Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Pot avea o pisica in conditiile in care calatoresc destul de des?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 MembruAnonim, on 09 februarie 2022 - 08:56, said:

Da, dar sa aiba cine sa te ajute la curat + dat de mancare zilnic + sa lasi la cineva cheile de la aparatment.
Daca inchizi  1 saptamana fara sa se uite nimeni, iti face casa praf + moare saraca !

Am scris clar să vină zilnic cineva.

Să aibă chei de la apartament și să vină zilnic.

Mâncare pentru 2 săptămâni pentru o pisică trebuie boabe și un plic zilnic cu ce mănâncă ea.

Apă pusă în 2 locuri că sunt năzuroase pisicile și nu beau tot timpul din același loc.

Tava cu nisip în baie și asta e tot.

Ține 2 săptămâni nisipul de 10 lei sacul de 3 kg.

Edited by emeral, 09 February 2022 - 11:35.


#20
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
E super ok asa! Asteptam poze cu pisica!Posted Image

#21
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 17.08.2022
Buna ziua,
Este vorba de mai mult de doua saptamani, este vorba de o luna si jumatate
in care plec de acasa.De regula plecarile le faceam impreuna, ma insotea in fiecare an  dus-intors in cutia ei speciala.
Inghesuita, suparata, nervoasa, dar cumva rezista la cele 6-7 ore inchisa.
Ajutata si de o pastila de calmanta.
De data asta plec mai departe.
Asa ca am stabilit cu o vecina, contra cost sa intre zilnic, sa curete si sa ii dea mancare.
Eventual sa se miste prin casa jumatate de ora sa simta prezenta cuiva

M-ar interesa situatii similare si daca la intoarcere ati gasit schimbari esentiale.in comportare

Multumiri !

Edited by vio69c, 24 January 2023 - 16:56.


#22
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005
A mea a stat o luna singura, mancarea venea de la distribuitorul de crockete, apa de la sistemul de udare prin picurare care picura in vasul lui de apa. Ea isi facea veacul pe la vecini ( are o viata sociala foarte activa,e ca babele alea care viziteaza  vecinii in fiecare zi, intra zice buna ziua, mai mananca ceva, mai se uita ce a gatit vecina, mai arunca o privire sa vada ce e nou). Intra  in casa prin trapa de la usa dar distribuitorul era afara pe terasa.
Dormea in garaj la demisol ca era mai racoare. cand am revenit acasa a tras un mieunat victorios (nu miauna de felul lui, doar cand se mai bate cu alta pisica) si dupa aia nici la buda nu puteam merge fara ea. A dormit in primele nopti calare pe mine, ma trezeam dimineata, deschideam ochii si era cu ochii in ochii mei. Si tot atunci a capatat un obicei prost, roade curelele de la ceasuri, nimic nu-i scapa si dupa aia ascunde ceasul. Acum dorm cu ceasul la mana, dar chiar si asa, aseapta sa adorm si dupa aia, crantz crantz.

#23
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 vio69c, on 24 ianuarie 2023 - 16:55, said:

Buna ziua,
Este vorba de mai mult de doua saptamani, este vorba de o luna si jumatate
in care plec de acasa.De regula plecarile le faceam impreuna, ma insotea in fiecare an  dus-intors in cutia ei speciala.
Inghesuita, suparata, nervoasa, dar cumva rezista la cele 6-7 ore inchisa.
Ajutata si de o pastila de calmanta.
De data asta plec mai departe.
Asa ca am stabilit cu o vecina, contra cost sa intre zilnic, sa curete si sa ii dea mancare.
Eventual sa se miste prin casa jumatate de ora sa simta prezenta cuiva

M-ar interesa situatii similare si daca la intoarcere ati gasit schimbari esentiale.in comportare

Multumiri !


Există siguranța că se va duce zilnic și că va sta acel timp stabilit?


Depinde foarte mult de pisica.
Daca este genul căreia ii place să stea mereu în apropierea celor din casă, dacă interacționează mult cu ei, se atașează mult de ei și normal că va fi o perioada stresanta pt ea.

Dar na, nu ai ce face, dacă e obligatoriu sa pleci.
Măcar sa va asigurați ca acea vecină va veni așa cum ați stabilit.

Să îi lăsați în casă vreo 2 bluze purtate, veți vedea la întoarcere că sunt semne că a stat mult pe ele.


 Tonic Water, on 06 februarie 2023 - 17:57, said:

cand am revenit acasa a tras un mieunat victorios (nu miauna de felul lui, doar cand se mai bate cu alta pisica) si dupa aia nici la buda nu puteam merge fara ea. A dormit in primele nopti calare pe mine, ma trezeam dimineata, deschideam ochii si era cu ochii in ochii mei. Si tot atunci a capatat un obicei prost, roade curelele de la ceasuri, nimic nu-i scapa si dupa aia ascunde ceasul. Acum dorm cu ceasul la mana, dar chiar si asa, aseapta sa adorm si dupa aia, crantz crantz.


A fost stresata sărăcuța, chiar dacă a avut activitate prin vecini.
Asta e poveste pt cei care cred despre pisici că nu le pasă de oameni și că nu se pot atașa.

Așa intamplare cu schimbare de comportament după o lipsă, există și la pisica noastră.

#24
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 vio69c, on 24 ianuarie 2023 - 16:55, said:

Buna ziua,
Este vorba de mai mult de doua saptamani, este vorba de o luna si jumatate
in care plec de acasa.De regula plecarile le faceam impreuna, ma insotea in fiecare an  dus-intors in cutia ei speciala.
Inghesuita, suparata, nervoasa, dar cumva rezista la cele 6-7 ore inchisa.
Ajutata si de o pastila de calmanta.
De data asta plec mai departe.
Asa ca am stabilit cu o vecina, contra cost sa intre zilnic, sa curete si sa ii dea mancare.
Eventual sa se miste prin casa jumatate de ora sa simta prezenta cuiva

M-ar interesa situatii similare si daca la intoarcere ati gasit schimbari esentiale.in comportare

Multumiri !
Eu tot asa procedez cand plec in concediu,motanul cunoaste persoana,se inteleg foarte bine.Cand vin din concediu nu vad schimbare la el.

#25
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Scrisesem pe topicul despre pisici că motanul meu, după un incident nefericit cu soția, stă de aproape doi ani singur într-un apartament. Mă duc, îi dau mâncare de două ori pe zi și-i curăț litiera. N-are nici pe naiba, pisica nu e câine, se joacă, stă la geam cu orele și doarme. Bine, o să-l aducem înapoi la noi în curând, dar câteva zile pe an sunt nimic pentru o pisică să stea singură.

Edited by caiuscorneliu, 07 February 2023 - 00:24.


#26
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 17.08.2022
scuze-dublura

Edited by vio69c, 07 February 2023 - 09:22.


#27
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 caiuscorneliu, on 07 februarie 2023 - 00:22, said:

N-are nici pe naiba, pisica nu e câine, se joacă, stă la geam cu orele și doarme. Bine, o să-l aducem înapoi la noi în curând, dar câteva zile pe an sunt nimic pentru o pisică să stea singură.


Eu nu contrazic experiența voastră, dar nu e universal valabilă.

Lipsa stimulilor și lipsa interacțiunii constante cu un om sau cu un alt animal, lipsa unei prezențe vii constante în preajma lui, sigur au o influență.
Și nu numai la nivel comportamental, ci și la nivel fizic - la nivelul creierului, care s-a atrofiat de la lipsa stimulilor și a unei interacțiuni constante cu un mediu viu și accesibil.

Dacă el a fost atât de violent acum 2 ani, nu l-aș aduce nicio secundă în prezența unui copil mic - după atâta timp în care a trăit în izolare.


Fiecare este cu treaba lui și cu viața lui, știu, dar chiar nu pot înțelege de ce nu i-ați găsit un cămin și l-ați ținut închis atâta timp într-o casă goală.
Să mă scuzi te rog că m-am băgat.

Edited by Chayah, 07 February 2023 - 11:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate