Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Ce se întâmplă cu prețurile la TV?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
Inca mai sunt TV-uri la preturi bune, de exemplu la emag ai LG oled 55C1 la 5500 lei, cu extra reducerea de 10% ajungi la 4950 lei, pret mai mic cu 50 de lei decat era de BF.
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#20
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostBogotta, on 14 februarie 2022 - 08:58, said:

Un moment bun sa nu ne mai luam TV-uri, care si asa disemineaza numai tampenii ...  
Daca ai TV nu inseamna ca automat il folosesti doar pentru Pantena 3ei sau ProstTV.

#21
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Eu nu înțeleg ....
Dacă e criză de un produs
Noi de ce nu-l producem? Avem cei mai inteligenti indivizi/1000 locuitori din lume!!!

#22
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,981
  • Înscris: 30.11.2021
Am vazut cateva documentare despre criza de semiconductori, dureaza 1-2 ani sa construiesti o fabrica pentru asa ceva.
Aparatele care produc asa ceva sunt foarte greu de facut.

#23
lionhunter

lionhunter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 17.09.2019
Preturile la TVuri premium variază mult în funcție de perioada anului. Ofertele sunt mai rare acum, dar în septembrie-noiembrie 2022 o să vedem C2 la 6000 de lei.

Altfel spus, preturile mai mari pe care le vezi acu nu sunt neapărat din cauza crizei chipurilor, ci mai degrabă e ciclul de viață al prețurilor la TVuri premium.

#24
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View PostBogotta, on 14 februarie 2022 - 08:58, said:

Un moment bun sa nu ne mai luam TV-uri, care si asa disemineaza numai tampenii ...   Internetul e arhi-suficient pentru informare sau filme ocazionale.

Televizorul meu nu diseminează nici o tâmpenie, fiind conectat la calculator care este conectat la internet. Acuma dacă lumea postează tâmpenii pe internet, bietul televizor nu are nici o vină. Posted Image

View Postadnana2121, on 14 februarie 2022 - 18:39, said:

Eu nu înțeleg ....
Dacă e criză de un produs
Noi de ce nu-l producem? Avem cei mai inteligenti indivizi/1000 locuitori din lume!!!
Pentru că majoritatea s-au văzut cu mască și au devenit specialiști în medicină și puținii ce au rămas au devenit analiști militari.

View Postlionhunter, on 14 februarie 2022 - 20:41, said:



Altfel spus, preturile mai mari pe care le vezi acu nu sunt neapărat din cauza crizei chipurilor, ci mai degrabă e ciclul de viață al prețurilor la TVuri premium.
Tind să nu fiu deacord, eu mi-am luat Sony Bravia fix în perioada asta și era mai ieftin ca în toamnă, asta fiind prin 2017. Acum este fix invers.

View PostiZet, on 14 februarie 2022 - 10:19, said:

Da!

OLED65CX3LA - 11.000 lei, vandut prin marketplace Emag (cica-i ultimul pe stoc, poate-i un fraier care pune botu')

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

vs

65C11LB - 7300 lei, vandut de Altex, Evomag...

https://altex.ro/tel...UHDOLED65C11LB/

Diferenta dintre 65C11LB si 65C12LB gasit de tine e culoarea ramei de pe spatele tv-ului si a piciorului.

Sau, la 9500 lei, iti iei 65G13LA (ai 10% extrareducere).

https://altex.ro/tel...UHDOLED65G13LA/

Foarte adevărat, la modelul nou de Samsung în schimb nu e așa, cel nou fiind o catastrofă absolută, pe lângă faptul că este mai puțin performant și fiabilitatea lasă de dorit, având review-uri super negative.
https://www.rtings.c...&threshold=0.10

https://www.samsung....-qe65q80aatxxh/

Quote

Am luat tv de nici 2 saptamani si deja s-a blocat de 3 ori de a trebuit sa il scot din priza

Dupa 6 luni am schimbat placa de baza. Incepuse sa faca "pătrățele" pe tot ce era umbra indiferent dacă era pe TV sau Netflix.




#25
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostMindArchitect, on 14 februarie 2022 - 20:38, said:

Am vazut cateva documentare despre criza de semiconductori, dureaza 1-2 ani sa construiesti o fabrica pentru asa ceva.
Aparatele care produc asa ceva sunt foarte greu de facut.
Da, si probabil sunt mult mai multe aspecte de luat in considerare, pe care le stiu doar producatorii. De exemplu si materia prima in China si alte tari din regiune e mult mai ieftina, probabil mult mai usor de procurat, mana de lucru e foarte ieftina, chiar si comparat cu o tara bananiera cum suntem noi.

View Postadnana2121, on 14 februarie 2022 - 18:39, said:

Eu nu înțeleg ....
Dacă e criză de un produs
Noi de ce nu-l producem? Avem cei mai inteligenti indivizi/1000 locuitori din lume!!!
Nimeni nu te opreste sa cauti personalul calificat, sa investesti intr-o fabrica si sa produci TV-uri marca autohtona.
Dar vei vedea ca trec 50 de ani pana sa ai un gram de profit.
De ce crezi ca Allview si alte pseudo-branduri romanesti doar isi aduc produsele generice din China si isi pun sigla lor pe ele, nu se baga efectiv la produs ceva original?
Nici macar sistemul  de operare nu e facut de ei, e banalul Android Open-Source in care isi baga propriile customizari de care orice software developer junior se poate ocupa.

Edited by Hider141, 15 February 2022 - 08:33.


#26
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Ar fi necesare programe guvernamentale care să se întindă pe zeci de ani de zile care să înceapă cu educația, pentru ingineri, să continue cu infrastructură, producție, etc, cam echivalentul cu ce s-a făcut pe vremuri în domeniul hidroenergiei când România proiecta și executa în orient hidrocentrale.
Așa ceva este imposibil de realizat cu o populație needucată (acum nu mai avem ingineri) și cu o guivernare instabilă (un guvern la noi ține în medie sub 2 ani de zile și anulează toate proiectele guvernării anterioare).

Chinezii produc toate cele pentru că și-au pus în cap să facă treaba asta încă de acum 50 de ani și au făcut pași mărunți în această direcție.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate