Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Skoda Fabia 1.4 Benzina sau opel Corsa C 1.2 Benzina

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
CosminV20

CosminV20

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.02.2022
Salut as asvea nevoie de un sfat. Detin un buget micut de 1400Euro si as vrea sa mi iau o masina fiabila, ieftina de intretinut si cu care sa pot invata sa conduc , fiind la prima masina nu am experienta in motoare si nici in condus, deci vreau ceva usor de condus.

Am gasit doua masini care din cate am inteles sunt foarte ieftin de intretinut, frumusele pentru varsta lor si pret.

Skoda Fabia 1.4 Benzina anul fiind 2003 din cate am inteles de la proprietar.  Are 215km  , Ac ,geamuri electrice fata si spate la manivela :)).
Culoarea este gri, fara rugina, pragurile si aripile sunt ok.  PRET 1000E de la un vecin

Opel Corsa C 1.2 Benzina anul 2003, are 198km, are comenzi pe volan , climatronic si geamuri electrice fata. Navigatie after marcket cu android si camera pe spate.
Ca aspect arata bine, fara zgarieturi, culoarea albastra originala si jante de aliaj. PRET 1400E de la o cunostinta.

Ambele masini au fost intretinute si sunt vandute de persoane normale, nu samsari. Deci nu au probleme ascunse. Sunt din punct de vedere mecanic bune.

Intrebarea mea este? Raport pret/fiabilititate/ design ce ar fi mai bun pe termen lung? Opelul sau Skoda ? Mentionez ca o iau pentru naveta in oras, respectiv Bucuresti.

O sa atasez niste poze daca imi da voie.

Attached Files



#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
corsa

#3
CosminV20

CosminV20

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.02.2022

 slai, on 07 februarie 2022 - 21:36, said:

corsa
de ce ? Argumente te rog mult

#4
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
Intra si tu pe forumurile monomarca si citeste acolo despre motorizari, probleme, fiabilitate!

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Intra in buget si Renault Symbol 2007-2008 cu motor 1.4, benzina, 75 CP, foarte fiabil.
Gasesti sub 125.000 km, intretinute.

#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Daca ii cunosti pe proprietari si stii ca si-au intretinut bine masinile, mergi pe cea care-ti place mai mult / in care te simti mai bine. Nu te complica cu masini de pe olx, ca nu stii peste ce dai. Apoim in cativa ani, dupa ce-ti "faci mana" si capeti experienta (si strangi bani mai multi), poti sa iei ceva mai bun.

Eventual cere iastoric de service, si ia masina care are mai multe acte.

#7
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
Ce dracu sa mai ceara istoric?Daca oamenii sunt de incredere....sa ia ce-i place

#8
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Corsa pare mai dotata, Fabia are motor mai mare insa mie unul nu-mi plac cum arata.

Cel mai bine faci un test drive si vezi care merge mai bine, si care proprietar pare mai serios.

In banii astia cel mai important e sa nu se strice, care a fost mai intretinuta, nu prea conteaza cum arata, dotari etc.

#9
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
ia-o pe aia care are aer conditionat functional, ca o reparatie la aerul conditionat costa cat jumatate din masina

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Vezi care e in stare mai buna. Teoretic as merge pe Fabia , imi place mai mult la interior, iar pretul de achizitie e favorabil pentru fabia. Ce motor de 1.4 are ? Ca sunt vreo 4-5 versiuni si nu sunt toate ok.

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
In cazul asta mai buna e aia care a fost mai bine intretinuta.
Daca 1.4 de la Fabia are 75cp e lesinat. Nu ca aia de 1.2 e cine stie ce.

#12
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Eu as alege Fabia. Un motor ceva mai mare,un cuplu ceva mai bun iar bordul are ceva mai multe butoane...
Si arata mai bine intretinuta.
Proprietarul Corsei nici macar nu s-a chinuit sa-si repare/schimbe stergatorul luneta,care nu inseamna o avere...
Diferenta aia de 400 euro o pastrezi pentru intretinerea tigaii.


P.S. Ce urate sunt ambele ....O spune unul care acum 5 ani si-a vandut Fiat Stilo Coupe-ul ,productie 2002... Pai aia arata a MASINA...Si in interior si in exterior.

#13
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 22.02.2014
La 1000 de euro, verifica lichidele de la motor sa nu aiba scurgeri (lichid de racire, nivel de ulei motor si nivel lichid de frana), plus sa aibe  ITP cat mai mare.

#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Friskey, on 08 februarie 2022 - 00:49, said:

In cazul asta mai buna e aia care a fost mai bine intretinuta.
Daca 1.4 de la Fabia are 75cp e lesinat. Nu ca aia de 1.2 e cine stie ce.

De unde 75?
Cel mai probabil e batranul OHV de pe Felicia care e derivat din ala de 1.2-1.3 montat pe spate la modelele comuniste. Parca are vreo 60 de cai.
Daca e ala, nu are nicio treaba cu motoarele VAG de 1.4 sau cu vreun motor modern din anii aia.

Daca e ala de 75 nu e chiar asa de lesinat pe Fabia.

#15
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006
ca actual proprietar de Fabia 1.4 si fost proprietar de corsa 1.2 de care ziceai tu, cu mana pe inima iti spun, dute pe corsa, chit ca e mai mica.DAca vrei sa o folosesti in oras masina, consumul va fi mai mic la corsa, fabia e mai mare, mai grea, implicit consuma mai mare.La fabia e mai comoda masina sa zic asa, are suspensii mai moi.Pretul la piese e cam tot pe acolo, la fabia ce pica mai des va fi sonda lamba, la Opel bobina de inductie s-ar putea sa iti pice, am vazut ca asta e cam boala lor.Si acum ii pare rau sotiei si mie ca am dat opelul si am pastrat fabia, era mult mai ok la fiabilitate masinuta aia.Orice decizie vei lua, sa o folosesti sanatos

#16
CosminV20

CosminV20

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.02.2022
Mai astept ceva pareri, vreau sa pun in balanta toate raspunsurile, si sa vad ce masina castiga.

#17
CosminV20

CosminV20

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.02.2022
Am cumparat corsa, foarte multumit! Aveti idee ce fel de ulei trebuie sa pun? e 1.2 benzina

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate