Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Modernizare casa veche in Corbeanca

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
bsoft2015

bsoft2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.12.2015
Am urmarit citeva "journale" constructie casa si am vazut ca e o participare competenta si politicoasa. Mai mult, in mare, e o discutie deschisa, cu multe idei "constructive', asa ca m-am incumetat sa deschid eu insumi un journal de "modernizare" a unei case vechi (2002) si prin care doresc sa va cer sfaturile, sugestiile sau critica unor solutii.
Casa, parter si etaj, e in Corbeanca, Ilfov. La parter avem, bucataria cu o mica debara si o camera tehnica, o baie, living si dining, iar la etaj 2 dormitoare si o baie (vezi figurile alaturate). Casa e izolata termica la exterior dar nu are izolatie sub placa (deci consum mare de gaze pentru incalzire).
Toate instalatiile de apa si incalzire sunt trase prin sapa, iar incalzirea e prin calorifere. Instalatia electrica "se remarca" printr-un numar mic de prize. Tevile instalatiei sanitare si incalzire sunt din PEX-al. Dupa ce o teava s-a spart si a trebuit sa inlocuim tot parchetul la parter, am decis ca nu e alta solutie decit sa inlocuiesc toate instalatiile sanitare si incalzire.
O alta problema "mostenita" este bucataria care e mica si nefunctionala. Deci problemele pe care vreau sa le rezolv si pentru care va cer sfatul sunt:

- upgrade bucataria si baile
- upgrade alimentarea cu apa calda si rece si instalatia de incalzire

Intrebarea e cum fac bucataria mai functionala si mai mare si ce solutie sugerati pentru instalatii (aparenta, sapat si scos sapa veche si pus incalzire prin podea la parter cel putin, turnat o sapa peste cea veche dupa ce se sacrifica floor ul actual)?

Attached Files



#2
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Spune si un buget aproximativ sa stie lumea ce sa recomande .

#3
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,970
  • Înscris: 30.11.2021
Mie imi plac mai mult pozele ca schitele astea.
Motivul fiind ca una se vede intr-o schita facuta si alta este in poza.

Eu am o ditamai bucatarie dar era plina de mobila, tot felul de rafturi atarnate pe sus.
Asa ca am inceput sa aerisesc, am aruncat din rafturile atarnate, minimalism, ce sa vezi? Tot este spatiu de depozitare pentru toate alea de bucatarie.
Aveam coltar de bucatarie, l-am aruncat, scaune, masa. Am aruncat toate astea si se simte super aerisita.
Cand o sa am bani o sa inlocuiesc dulapurile de pe un perete, o sa pun polite, urasc dulapurile cu usi inchise cum erau "pe vremuri".

Ma uit pe schita aia si mutam chiuveta sub fereatra, eu si cand mananc imi place sa privesc pe fereastra, nu imi place sa ma simt ca intr-o cutie.
Tevile? PPR. Daca esti cat de cat priceput, subliniez minim priceput, iti cumperi o masinarie de 150 de lei de lipit PPR, o foarfeca de taiat PPR si cu 200 de lei esti gata sa iti faci singur instalatia pe PPR, la bucatarie, baie.

Legat de incalzirea in podea? La ce am urmarit pe youtube? Noi inca turnam sapa, aia in strainatate au tot felul de materiale de nu toarna nimic, cand au nevoie sa faca "upgrade", sa repare o avarie, ei pot umbla. Noi cand avem o avarie? Sau a pus mesterul ca asa stie el vreun "T" in sapa... noi trebuie sa spargem.
Si inca un motiv pentru care sa astepti este ala legat de pretul materialelor. Eu sunt fraier care am renovat apartamentul la criza trecuta, pretul materialelor devenise aberant, cam ca acum.

Asa ca ia de inlocuieste pexalul cu PPR la baie si bucatarie. Ia de trage ce prize vrei. Si intre timp te documentezi bine ce vrei sa faci.
Ma gandesc din ce zici mai bine ai pune ceva panouri solare cam la costul de scos toate podelele, montat incalzire in podea, scos calorifere etc...

#4
bsoft2015

bsoft2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.12.2015
[Spune si un buget aproximativ sa stie lumea ce sa recomande ].

Aprox. 30 K euros.

[Mie imi plac mai mult pozele ca schitele astea.
Motivul fiind ca una se vede intr-o schita facuta si alta este in poza.]

Modelul 3d reprezinta realitatea. In layout nu e reprezentata camera tehinica si nici debara sub scara.

Chiuveta sub ferastra, PPR - de acord.

Multumesc pentru celelate sfaturi. Intr-adevar, preturile la materiale sunt exagerate, dar din pacate timpul nu mai are "rabdare" cu mine.
In cazul cel mai bun, ar fi sa refac instalatiile de apa cu PPR si incalzire cu tevi de CU, probabil  instalatii aparente. Tevile de apa pe marginea de sus, iar cele ptr incalzire pe marginea de jos.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate