Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Baterie laptop uzata - caut solutie utilizare acumulator extern

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View Postbuntzi, on 15 februarie 2022 - 07:03, said:

Am foarte mari dubii că schimbarea bateriei implică atât de multe lucrări. Clipul pus de colegul @chilly willy mai sus ajută, dar să nu uităm că este un video pentru demontare completă.
Mai jos ai unul doar pentru baterie:

Recunosc că e vorba de un model un pic diferit, dar sincer nu mă aștept la diferențe foarte mari. Am schimbat la HP și Dell, și a fost vorba de fiecare dată de desfăcut capacul din spate, scos o mufă și vreo 3-4 șuruburi și pace bună.
Schimbarea bateriei nu este deloc o chestiune atât de complicată. Ecran sau tastatură da, pot fi într-adevăr laborioase dar bateria? Aș zice că dacă nu ești ceva monument de neîndemânare, nu ai de ce să te sperii de lucrarea respectivă.

laptopul ala pare altfel decat cel pe care il are initiatorul. Desigur nu trebuie demontat decat pana la momentul cand scoate bateria si evident nu e necesar sa desfaca si teava termica dar ar putea sa puna pasta noua si daca tot desfaci e bine sa cureti praful din ventilator si radiator. Oricum un tutorial de dezasamblare completa e totdeauna util ca data viitoare va trebui schimba tastatura sau mufa de alimentare sau ventilatorul care caraie. Modele de la aceeasi firma pot avea demontarea foarte diferita. Ce ai pus tu acolo e un alt model care poate sa nu aiba nimic in comun cu cel pe care il are initiatorul si demontarea sa fie total diferita.

Edited by chilly willy, 15 February 2022 - 16:31.


#20
ZIZZIN

ZIZZIN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.01.2009

View PostZIZZIN, on 14 februarie 2022 - 17:26, said:

Eu as incerca sa intru pe mufa de alimentare a laptopului cu o tensiune continua in concordanta cu ceea ce furnizeaza incarcatorul, adica 20Vcc si 3,25A.
Aceasta sursa ar putea fi un acumulator de la o masina de insurubat electrica sa zicem (care e mult mai ieftin decât o sursa externa de laptop).
Am un acumulator de 2Ah la 20V, care ar putea furniza acei 3.25A pentru probabil 30 de minute. Oare gresesc prea mult?
In ideea asta intrebam despre "restrictiile care ar putea sa fie impuse prin softurile ce contribuie la managementul laptopului".
Nu a avut nimeni nici o parere despre aceasta ipoteza a mea si nu pot discerne inca daca tacerea inseamna ca ideea exprimata mai sus este o tâmpenie care nu merita comentataPosted Image

#21
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Probabil nu meriti raspuns la tampenia postata.
Schimba bateria si gata . Vezi ca cei de la recell repara baterii in carcasa nu ce ai tu un acumulator in folie .
Deci cumpara acumulatorul si mergi la un service sa-l monteze.

#22
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
eu credeam ca deja ai si schimbat acumulatorul

#23
ZIZZIN

ZIZZIN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.01.2009

View PostBingo, on 16 februarie 2022 - 18:41, said:

Probabil nu meriti raspuns la tampenia postata.
Schimba bateria si gata . Vezi ca cei de la recell repara baterii in carcasa nu ce ai tu un acumulator in folie .
Deci cumpara acumulatorul si mergi la un service sa-l monteze.
Mersi, așa îndoieli am și eu!
Eu aș fi dorit că să-mi spună o părere cineva care într-adevăr să știe cum functionează sistemul și să identifice ceea ce este greșit în acea idee, așa știu și eu că   probabil.... o să plouăPosted Image Posted Image
Ca sa fiu mai explicit, principala mea problema este cum as putea face alimentarea laptopului din exterior folosind un acumulator extern, nu ma intereseaza sa inlocuiesc bateria interna, actiune care in opinia mea nu merita munca (in conditiile mele de utilizare).
In conditiile in care folosesc eu acest laptop, nu ma deranjeaza sa fiu "legat" de o priza, problema ar fi doar când plec undeva si atunci plec numai cu masina si  pot transporta un acumulator extern.
Ma intereseaza mult mai mult cum "se impaca" un acumulator extern cu bateria de acumulatori din interiorul laptopului, care ar fi o schema bloc de functionare, care sunt restrictiile impuse de acest tip de functionare, etc, decât cum sa inlocuiesc bateria interna.
De aceea am pus intrebarea pe acest forum, gândindu-ma ca as putea avea norocul sa imi raspunda cineva care cunoste amanunte legate de o astfel de functionare, care ar putea sa-mi spuna sa ma opresc in cazul in care actiunea descrisa de mine ar putea sa strice laptopul.
Cu stima

Edited by ZIZZIN, 17 February 2022 - 11:42.


#24
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
O baterie externă nu are tensiune fixă de funcționare cum are sursa. Dacă e de 18V la încărcare completă sare de 21V iar descărcată coboară la 15V. Laptopul deconectează intrarea sub 16V deci nu poți descărca bateria externă complet, iar la 21V poate iese fumul sfânt din laptop și nu mai merge.

Edited by mihaicozac, 17 February 2022 - 13:40.


#25
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
sa inteleg ca aproximativ 20-30 de minute de munca sunt prea mult. Mai bine stai pe softpedia si postezi tampenii. De cand scrii aici ai pierdut mai mult timp decat aveai nevoie ca sa schimbi bateria.

#26
ciprake

ciprake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 01.06.2011
Exista incarcarcatoare de laptop alimentate la 12V care livreaza 19 - 20 V, il poti conecta la mufa de bricheta a masinii si alimentezi laptopul in siguranta.

#27
ZIZZIN

ZIZZIN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.01.2009

View Postchilly willy, on 18 februarie 2022 - 15:16, said:

sa inteleg ca aproximativ 20-30 de minute de munca sunt prea mult. Mai bine stai pe softpedia si postezi tampenii. De cand scrii aici ai pierdut mai mult timp decat aveai nevoie ca sa schimbi bateria.
Pentru a pune putin lucrurile la punct, in primul rând multumesc celor care prin ceea ce au scris aici, au incercat sa ma indrume, sa ma ajute.
In opinia mea, daca  ajuti pe cineva si sa vezi ca sfaturile tale nu sunt urmate, nu este o nenorocire pentru nimeni, iar urmarea fireasca este sa iti vezi de treaba ta si sa lasi omul sa mearga pe drumul lui.
Nu este o cale onorabila pentru nimeni sa piarda timpul ca sa-i puna la punct pe toti cei care  posteaza tâmpenii, pâna la urma fiecare este liber atâta timp cât nu deranjeaza pe ceilalti.
Nu cred ca am oferit argumentele pentru a fi certat asa cum a procedat domnul 'chilly willy', dar acum trebuie sa iau in considerare efortul Dvs si chiar daca nu-mi doresc sa inlocuiesc acea baterie de acumulatori, va trebui sa fac acest lucru ca sa demonstrez ca apreciez efortul celor care m-au indrumat. Posted Image

In modul cel mai respectuos rog moderatorii sa stearga acest topic, pentru ca ceea ce s-a scris aici nu are nici o valoare pentru nimeni, nu este ceva interesant care sa poata ajuta vreodata pe cineva.

#28
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
nu te cert, practic ai facut lumea sa-si piarda timpul cu niste sfaturi inutile ca tu oricum nu ai nevoie de ele. Asta e, oamenii trebuie lasati in pace. Vine unul sa intrebe cum fac nus ce chestie, sari topicul ala, nu are rost sa-i dai vreun raspuns. nu e prima oara ca pierd timpul degeaba ca cel care pune intrebarea nu are nevoie de raspunsuri ci de confirmarea ca ideea lui e buna si orice raspuns care nu vine in acest sens nu e un raspuns bun. Deci da, e greseala mea, pe viitor nu o sa mai dau raspunsuri aiurea celor care nu au nevoie de ele.

#29
ZIZZIN

ZIZZIN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.01.2009

View PostZIZZIN, on 14 februarie 2022 - 14:55, said:

sunt in cautarea unei  solutii de utilizare a laptopului independent de reteua electrica, folosind un acumulator extern.
As vrea sa imi recomandati din experienta Dvs ce as putea sa utilizez si care ar fi restrictiile care ar putea sa fie impuse prin softurile ce contribuie la managementul laptopului.
Multumesc mult
Credeam ca am terminat, oricum discutia nu prea mai are rost,  atât timp cât eu am spus ca vreau acumulator extern, iar tu "ai pierdut timpul" ca sa-mi explici ca trebuie sa ma apuc sa schimb bateria   -   probabil ca in locul meu, tu asa ai fi facut.
Va doresc o seara placuta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate