Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cod CAEN lucrari în agricultura

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
Bună ziua
Stimați colegi, as vrea sa îmi spuneți ce cod CAEN trebuie pentru înființarea PFA care sa presteze lucrari cu motosapa în grădini, plantați pomilor și butasilor, defrișarea vegetației crescute necontrolat și alte astfel de lucrari efectuate de obicei de zilier pe lângă casa omului? Si ce pregătire profesionala e necesara? Ca nu poți avea diploma de zilier sau om de curte.
Sănătate și mult spor

#2
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020
Cod CAEN 0161 - Activități auxiliare pentru producția vegetala
Această clasă include:
    activități agricole pe bază de contract sau cu plată:
    pregătirea terenului
    stabilirea culturilor
    tratarea culturilor
    stropirea culturilor, inclusiv din aer
    curățarea pomilor fructiferi și tăierea viilor
    transplantarea orezului, răritul sfeclei
    recoltarea
    controlul dăunătorilor (inclusiv rozătoare) din agricultură
    întreținerea terenului agricol în bune condiții agricole și de mediu
    utilizarea echipamentelor de irigații

Această clasă include de asemenea:
    închirierea mașinilor agricole cu operatori și echipaje de lucrători mecanici specializați

Zic si eu...

#3
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Cu tot respectul pentru ceea ce vrei sa faci - o sa muncesti mult si o sa muncesti degeaba. Bugetarii o sa iti manace tot.
Eu lunar dau la buget intre 9-14 mii de lei plus alte 8-12 mii anual cind scot dividende - depinde cat de buna a fost luna si anul si raman cu 5-8 mii lei calculat lunar. Le dau la ei (sper sa ii dea pe medicamente antcancerigene) mai mult decat raman. Plus ca trebuie sa platesc oameni de care nu am nevoie dar asa cere legea - contabila si responsabil PM si PSI.
Dute si te angajeaza la stat pe orice post gasesti - si daca dai mita.
Personal am incercat de in ultimii 4 ani sa fac la fel - numai am ghinionul sa fiu intr-o localitate mica unde mita nu conteaza cat relatiile (nepotismul). Referitor la calificare se rezolva cu Spiru Haret iti dau ei in 2 luni ce diploma vrei.
Nu vezi ca un mucos de referent la primarie - unu cu liceu ia 4200 in mana plus cine stie ce alte beneficii - spor de hrana, bani de vacanta etc. Tu nu o sa stii ce este aia vacanta - daca o sa iesi cateva week-ends undeva sa zici multumesc

Edited by AztecWarrior, 02 February 2022 - 12:54.


#4
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
Cred ca dumneavoastră vorbiți de SRL. Nu ma gândesc ca o sa ma îmbogățesc din PFA, dar sper sa obțin în medie , pe an măcar cât un salariat . Câștigi, pagubesti, negustor te numești. Voi încerca și vedem ce iese

#5
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Cu motosapa sa obții cat un salariat?..🤣🤣 ,cred ca visezi frumos..

#6
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Pentru activitati agricole, nu ai nevoie de studii la infiintarea pfa-ului. De fapt, nu ai nevoie de studii in nimic in domeniul asta.
Nu stiu daca codul tau caen intra la norma de venit, ca ti-ar fi mult mai avantajos (mai putina birocratie, contabilitate mult mai simplificata). Desigur, daca nu cumva norma de venit ar fi mai mare decat veniturile tale.

Ai grija la numerar, toti care lucreaza cu numerar au nevoie de casa de marcat, iar ce vrei tu sa faci nu stiu sa fie printre exceptiile din lege.

#7
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
Am consultat tabelul pt județul Galați și norma de venit este 27600 lei anual.

#8
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 mirel81gl, on 02 februarie 2022 - 13:00, said:

Câștigi, pagubesti, negustor te numești. Voi încerca și vedem ce iese

Buna remarca :)!

#9
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005

 mirel81gl, on 02 februarie 2022 - 11:53, said:

Bună ziua
Stimați colegi, as vrea sa îmi spuneți ce cod CAEN trebuie pentru înființarea PFA care sa presteze lucrari cu motosapa în grădini, plantați pomilor și butasilor, defrișarea vegetației crescute necontrolat și alte astfel de lucrari efectuate de obicei de zilier pe lângă casa omului? Si ce pregătire profesionala e necesara? Ca nu poți avea diploma de zilier sau om de curte.
Sănătate și mult spor
Du-te si fa-ti lucrarile daca ai clienti, incaseaza plata si dupa fa un calcul cat ar trebui sa le platesti bugetarilor si vezi daca te coafeaza. Daca da, fa PFA-u’, daca nu, da-i inainte.

#10
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Probabil omu vrea sa ia si lucrari pe la firme sau instituții.nu le poti lua ca particular.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate