zugravul / fermierul incepe de exemplu să ii zică medicului că ce a invatat timp d emulti ani e de fapt skin of the dick şi că el stie mai bine. Atunci parcă iti creste tensiunea si il iei la per per p...lis din orice pozitie. La fel cu cel care se pretinde ca avand un anumit nivel de educatie, cand de fapt el e varză.

#36
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
orice scuza i-ai gasi, analfabetismul nu este un maruntis, asa cum incearca din ce in ce mai multa lume sa-l faca sa para. ce validitate poti da unei idei exprimate de o persoana care nu reuseste sa se exprime corect, verbal sau in scris? daca a scrie corect ti se pare un obstacol insurmontabil, cred ca ar fi indicat sa-ti pastrezi parerile pentru tine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate