Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Care ar fi diferenta intre vana deviatoare cu 3 cai si vana de amestec cu 3 cai ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,837
  • Înscris: 05.12.2004
Care ar fi diferenta intre vana deviatoare cu 3 cai motorizata si vana de amestec cu 3 cai motorizata ?
Ce diferente exista intre astea doua ?

Unde se foloseste vana deviatoare motorizata si unde vana de amestec motorizata ?

De la : ESBE care ii vana deviatoare cu 3 cai motorizata si care ii vana de amestec cu 3 cai motorizata ?

#2
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,585
  • Înscris: 24.07.2009

 luk2011, on 10 februarie 2022 - 17:38, said:

Care ar fi diferenta intre vana deviatoare cu 3 cai motorizata si vana de amestec cu 3 cai motorizata ?
Ce diferente exista intre astea doua ?

Unde se foloseste vana deviatoare motorizata si unde vana de amestec motorizata ?

De la : ESBE care ii vana deviatoare cu 3 cai motorizata si care ii vana de amestec cu 3 cai motorizata ?
Acesta discutie este mult mai complexa si elaborata. Tocmai denumirea spune ce face una si ce face cealalta, am sa explic zic eu pe intelesul tuturor.De exemplu vana deviatoare cu 3 cai cu servomotor este de obicei on/off si comuta de pe ACM-apa calda menajera, cand senzorul introdus in boiler citeste temperatura setata x si s a atins aceasta, pe incalzire ...
Vanele de amestec cu 3 cai cu servomotor,sau exista grupuri complete, sunt utilizate numai pe circuitele de incalzire in pardoseala sau cu radiatoare. La acestea  servomotoarele sunt in 3 puncte cu un timp de inchidere/deschidere de 120 secunde sau 140 secunde,depinde de marca. Exista marci precum ESBE, Regulus, Womix,etc.

#3
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,837
  • Înscris: 05.12.2004
Vana deviatoare cu 3 cai motorizata se monteaza inainte de butelia de egalizare a presiunilor ( BEP ) ?
( in primarul BEP-ului )


Iar vana de amestec cu 3 cai motorizata se monteaza dupa BEP ( in secundarul BEP-ului ) ?

#4
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,585
  • Înscris: 24.07.2009

 luk2011, on 10 februarie 2022 - 18:24, said:

Vana deviatoare cu 3 cai motorizata se monteaza inainte de butelia de egalizare a presiunilor ( BEP ) ?
( in primarul BEP-ului )


Iar vana de amestec cu 3 cai motorizata se monteaza dupa BEP ( in secundarul BEP-ului ) ?
Cred ca am explicat destul de clar mai sus! Nu stiu in ce aplicatie doresti sa utilizezi BEP, dar inainte de BEP-pe retur se monteaza vana de amestec termostatica la temperatura de deschidere indicata de producatorul centralei si pompa si dupa BEP poti monta cate circuite vrei sau ai nevoie, cu vane de amestec cu 3 cai cu servomotor !

Attached Files


Edited by CAZANE, 10 February 2022 - 18:43.


#5
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,837
  • Înscris: 05.12.2004

 CAZANE, on 10 februarie 2022 - 18:41, said:


Cred ca am explicat destul de clar mai sus! Nu stiu in ce aplicatie doresti sa utilizezi BEP, dar inainte de BEP-pe retur se monteaza vana de amestec termostatica la temperatura de deschidere indicata de producatorul centralei si pompa si dupa BEP poti monta cate circuite vrei sau ai nevoie, cu vane de amestec cu 3 cai cu servomotor !

De exemplu schema din imagine :

https://forum.softpe...tach_id=2396863

#6
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,585
  • Înscris: 24.07.2009

 luk2011, on 10 februarie 2022 - 18:49, said:

De exemplu schema din imagine :

https://forum.softpe...tach_id=2396863
Nu inteleg mare lucru din schema acesta! Da, se poate monta vana deviatoare inainte de BEP , ca comute pe ACM sau pe incalzire, mai bine cauta un instalator priceput!

#7
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,837
  • Înscris: 05.12.2004

 CAZANE, on 10 februarie 2022 - 18:57, said:


Nu inteleg mare lucru din schema acesta! Da, se poate monta vana deviatoare inainte de BEP , ca comute pe ACM sau pe incalzire, mai bine cauta un instalator priceput!

https://forum.softpe...re-a-presiunii/

E vorba de postul asta mai vechi despre montajul instalatiei de incalzire de la biroul lui George Buhnici.

Prima schema postata de mine e gresita.

Schema corecta e aceea unde am scris ca am refacut schema .


#8
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 luk2011, on 10 februarie 2022 - 18:24, said:

Vana deviatoare cu 3 cai motorizata se monteaza inainte de butelia de egalizare a presiunilor ( BEP ) ?
( in primarul BEP-ului )
Depinde de aplicatie. Nu exista o regula.

Daca ai o sursa de caldura pe care vrei s-o folosesti pentru preparare indirecta ACM si pentru incalzire, iar instalatia de incalzire functioneaza la temperatura diferita de cea de ACM, atunci este nevoie de o vana deviatoare care sa comute intre circuitul de incalzire si cel de ACM. Unele centrale aceasta vana inclusa. La altele trebuie pusa una externa de catre instalator.

 luk2011, on 10 februarie 2022 - 18:24, said:

Iar vana de amestec cu 3 cai motorizata se monteaza dupa BEP ( in secundarul BEP-ului ) ?
Depinde de aplicatie. Nu exista o regula.

Un exemplu cand se foloseste:
Ai incalzire in pardoseala la parter si calorifere la etaj.
Setezi centrala sa produca agent termic la 55 C intr-o butelie de egalizare.
Din butelia de egalizare tragi cu o pompa si trimiti direct la 55 C in caloriferele de la etaj.
Pentru IPAT parter tragi cu o alta pompa, printr-o vana de amestec, pentru a reduce temperatura de la 55 C la 35 C.
Vana de amestec poate sa fie termostatica sau rotativa motorizata cu regulator electronic.
Iar regulatorul electronic poate sa fie de temperatura fixa, sau cu compensare climatica, sau cu compensare in functie de temperatura ambientala...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate