Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Smartwatch cercetare medicala

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
StaVAraSH

StaVAraSH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 01.05.2005
Salutare!
Doresc sa fac o cercetare la un proiect stiintific. Ideea mea suna in felul urmator. Doresc sa achizitionez sa zicem 5 ceasuri (pentru inceput), sa le poarte cativa voluntari care vor face diferite activitati fizice, iar cu ajutorul API-urilor sa pot face un fel de aplicatie in asa fel incat sa ma pot conecta simultan la cele 5 conturi si sa urmaresc evolutia parametrilor vitali din timpul activitatilor fizice (in timp real). Ma intereseaza sa pot monitoriza pulsul, saturatia cu oxigen, frecventa respiratorie, fibrilatia atriala sau ecg-ul (daca are aceasta functie ceasul). Cum pot avea acces la API-uri? care sunt modelele care permit si ma lasa sa le accesez aceste informatii? Huawei? Samsung? Fitbit? Garmin mi-a dat acces, doar ca informatiile sunt sarace. Stima!

#2
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Teoretic cele cu android is mai deschise la ce vrei tu. Sunt putine ceasuri care iti dau si ecg si fibrilatia si au si android. Plusa ca astea nu sunt chiar pe bune, in nici un caz nu sunt de folosit intr-o cercetare medicala. De marketing sunt ok, da ca cercetare Posted Image .

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Multe date extrase de ceasuri inteligente, sunt obținute pe baza unor algoritmi. Ceasurile inteligente nu sunt deocamdată, dispozitive medicale.
Determină corespunzător numărul de bătăi pe minut, saturația de oxigen și numărul de pași.

Nu am testat, dar ma întreb ce se întâmplă dacă sincronizezi 5 ceasuri, cu aceeași aplicație de monitorizare a sănătății. Poate îți oferă datele cerute. Caută o aplicație deja existentă.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View PostStaVAraSH, on 01 februarie 2022 - 12:05, said:

Cum pot avea acces la API-uri? care sunt modelele care permit si ma lasa sa le accesez aceste informatii? Huawei? Samsung? Fitbit? Garmin mi-a dat acces, doar ca informatiile sunt sarace. Stima!
pai aceste dispozitive nu au deja o aplicatie care trimit datele catre un server, in cloud ?

Quote

care sunt modelele care permit si ma lasa sa le accesez aceste informatii?
daca nu exista o aplicatie care sa exporte aceste date poate exista un meniu de diagnoza hardware

cand spui API, ca le ce referi mai exact ?

View PostwolfydRg, on 01 februarie 2022 - 12:10, said:

Teoretic cele cu android is mai deschise la ce vrei tu.

faimosul Android Debug Bridge, si-ti faci de cap in "sistemul de operare"

Edited by MarianG, 01 February 2022 - 12:27.


#5
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005

View PostMarianG, on 01 februarie 2022 - 12:27, said:

faimosul Android Debug Bridge, si-ti faci de cap in "sistemul de operare"
Pai nu la asta ma-am referit, e si acolo o portita dar mai mult de la api google https://console.cloud.google.com/apis
Daca decartezi la gogu si stii ce sa faci poate reusi ce-si doreste.
Dar problema ca acele date nu sunt fezabile la nivel de cercetare medicala.

Attached File  Image 19.png   68.52K   16 downloads

Edited by wolfydRg, 01 February 2022 - 13:47.


#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,264
  • Înscris: 06.01.2007
Daca gasesti aplicatie, poti sa studiezi si efectul razelor gamma asupra anemonelor de hartie.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ideea nu e fezabila.

Sunt destul de putine dispozitive care sunt cat de cat precise - la puls de ex. Restul sunt aproximate pe baza de algoritmi, sau pur si simplu... false.

De ex mi-am cumparat acum vreo 2 ani o jucarie care stia sa ia si tensiunea. Surpriza a fost cand am putut sa iau tensiunea si la piciorul mesei - culoarea lemnului era apropiata de cea a pielii ca daca puneam pe ceva de alta culoare se prindea ceasul si dadea eroare - destept nu ? Dupa care m-am prins ca in timpul calibrarii el te punea la un moment dat sa treci tensiunea ta obisnuita dupa care aleator da dea valori in jurul ei.

Chiar si la distanta e greu de zis - el aproximeaza niste pasi in functie de miscare, dar sunt diferente destul de mari.
De ex in Huawei health - ceas Huawei - ceasul imi zice de ex 5400 de pasi - aplicatia merge insa pe telefon si fara ceas - pe senzorii de miscare ai telefonului - 6200 pasi. In conditiile in care ceasul e purtat la mana iar telefonul sta mai mult pe birou.

#8
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Iti dai seama ca-s garbage... Nu degeaba daca mergi la cardiolog nu-ti da sa pui pe mana un ceas, desi as fi cel mai simplu :w00t:

#9
StaVAraSH

StaVAraSH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 01.05.2005

 MarianG, on 01 februarie 2022 - 12:27, said:

pai aceste dispozitive nu au deja o aplicatie care trimit datele catre un server, in cloud ?


daca nu exista o aplicatie care sa exporte aceste date poate exista un meniu de diagnoza hardware

cand spui API, ca le ce referi mai exact ?



faimosul Android Debug Bridge, si-ti faci de cap in "sistemul de operare"

Ma refer cum are Garmin https://developer.ga...m/activity-api/
Totusi dintre ceasurile cu Android care sunt cele mai exacte? cat de cat. Ma refer la numar pasi, ritm cardiac, saturatie cu oxigen. De exemplu Samsung galaxy Active 2?

Edited by StaVAraSH, 13 February 2022 - 10:35.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ti-am zis mai sus - in afara de puls totul e aproximat.
Ptr ce vrei tu... niciunul.

#11
StaVAraSH

StaVAraSH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 01.05.2005
salutare. Imi poate recomanda cineva 2-3 modele de ceasuri Android care sa aiba parametri fiziologici cat de cat apropiati de realitate? Nu am renuntat la ideea de anul trecut. Ma intereseaza sa fie si deschise pentru a inregistra si sustrage datele din ele prin API-uri, sa-mi dea voie sa folosesc datele lor. De exemplu Amazfit sau Xiaomi? Cu cat evolueaza tehnologia acestor ceasuri cu atat datele sunt mai execte. De exemplu nu mai reprezinta o problema in ziua de astazi ca aceste ceasuri sa-ti masoare corect pulsul si saturatia cu oxigen. Tensiunea nu poate fi masurata, dar un ECG cu o singura derivatie da, gen pentru a determina fibrilatia.

Edited by StaVAraSH, 22 February 2023 - 12:17.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Saturatia de oxigen inca reprezinta o problema daca o iei in miscare.
Doar sa stai pe loc si sa tii ceasul fix in pozitie si bine lipit de piele, cu mana cealalta cand citeste.
EKG-ul cam la fel.

Iar de extras datele, doar aplicatiile producatorului pot citi datele si sa le transfere pe telefon.

Unii zic ca Apple Watch-urile sunt ok la EKG, sunt prea scumpe si nu am testat.

Edited by eiffel, 23 February 2023 - 12:08.


#13
StaVAraSH

StaVAraSH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 01.05.2005
Salutare! revin cu aceiasi intrebare. Care din ceasurile smart sau trekere sunt cele mai "accurate" la date? si sa-mi permita ca sa preiau cat mai multe date din ele precum: Monitorizarea activității, calitatea somnului și semnele vitale, cum ar fi frecvența și regularitatea ritmului cardiac, saturația O2? Exclus Apple, probabil ca e foarte securizata aplicatia lor, iar ceasurile sunt scumpe. Ceasurile cu android cum sunt? Ideea e ca trebuia sa am acces la API-ul aplicatiei.

Edited by StaVAraSH, 01 April 2024 - 12:35.


#14
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.04.2013
Conform @TheQuantifiedScientist ceasurile de la Apple ar fi printre cele mai bune relativ la acuratețea informațiilor scoase.
DAR! Aici nu e vorba doar de senzorii de pe spate, cît despre algoritmii de ML antrenați pe seturi incredibil de mari de date, pentru a putea scoate ceva cît de cît relevant din ceea ce senzorii aceia captează. Și cum spunea cineva mai sus, pulsul este temelia pe care se bazează tot, restul sînt probabilități stabilite în baza algoritmilor.

Fiecare producător are algoritmi diferiți, unii antrenați pe anumite funcții, alții spre altele. Unii sînt serioși în antrenarea acestui set de date, fac muncă enormă de corectare și analiză. Alții pun pe piață doar niște jucării frumos colorate.

Uite-te la om pe canal, are multe emisiuni în care compară, analizează diferite ceasuri, pe diferite sisteme. Cam ce vrei și tu să faci. Plus, el reșește să scoată informațiile din aplicația Sănătate, deci mă gândesc că e posibil.

Edited by theEvilPhilantropist, 01 April 2024 - 13:00.


#15
StaVAraSH

StaVAraSH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 01.05.2005
Multumesc! Daca mai aveti vro idee, imi puteti scrie aici. "pulsul este temelia pe care se bazează tot" eu stiu ca nu este asa. De exemplu senzorii PPG sunt independent de puls, adica e altceva.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Sustin ce am zis mai sus - sunt gadgeturi si atat.

Cele mai precise ceasuri de pe piata ar fi de principiu astea doua ( au ceva certificare medicala ptr 1-2 functii - dar exista niste cerinte speciale ptr ele - gen pozitie in momentul testului ):
https://www.emag.ro/...e/pd/DZQS9RMBM/
https://www.emag.ro/...08/pd/DWTCT5MBM

Legat de API - nu vei avea acces la niciunul din ele. Aplicatiile lor sunt closed source.

#17
StaVAraSH

StaVAraSH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 01.05.2005
Multumesc pentru raspuns. Dar Garmin mi-a dat acces. Le-am scris email acum 3 ani si le-am explicat ce vreau.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Atunci incearca si la astia. Cine stie...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate