Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

preventie si tratare oboseala vizuala

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ioantincu

ioantincu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.06.2020
salut. pana la 24 de ani pe care ii am, nu am avut nicio problema de vedere, vedeam chiar foarte bine, singura problema era ca ma adaptam foarte greu de la intuneric la lumina, iar lumina prea puternica nu o suportam cam deloc, imi era greu sa merg pe afara cand era zapada si mai era si soare un pic, insa dupa ce am inceput sa lucrez pe calculator cam de vreo 4 luni, si sa stau cam mult pe telefon, observ cum se pierde din calitatea vazului in special pe ecrane digitale, dar nu numai, si imi simt si ochii cam uscati. am redus luminile reci de pe ecranele pe care le folosesc, si chestia asta ajuta mult, si mi am luat afomill picaturi, dar vorbind de masuri preventive, ce practicati si ce folositi in sensul asta? am vazut ca exista ochelari care blocheaza spectrul daunator, sunt acestia utili si in timp m as putea acomoda cu ei? sau eventual ce picaturi de ochi ar fi utile?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca stii si tu solutia.

#3
ioantincu

ioantincu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.06.2020

 pasilla, on 01 februarie 2022 - 21:05, said:

Eu cred ca stii si tu solutia.
sa imi dau demisia probabil, m am gandit, dar am decis sa nu

#4
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Eu am ochelari din aia si ii folosesc seara ca sa nu perturb ciclul circadian.Dar nu prea observ mare diferenta intre cu si fara ochelari.

#5
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Ia pauze dese in care sa nu te mai uiti la ecran.

#6
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Pauze cum au scris si colegii, dar fa un control si vezi ce zice medicul oftalmolog . Ochelari, picaturi tot el sa iti recomande, dar intai  sa excluzi orice alta posibila problema.  Daca mergi la farmacie iti dau alea ce e mai scump. Mai bine platesti o consultatie si gata. Cu ochelarii cu filtre te obisnuiesti, nu e problema.

Edited by SharonCollins, 01 February 2022 - 22:45.


#7
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
La PC ia aplicația flux și elimina albastrul cât poți de mult, te obișnuiești în timp sa te uiți la ecranul galbui. Eu de la PC nu cred ca mai am probleme, doar ecranele mici care nu au night mode la fel de bun ma deranjează.
Nu recomand lentile cu filtru, mie nu mi-au plăcut niciodată, mai bine un monitor bun cu flux.
Mai vă recomand ecrane cu refresh rate cât mai mare, e mai confortabil pentru ochi când te uiți la ele. Sunt destule care au 144 Hz sau mai mult, căutați reviews cu cele mai bune (în bugetul alocat) când intenționați sa cumpărați unul. În ziua de azi găsești și telefoane cu ecrane care au 90/120/144 Hz.

Edited by Shade14, 19 February 2022 - 08:05.


#8
mariamarchlove

mariamarchlove

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 09.05.2022
Cred că trebuie să încerc exerciții pentru ochi, ca să nu obosească atât de mult

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate