Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Reciclare - ulei, sticla, plastic, hartie

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
@Naoto - pune bricheta pe ambalajul respectiv. Dacă se strânge - la plastic. Dacă nu - la metal.
Dar cel mai probabil e plastic.

#20
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007
Uleiul de gatit merge si la compost, este biodegradabil, doar provine din plante.

 Naoto, on 27 noiembrie 2022 - 11:52, said:

Primăria localității ne asigură un sistem de colectare a deșeurilor diferențiat: plastic, PET (galben), hârtie, carton (albastru), metal (roșu), sticlă (verde).

Bun.

Cu astea lucrurile sunt limpezi.

Dar nu sunt sigură cum să calific poleiala sau ambalajul cu aspect metalic de la punga cu chipsuri, de exemplu. La plastic?

Nu pun în discuție gradul de murdărie, oricum știu că nu trebuie să aibă resturi de materii organice.

Cum procedați?
punga de chipsuri este folie de aluminiu.  Eu le arunc in sacul de reciclabile separat de menajer.

#21
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Eu cred ca punga de la chipsuri este din plastic, daca ar fi din aluminiu s-ar perfora imediat de la bucățile ascuțite din punga.
Cel mai simplu mod de a verifica este sa încerci sa dai foc unei bucăți din ambalaj, dacă arde e plastic, dacă nu - e aluminiu.

#22
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007
Am intrebat recent la kaufland daca se dau baterii noi contra baterii vechi si au spus ca nu mai au oferta respectiva.  Cum nu prea merg la hornbach, o sa mai strang baterii si daca nu le uit acasa, le voi duce acolo candva.

#23
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
La ulei cine are oferta cea mai buna de reciclare ?

In aprilie 2023 era termenul limita pt taxa pet-uri.

#24
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

 corinadaniela, on 05 decembrie 2022 - 06:22, said:

Eu cred ca punga de la chipsuri este din plastic, daca ar fi din aluminiu s-ar perfora imediat de la bucățile ascuțite din punga.
Cel mai simplu mod de a verifica este sa încerci sa dai foc unei bucăți din ambalaj, dacă arde e plastic, dacă nu - e aluminiu.

Ar fi mai simplu dacă notațiile de pe ambalaj ar rezolva dubiile. Acum încerc să mă ghidez și după asta:

https://smartliving....e-sa-le-arunci/

#25
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 tfmercedez, on 17 decembrie 2022 - 13:21, said:

Am intrebat recent la kaufland daca se dau baterii noi contra baterii vechi si au spus ca nu mai au oferta respectiva.  Cum nu prea merg la hornbach, o sa mai strang baterii si daca nu le uit acasa, le voi duce acolo candva.

La Penny e mai bine, imediat după Ikea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate