Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

De ce hotararile C.G.M.B. sunt glume pt. cetatenii care plimba cainii fara lesa pe domeniul public?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
"In atenția posesorilor de animale de companie
HOTĂRÂRE nr. 120 din 30/06/2010
PRIVIND APROBAREA NORMELOR DE SALUBRIZARE ŞI IGIENIZARE ALE
MUNICIPIULUI BUCUREŞTI
EMITENT : C.G.M.B.
CONSILIUL GENERAL AL MUNICIPIULUI BUCUREŞTI
HOTĂRÂRE privind aprobarea Normelor de salubrizare şi igienizare ale Municipiului Bucureşti
Art. 34  (1)  Posesorii de animale de companie au următoarele obligaţii în timpul plimbării animalelor pe domeniul public:
....
c) menţinerea câinilor în lesă,
..."
Nu inteleg, unde nu e clar?
De ce nu mai poti pleca cu copilul sau cu cainele la plimbare pe domeniul public, fara sa fii agresat permanent de cainii fara lesa care vin cel putin sa ii adulmece si asta datorita unor automate ce ii insotesc si care sunt programate sa raspunda la indemnul de a le pune lesa cu: "Nu face nimic,..."?
Domnilor si doamnelor, dar nu vreau sa se apropie de noi canii vostrii, unde nu e clar?
Cainele e un animal si nu imi pasa cat e sau nu e de dresat, de ce atat de difcil de inteles?
Nu sunt sanctiunile suficinet de mari, nimanui nu-i pasa sa aplice legea, sau hotararile astea ale C.G.M.B. sunt niste glumite?

Ce se poate face pt. ca legea sa fie aplicata?
In Bucuresti sect. 1.

Edited by altnume, 30 January 2022 - 10:44.


#2
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Intariti-va statul de drept tovarasi - vorba unui clasic!
Cine ii mai asculta pe astia cu Statu Esuat?

Ai camera la telefon - filmeaza-i si trimite la politia locala.

#3
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
pentru ca traim in societatea care iubeste mai mult cainii decat copii. Nu mai scapam de potaile astea si stapanii lor lipsiti de bun simt!

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Nu vrea nimeni sa-i amendeze pe iubitorii de catei care-i scot sa se cace pe trotuare si nu le strang dejectiile. Nici p-aia care plimba caini de lupta fara botnita. Protejati-va cu masca, parazapezi anti-muscaturi, un spray lacrimogen si un avocat - in caz ca proprietarii va dau in judecata. Aici e Romania, si nu-i nimic (altceva) de facut.

#5
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Eu sunt satula pana peste cap de cainii care umbla liberi pe toate strazile din Romania. Mi s-a acrit de stapanii de caini care nu au cel mai elementar bun simt de a-si asuma raspunderea pentru propriul animal de companie.
Tine cainele cu lesa! Asa arati respect pentru ceilalti oameni. Unele persoane au fobie de caini! SI acei oameni au dreptul sa circule pe strada. Te rog pune lesa cainelui. Nu e normal sa iti lasi cainele sa alerge dupa/ spre oamenii din parc/ strada... Daca vezi ca o persoane se teme de caine tine cainele la distanta de ea.

Eu nu mai am nicio speranta cu privire la maidanezii care au cucerit strazile multor orase romanesti. Nu mai am nicio speranta cu privire la proprietarii de caini. Iubitorii de animale au toate drepturile. Oamenii cu frica de caini merita doar dispret si sictir. Posted Image

#6
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 GlCA_Contras, on 30 ianuarie 2022 - 10:42, said:

Ai camera la telefon - filmeaza-i si trimite la politia locala.
Ar fi o solutie dar,
1 - ar insemna sa reclam 20 de cetateni pe zi.
2 - politia locala sa dea curs la asa ceva? Nici nu cred ca au dotarea recunoasterii faciale si o baza de date suficienta.

 kopac, on 30 ianuarie 2022 - 10:52, said:

pentru ca traim in societatea care iubeste mai mult cainii decat copii. Nu mai scapam de potaile astea si stapanii lor lipsiti de bun simt!
Nu am nimic impotriva cainilor, dar am ceva impotriva nesimtirii stapanilor care nu ii plimba in lesa.

#7
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
nu ai memorie la telefon, mai cumperi. Dai locatia parcului respectiv si ii inviti sa patruleze in zona macar cateva saptamani. Politia locala pentru ce e platita atunci?

#8
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

 altnume, on 30 ianuarie 2022 - 10:56, said:

Ar fi o solutie dar,
1 - ar insemna sa reclam 20 de cetateni pe zi.
2 - politia locala sa dea curs la asa ceva? Nici nu cred ca au dotarea recunoasterii faciale si o baza de date suficienta.
Daca vrem sa schimbam ceva ar trebui sa ne asumam sa luptam pentru acea schimbare. Deci acei 20 de oameni ar trebui amendati zilnic, fiecare in parte. Pana vor invata sa respecte oamenii din jur.
Asta intr-o lume ideala.
Eu nu mai am nicio speranta cu privire la problema cainilor in Romania. E o lupta pierduta. Maidanezii fac legea pe strazi, cainii cu stapan (iresponsabil) sunt si ei mai importanti decat copii.
Chiar am ajuns la disperare pe acest subiect. Probabil voi muri de batranete si tot nu se va schimba nimic.

#9
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Cu sau fara fobii,
Un nene cu un caine care trebuia sa fie il lesa + botnita se plimba prin parc de joaca intre copii sub 7 ani si ii invata pe copii cum cainele lui mare e cuminte si nu a facut niciodata prostii, sa vina sa il mangaie..
Asa zicea cand l-am intrebat ce cauta cu dihania in locul de joaca, dupa care a zis ca pune cainele pe mine daca mai comentez.
El facea un bine societatii si il cred ca era convins de asta.
La intrarea in locul de joaca era semn cu interzis orice caine, inclusiv ala care se tine in poseta.

Edited by solitaryman, 30 January 2022 - 11:06.


#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Eu cu cainii mei am salvat cativa copii care erau haituiti de maidanezi. Crezi ca mi-a multumit vreun fobist din astia care behaie ca iubesti cainii si nu copiii? Asta e o expresie de retardati... in loc sa cresti un copil cresti cainele ala imputit! Da-mi copilul tau sa ti-l cresc eu si o sa vezi ca o sa iubeasca animalele, nu o sa le urasca ;)

#11
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

 solitaryman, on 30 ianuarie 2022 - 11:01, said:

Cu sau fara fobii,
Un nene cu un caine care trebuia sa fie il lesa + botnita se plimba prin parc de joaca intre copii sub 7 ani si ii invata pe copii cum cainele lui mare e cuminte si nu a facut niciodata prostii, sa vina sa il mangaie..
Asa zicea cand l-am intrebat ce cauta cu dihania in locul de joaca, dupa care a zis ca pune cainele pe mine daca mai comentez.
El facea un bine societatii si il cred ca era convins de asta.
Evident ca acel om trebuia sa tina cainele cu lesa.
Eu am ajuns la disperare. Am avut vecini (cu un obraz gros de tot) care isi lasau catelul pe casa scarii, caine ce umbla de la etajul 1 la etajul 10, latra si isi facea nevoile pe hol. Cand am rugat-o politicos sa nu mai faca acest lucru a avut o reactie violenta verbal. Vezi Doamne, catelul ei e foarte cuminte. Da, nu ma intereseaza. Nu e normal sa iti lasi cainele pe casa scarii.
Alt vecini cresteau 3 maidanezi in spatiul verde din fata scarii.
Ce speranta sa mai ai? ...

#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

 solitaryman, on 30 ianuarie 2022 - 11:01, said:

Cu sau fara fobii,
Un nene cu un caine care trebuia sa fie il lesa + botnita se plimba prin parc de joaca intre copii sub 7 ani si ii invata pe copii cum cainele lui mare e cuminte si nu a facut niciodata prostii, sa vina sa il mangaie..
Asa zicea cand l-am intrebat ce cauta cu dihania in locul de joaca, dupa care a zis ca pune cainele pe mine daca mai comentez.
El facea un bine societatii si il cred ca era convins de asta.
De ce nu l-ai filmat? - cu amenintari era bun de dosar penal!

#13
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 GlCA_Contras, on 30 ianuarie 2022 - 10:59, said:

nu ai memorie la telefon, mai cumperi. Dai locatia parcului respectiv si ii inviti sa patruleze in zona macar cateva saptamani. Politia locala pentru ce e platita atunci?
Nu e o idee rea. In orice zi, de dimineta de la 8.00  si pana la ora 10, in aceasta perioada, in Herastrau vor fi surprinsi intre 15 si 30 de persoane care nu tin cainii in lesa in afara incintelor special amenajate.
Iar daca la aceleasi ore se face un tur prin cartierele din sector, sunt fara numar.
A devenit o manie, nimeni nu mai pune lesa nici pe strada mea si nici pe strazile adiacente, e de cosmar.

Nu stiu pt. ce e platita politia locala.

 marianca, on 30 ianuarie 2022 - 11:00, said:

Daca vrem sa schimbam ceva ar trebui sa ne asumam sa luptam pentru acea schimbare. Deci acei 20 de oameni ar trebui amendati zilnic, fiecare in parte. Pana vor invata sa respecte oamenii din jur.
Asta intr-o lume ideala.
Eu nu mai am nicio speranta cu privire la problema cainilor in Romania. E o lupta pierduta. Maidanezii fac legea pe strazi, cainii cu stapan (iresponsabil) sunt si ei mai importanti decat copii.
Chiar am ajuns la disperare pe acest subiect. Probabil voi muri de batranete si tot nu se va schimba nimic.
Asa e, nici eu nu am sperante prea mari, dar trebuie sa fac ceva intrucat nesimtirea, nepasarea a ajuns la paroxism.

 solitaryman, on 30 ianuarie 2022 - 11:01, said:

Cu sau fara fobii,
Un nene cu un caine care trebuia sa fie il lesa + botnita se plimba prin parc de joaca intre copii sub 7 ani si ii invata pe copii cum cainele lui mare e cuminte si nu a facut niciodata prostii, sa vina sa il mangaie..
Asa zicea cand l-am intrebat ce cauta cu dihania in locul de joaca, dupa care a zis ca pune cainele pe mine daca mai comentez.
El facea un bine societatii si il cred ca era convins de asta.
La intrarea in locul de joaca era semn cu interzis orice caine, inclusiv ala care se tine in poseta.
Convingerile sunt cel mai mare dusman intrucat provin din credinte referitor la orice, adica din autoiluzionare nu din competenta si echilibru.

Edited by altnume, 30 January 2022 - 11:22.


#14
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009

 GlCA_Contras, on 30 ianuarie 2022 - 11:06, said:

De ce nu l-ai filmat? - cu amenintari era bun de dosar penal!

Pai parintii din locul de joaca erau de acord, eu doar treceam prin zona, l-am vazut aproape zilnic acolo cateva luni. Daca parintii erau de acord cine sunt eu trecator sa ii fac probleme. Ocoleam 100 metri si asta e..

Edited by solitaryman, 30 January 2022 - 11:23.


#15
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Eu ca proprietar de caini sunt enervat si mai mult decat voi. Cand merg in parc majoritatea stapanilor cu caini mici ii lasa liberi (ca sunt cuminti si dragalasi) si astia vin si ma latra pe mine cu cainii in lesa -de frica sau de prosti - normal ca imi enerveaza patrupezii si eu ma chinui sa-i tin in lesa sa nu scape sa le rupa naiba picioarele la aschimodii... Adica nu ma pot plimba linistit din cauza nesimtitilor, trebuie sa-i ocolesc eu pe tampiti...

Apropo de cainii mici si muscatul - medicul meu veterinar a zis ca nu l-a muscat niciodata vreun caine mare ci doar astia isterici mici, sunt rapizi si impredictibili :D

#16
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 GlCA_Contras, on 30 ianuarie 2022 - 11:22, said:

Eu ca proprietar de caini sunt enervat si mai mult decat voi. Cand merg in parc majoritatea stapanilor cu caini mici ii lasa liberi (ca sunt cuminti si dragalasi) si astia vin si ma latra pe mine cu cainii in lesa -de frica sau de prosti - normal ca imi enerveaza patrupezii si eu ma chinui sa-i tin in lesa sa nu scape sa le rupa naiba picioarele la aschimodii... Adica nu ma pot plimba linistit din cauza nesimtitilor, trebuie sa-i ocolesc eu pe tampiti...

Apropo de cainii mici si muscatul - medicul meu veterinar a zis ca nu l-a muscat niciodata vreun caine mare ci doar astia isterici mici, sunt rapizi si impredictibili Posted Image
Sincer,prefer de 10 ori pe astia mititei fara lesa, decat niste cai ce in patru labe au intre 80 cm si 1,20 metri; pana la urma, daca e agresiv il pot controla.
Una dintre multele intamplari de cosmar: cu cainele (talie medie, 23 kg si in lesa desigur) pe strada mea si a iesit dintr-o curte un animal care in 2 picioare avea 2 metri, era urias. Noroc ca era catea si nu a fost agresiva, Am strigat de 5 ori la stapana care era in curte si se facea ca nu aude.

Inca una: eram de data asta cu fosta noastra catelusa (nu mai e) si a iesit dintr-o curte un caine de-a dreptul nebun, a alergata disperat si s-a repezit printre noi doi fix in catelusa noastra, deabia, am reusit s-o trag inainte sa fie apucata; dupa aia l-am alungat; nu era mare, talie medie, cam 20 kg.

#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Mno atunci succes - ii lasi pe toti liberi , ca legea nu face referire la inaltime sau greutate...

#18
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Dragi cetateni ai sectorului 1 care plimbati cainii in Herastrau  si pe strazile din sector fara lesa, de maine dimineata sunteti zi de zi pasibili de amenda pana va trece, va promit!

 GlCA_Contras, on 30 ianuarie 2022 - 11:50, said:

Mno atunci succes - ii lasi pe toti liberi , ca legea nu face referire la inaltime sau greutate...
Nu ma refeream la a filasati aia mici fara lesa, m-am referit la situatia asta dezastruoasa in care sunt toti fara lesa si de aceea am zis, probabilistc din perspectiva mea, e de preferat sa ma intalnesc cu unul mic decat cu un urias, mi se pare mai usor de alungat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate