Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Despre calitatea combinelor frigorifice

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Buna seara, dragii mei, si bine m-ati regasit! In prezent am o combina frigorifica Indesit. E adolescenta, are vreo 13 ani. Am prins-o in perioada in care se mai gaseau produse de calitate buna, dar deja aparusera pe piata Vortex/Arctic (asta nou si prost)/Heinner/etc. A fost reparata o singura data. Vreau s-o inlocuiesc din doua motive: s-au ingalbenit magnetii usii; mereu trebuie sa aranjez produsele ca sa incapa; motiv psihologic.

Asa ca am dat o fuga pana la Altex din Vulcan si... Si am ramas prost. Stiam ca produsele de la Heinner si Arctic sunt proaste spre foarte proaste, dar si Liebherr si Bosch le calca pe urme. Bosch facut in Turcia? Da, acum se poate. Si nu era tocmai ieftin: putin peste 4000 de lei. La absolut toate combinele flexeaza rafturile si plasticele de pe usi. Sticla e prea subtire. Vestita oala de sarmale sau ciorba de burta ar tremura de teama ca se va imprastia in tot frigiderul.

Am zis sa dau un ban gramada, dar sa iau ceva bun. As lua, daca as gasi. Electrocasnicele sunt facute sa tina pana expira garantia sau, in cazuri fericite, cinci ani. Sunt roman, sunt sarac, nu-mi permit sa le schimb asa des. Totusi, nici electrocasnicele din gama premium (Liebherr sau Haier) nu mai sunt ce au fost. Deci ce e de facut? Raman la combina ingalbenita si neincapatoare sau fac un compromis si efort financiar si iau o combina mare, dar firava?

#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,047
  • Înscris: 23.09.2005
Un cumnat de-al meu, care era obsedat de imprimante (putea vorbi despre ele 6 ore fara oprire), zicea:

"Ce era inainte din tabla groasa, acum e din tabla de conserva; ce era inainte din tabla de conserva, acum e din plastic subtire. Cam asta e trendul."

#3
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 22.02.2014
LG sau samsung.

#4
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Ia cu incredere ceva de la Indesit, mi se pare ca au ramas cu preturile destul de jos in timp ce calitatea e una decenta.

Oricum, ceva sa fie no-frost (daca e combina). Daca iei frigider cu congelator sus, ia din ala mare (411 litri, din care congelator 82 de litri), macar sa stii o treaba.

Eu am luat in ultimii ani 3 bucati Indesit:

- o combina model LI80 FF1 S, No Frost, A+, 301 litri (215 frigider + 86 congelator) in noiembrie 2016 de la Ideall, a fost 1187 de lei
- in noiembrie 2020 am luat de la Altex doua frigidere INDESIT TAA 5, Low Frost, 416 litri (333 frigider + 83 congelator), H 180 cm - ambele resigilate, la pretul de...878 de lei bucata, unul alb, unul sidef, ambele im-pe-ca-bi-le. You cannot beat that price.

Nici o problema cu ele pana acum.

Liebherr - overpriced, dar fix detaliul asta, anume ca e overpriced - ei bine, asta prinde la snobi (ca sa nu zic de-a dreptul prosti)
La fel AEG, Bosch - cel putin la frigidere.

Sunt niste cutii reci, cat dracu sa le valorizezi in halul asta incat sa accepti sa dai 2500-3000 de lei pe una?

Mai bine schimbi 3-4 mai des decat sa iei unul pe care sa dai cat pe alea 3-4 adunate. care, by the way, NU o sa tina cat alea 3-4 , asta e din ce in ce mai clar.

Stai ca acusi vin recomandarile de Liebherr, Bosch, AEG, Kenwood, Electrolux...

Edited by cattavencu, 15 February 2022 - 09:18.


#5
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
O faza amuzanta si neplacuta.

Combina pe care o am acum are cinci rafturi din sticla. Desi sunt o idee mai groase decat rafturile vazute zilele trecute, au forme diferite care nu le permit sa fie schimbate intre ele. Raftul de sus se potriveste doar sus. Raftul de jos... Ati prins ideea. Noroc ca nu s-a spart niciunul pana acum. Doar plasticul dimprejurul unuia s-a spart, dar l-am lipit cu Poxipol.

#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,384
  • Înscris: 24.09.2017
man, faci cam multe supozitii.
1.nu conteaza unde e facuta. in mare parte in mai toate industriile s-a robotizat foarte mult. la fabrica la germani poate dai de turci si romani. in fine, nu am inteles asta niciodata. cum e aia cu chinezii, chinezii fac iphoane dar fac si jucarii proste de 1 leu. mna, ce-i ceri chinezului aia face.
2.chestiile astea tin mai mult probabil decat cele vechi. samsung de exemplu ofera garantie 10 ani la inverter.
3.nu inteleg cu ce te ajuta daca e mai greu sau are tabla mai groasa pe lateral.
4.eu am un samsung no frost, de vreo 10 ani. mai au multi. merge fara probleme. nu stiu daca are sticla suficient de groasa pentru sarmalele tale dar mie nu mi s-a spart nimic.

deci da, recomand samsung, al meu a fost 1500, acum cred ca e vreo 2000 din cate vad pe emag. vezi ca astea no frost mai troznesc din cand in cand si se incalzesc pe lateral, asta ca sa sa previn inca un nou topic. gen, incredibil, frigiderul samsung trozneste de nou, nu pot sa dorm.

Edited by bobitad, 15 February 2022 - 09:26.


#7
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Sunt obisnuit cu trosnitul. Uneori, cand sunt singur acasa, am impresia ca se aseaza o fantoma obeza pe scaun. Dar nu, e doar combina frigorifica, rade de mine.

Nu e vorba de tabla, e vorba de calitatea materialelor in general. Cireasa de pe tortul din frigider e geamul foarte subtire al rafturilor. Eu tin la sarmalele mele. Nu vreau sa le vad peste legume. Ciorba de burta ar arata ca o voma peste oua si branza.

#8
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,384
  • Înscris: 24.09.2017

View PostPuferiu_, on 15 februarie 2022 - 09:29, said:

Sunt obisnuit cu trosnitul. Uneori, cand sunt singur acasa, am impresia ca se aseaza o fantoma obeza pe scaun. Dar nu, e doar combina frigorifica, rade de mine.

Nu e vorba de tabla, e vorba de calitatea materialelor in general. Cireasa de pe tortul din frigider e geamul foarte subtire al rafturilor. Eu tin la sarmalele mele. Nu vreau sa le vad peste legume. Ciorba de burta ar arata ca o voma peste oua si branza.
man firmele mari testeaza chestiile astea de 1000 de ori. nu scoate nimeni produse asa, hai sa facem sticla aia la ochi. ce stiu eu ce tehnologii au mai inventat in ultii 12 ani  la sticla de nu mai o trebui sa fie asa groasa. sunt si taieri si etc, dar nu mai fi asa paranoic. daca se strica toate frigiderele in 4 ani, atunci nu si-ar mai luat nimeni frigider.

Edited by bobitad, 15 February 2022 - 09:32.


#9
axxel07

axxel07

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.10.2021
Tehnologia a evoluat astfel incat acum cam toate combinele frigorifice sunt la fel.

Acum nu mai sunt mari diferente intre branduri, ci mai degraba sunt diferente intre produsele aceluiasi brand. Cu alte cuvinte, fiecare producator are o combina low cost, o combina medium si o combina premium. Si astfel toate brandurile au cate un produs de baza pentru fiecare categorie.

Mai sunt aici anumite lucruri pe care sa le iei in considerare: https://www.2pareri....ne-frigorifice/

Cam nici o combina nu se strica in 3 ani cat e garantia, decat daca o fi avut vreun defect de fabricatie. Insa da, exista posibilitatea sa nu mai etanseizeze bine, sa se rupa chederul de la usa sau poate sa se sparga sticla de care spui mai sus. Insa la brandurile mari chiar sid aca alegi un produs low cost, nu se va sparge nici o sticla.

#10
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Calitatea a scazut la toate, nu numai la gama superioara. Asa ca diferenta intre Electrolux/Bosch/etc fata de Arctic/Vortex/etc este cam aceeasi. Daca vrei calitate-->Miele, dar si pretul e pe masura.

#11
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,384
  • Înscris: 24.09.2017

View Postl_dan, on 15 februarie 2022 - 09:36, said:

Calitatea a scazut la toate, nu numai la gama superioara. Asa ca diferenta intre Electrolux/Bosch/etc fata de Arctic/Vortex/etc este cam aceeasi. Daca vrei calitate-->Miele, dar si pretul e pe masura.

Cum a scazut calitatea, eu nu va inteleg,  e un frigider, daca raceste si nu se strica inseamna ca si a facut treaba. La ce altceva va mai uitati la un frigider?

#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Eu recomand la modul serios Arctic full no frost, sunt fiablie, silențioase și foarte bine organizate. Nu aș mai achiziționa altceva. Atenție ca modelele noi de câțiva ani de zile nu mai sunt ca alea vechi de ruginesc ca o conservă f_tută. Nu aruncați cu banii aiurea că nu sunteți multimilionari nicicare. Altfel nu stăteați pe forum.

#13
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Daca Beko ar fi o masina, ar fi Logan. Ziceti voi alta masina pentru Arctic, ca eu ma gandesc la Lastun, dar nu se mai fabrica.

#14
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006

View Postbobitad, on 15 februarie 2022 - 09:40, said:

Cum a scazut calitatea, eu nu va inteleg,  e un frigider, daca raceste si nu se strica inseamna ca si a facut treaba. La ce altceva va mai uitati la un frigider?
Exact asta-i problema, rata defectarilor este mult mai mare astazi decat in urma cu 10-15 ani, de exemplu (info de la un amic cu service de electrocasnice). A scazut de asemenea calitatea executiei, s-au "optimizat" costuri de peste tot pe unde s-a putut (vezi grosimea rafturilor de sticla, sesizata de initiator si grosimea tablei). Un sfat de la acelasi amic: trageti de vechile electrocasnice pana crapa, nu veti mai gasi astazi pe piata aceeasi fiabilitate!

#15
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postbobitad, on 15 februarie 2022 - 09:40, said:

Cum a scazut calitatea, eu nu va inteleg,  e un frigider, daca raceste si nu se strica inseamna ca si a facut treaba. La ce altceva va mai uitati la un frigider?

E o patura mare de oameni care chiar pun botul la povestile de marketing. La descrierile alea idilice ale produselor.
Ei, in timp, povestile astea nascocite de marketing i-au adus pana intr-acolo incat "vad" (percep) chestii (detalii) care de fapt NU exista. Sau exista, dar conteaza prea putin in functionarea de zi cu zi a produsului. Un exemplu care imi vine acum e...chederul antimicrobian.
Si asa isi auto-legitimeaza deciziile de a plati dublu pe un produs asa-zis premium, care poate nu merita nici 10% in plus fata de produsul meh, ala ne-premium.

Si dupa aia vin si indeamna si pe altii sa cheltuie mult, sa plateasca preturile alea mari si nejustificate de la "premium".

Edited by cattavencu, 15 February 2022 - 09:59.


#16
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

View Postbobitad, on 15 februarie 2022 - 09:23, said:

... samsung de exemplu ofera garantie 10 ani la inverter. ..

Garantia este 10 ani doar pentru compresor.Pentru restul componentelor este 2 ani + cit mai extinzi contracost. Asta deoarece de regula se strica placa ce alimenteaza compresorul si nu compresorul in sine. Sau se stica "restul ...".

#17
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,384
  • Înscris: 24.09.2017

View Postl_dan, on 15 februarie 2022 - 09:48, said:

Exact asta-i problema, rata defectarilor este mult mai mare astazi decat in urma cu 10-15 ani, de exemplu (info de la un amic cu service de electrocasnice). A scazut de asemenea calitatea executiei, s-au "optimizat" costuri de peste tot pe unde s-a putut (vezi grosimea rafturilor de sticla, sesizata de initiator si grosimea tablei). Un sfat de la acelasi amic: trageti de vechile electrocasnice pana crapa, nu veti mai gasi astazi pe piata aceeasi fiabilitate!
eu nu lucrez in domeniul frigiderelor, ci in altul. si sunt in postura sa stiu cam cum se fac taieri de cost. si e logic ca se fac. dar ce spune-ti voi aici, cu frigidere care sunt facute sa tina 4 ani si etc nu sunt de acord. nici o firma nu vrea ca produsele lor sa ”pice” prematur. altfel o sa dea faliment, in 2022 cand toti au internet, daca tot se aude ca firma x face frigidere proaste, atunci o sa afle lumea si firma dispare.

ca sunt cazuri si cazuri, poate dorel dormea pe el si nu a pus nu stiu ce piesa bine, poate a fost un lot in care nu stiu ce masina s-a defectat si nu a mai facut o piesa cum trebuie, e altceva. astea-s oarecum frecvente in industria de azi si asta e. voi cu subiectele astea imi amintiti de un mos care are grija de masina lui ca de ochii din cap, cateodata ma uit asa cu tristete si imi zic, pai o sa fii tu mult sub pamant si masina asta inca o sa mearga si daca nu i-ai face nimic.

Edited by bobitad, 15 February 2022 - 10:06.


#18
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Frigiderul NU chiar nu este mare complexitate.

E o cutie izoterma = tabla umpluta cu spuma, la care se adauga design.
Partea activa e compresorul si racirea.

Pe scurt, cost-cutting la greu, pt ca si o maimuta le poate ansambla.

Compresoarele? M-am uitat la un Altex candva, la spatele celor montate.
Toate erau made in China.

Asadar, cred ca mai repede te uiti la volumul cumparat vs banii dati, decat la marca.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate