Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Mazda 3 vs Kia XCeed

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 06.01.2022

 Lex404, on 17 februarie 2022 - 02:14, said:

si interiorul la Mazda 3 e urat Posted Image
Dintre cele 2 modele indicate de initiator, Mazda 3 este 10 clase peste xceed, vorbesc de calitatea materialelor si cum arata efectiv interiorul. Mazda 3 cheala arata mai bine decat Xceed full atat interior cat si exterior...parerea mea.
@initiator depinde ce disponibilitate ai, de asteptare si etc. Recomand ca si ceilalti colegi sa faci test drive cu ambele. Mie personal mi-a placut mult mai mult Mazda (dar recunosc ca eu am pus ochii pe Mazda de vreo 6-7 ani). Mazda nu mai are probleme cu rugina de mult, modelul recent are garantie 12 ani la tabla, este si foarte bine insonorizat si silentios la condus normal. Iar daca vrei sa conduci zambind, condu-o ca pe o  benzinara aspirata si tine-o intre 5k si 6k ture si mai discutam despre placerea condusului. Sunetul de la bose este exceptional, Cutia manuala de la Mazda e un deliciu, culoarea Red Soul intoarce capete, farurile Led Matrix incluse in pachetul Style sunt exceptionale. Este fiabila, frumoasa, consumurile sunt decente spre foarte bune pt o benzinara...am doar cuvinte de lauda. De aceea mi-am si comandat o Mazda 3 noua si o astept cu nerabdare.
Spor sa gasesti ceva care sa ti se potriveasca, alege cu inima, dar alege informat!

#20
Scorpyo81

Scorpyo81

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.03.2022

View PostA_Stere, on 18 februarie 2022 - 12:06, said:


Dintre cele 2 modele indicate de initiator, Mazda 3 este 10 clase peste xceed, vorbesc de calitatea materialelor si cum arata efectiv interiorul. Mazda 3 cheala arata mai bine decat Xceed full atat interior cat si exterior...parerea mea.
@initiator depinde ce disponibilitate ai, de asteptare si etc. Recomand ca si ceilalti colegi sa faci test drive cu ambele. Mie personal mi-a placut mult mai mult Mazda (dar recunosc ca eu am pus ochii pe Mazda de vreo 6-7 ani). Mazda nu mai are probleme cu rugina de mult, modelul recent are garantie 12 ani la tabla, este si foarte bine insonorizat si silentios la condus normal. Iar daca vrei sa conduci zambind, condu-o ca pe o  benzinara aspirata si tine-o intre 5k si 6k ture si mai discutam despre placerea condusului. Sunetul de la bose este exceptional, Cutia manuala de la Mazda e un deliciu, culoarea Red Soul intoarce capete, farurile Led Matrix incluse in pachetul Style sunt exceptionale. Este fiabila, frumoasa, consumurile sunt decente spre foarte bune pt o benzinara...am doar cuvinte de lauda. De aceea mi-am si comandat o Mazda 3 noua si o astept cu nerabdare.
Spor sa gasesti ceva care sa ti se potriveasca, alege cu inima, dar alege informat!

Am fost în situatia asta,în urma cu o luna,si am luat majoritatea reprezentantelor la rand in bugetul 25-30k euro, Nissan testat qq,Citroen,Peugeot,Suzuki SX4 am a sotiei, Hyundai,Kia aici testat xceed si Sportage, eu vroiam proceed, Honda civic si hrv, Toyota Corolla,c-hr Camry placut dar sarea bugetul 5-6 mii în plus si mazda 3  si cx-30,atat cu motorizare g150 cat si x186
Ca si interioare si cum arata,mazda din punctul meu de vedere le bate, se duce spre premium, e cea mai europenizata asiatica dintre toate.
Si fac comparatie cu ultima masina BMW din 2013,într-adevăr,nu compari BMW cu ce am scris mai sus,dar se apropie cel mai bine Mazda si bugetul e ~25k vs 50+ de la BMW, ma refer la masini noi...

#21
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Întrebarea este dacă interiorul asta fenomenal se face praf și pulbere după 60.000 km.
Vorbesc din experienta cu Mazda 3  an 2012, achiziționată în 2013.

#22
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 06.01.2022
Daca se face praf in 60k ar trebui sa fii inca in garantie si sa se schimbe gratuit, dar s-au schimbat multe din 2012 pana in 2022 la materiale in sine nu doar la design, cred ca nu se pune problema sa fie si aceleasi "probleme" la masina produsa acum.

#23
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
E vorba de lucruri mărunte, dar enervante:
- volan exfoliat;
- tapițerie scaun șofer rupta;
- pielea se pe nuca schimbătorului rupta;
- faruri matuite;
- luneta matuita (deși e sedan, nu are stergator);
- dacă te uiți urat la mașină, se bulește instant vopseaua.
În rest, nu am avut alte probleme.

Și o mentiune: aceste defecte nu sunt acoperite de garanție.

#24
zamaraii

zamaraii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 11.12.2006
Din ce citesc pe forumul Mazda, aceste defecte si-au facut aparitia si la noile modele!

#25
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,212
  • Înscris: 08.01.2021
Aia cu vopseaua e valabila și la Mazda.
Cu tapițeria eu unul n-am avut probleme (pana acum).

#26
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.09.2007
M-am uitat recent pe site-ul Mazda si am vazut ca CX-30 pleaca de la 22xxx Euro. Daca nu ma insel, prin 2019, un cunoscut a cumparat un CX-3 in jur de 17 KEUR(de pe stoc). Banuiesc ca CX-30 este urmasul lui CX-3....chiar asa de mult sa fi crescut preturile?

#27
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
CX-3 și CX-30 sunt modele diferite. CX-30 e undeva între CX-3 și CX-5 ca dimensiuni și preț.

#28
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Facand numitorul comun imi da ca daca o compacta Kia (Xceed) este acceptabila iar garda mai mica a Mazdei este la fel acceptabila iti cam poti lua lejer o compacta Kia cu garda de Mazda si sa nu ai absolut nicio problema.
Gasesti tu un rost pt banii care iti raman daca sunt o povara prea mare pentru buzunar.

Vorbesc despre Ceed-ul clasic.

#29
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 06.01.2022

View Postflaviuf, on 23 martie 2022 - 09:53, said:

M-am uitat recent pe site-ul Mazda si am vazut ca CX-30 pleaca de la 22xxx Euro. Daca nu ma insel, prin 2019, un cunoscut a cumparat un CX-3 in jur de 17 KEUR(de pe stoc). Banuiesc ca CX-30 este urmasul lui CX-3....chiar asa de mult sa fi crescut preturile?
Cum spune si colegul alexcrist mai sus, cx-30 e un model cu totul nou, nu i-a luat locul lui CX-3 (desi cx-3 nu se mai comercializeaza), CX-30 este mai mare fiind construita pe platforma de mazda 3, mai inalta, mai spatioasa si din pct meu de vedere mai frumoasa decat era cx-3 care era constuita pe platforma de mazda 2. De asemenea daca iei echiparea de baza cu reducere de 2 tickete rabla costa 19.300 cx-30...daca iti mai lasa si dealer-ul ceva poate scazi spre 18.500.
Oricum totul s-a scumpit in contextul crizei semiconductorilor, al pandemiei si al altor probleme din jurul nostru.

View Postunderb, on 23 martie 2022 - 10:43, said:

Facand numitorul comun imi da ca daca o compacta Kia (Xceed) este acceptabila iar garda mai mica a Mazdei este la fel acceptabila iti cam poti lua lejer o compacta Kia cu garda de Mazda si sa nu ai absolut nicio problema.
Gasesti tu un rost pt banii care iti raman daca sunt o povara prea mare pentru buzunar.

Vorbesc despre Ceed-ul clasic.

In Februarie imi oferisera cei de la Kia Autonet un Xceed de pe stoc, echipat decent si cu toate reducerile + 2 rable iesea pretul sub 20k. V-am atasat un fisier cu ce echipare avea masina. Poate mai au masina respectiva pt cei interesati Posted Image.
Mi se pare o oferta buna, doar ca eu comandasem si asteptam mazda 3-ul. Acum cine vrea mai echipat de atat, trebuie sa se pregateasca de termeni de livrare de la 6 luni in sus.

Attached Files



#30
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ideea era alta.
Daca nu are nevoie nici de garda putin mai mare a Xceed (si din moment ce Mazda 3 are o garda destul de mica nu pare un must have garda aia)  nici de ce ofera in plus Mazda 3 fata de Xceed, poate lua in calcul si numitorul comun al celor 2 masini din topic si sa se uite si la Ceedul normal.
Ar iesi mai ieftin fara a face cine stie ce compromis.

Sau ar lua-o mai echipata la aceiasi bani.

Edited by underb, 24 March 2022 - 08:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate