Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Operatie de micsorare cornete radiofrecventa sau clasica

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Pe scurt (caci mai am un topic si cu amigdalele, cred ca sunt blestemat de nu prind nici operatiile la mine :D) in februarie 2017 m-am operat la spitalul Floreasca de deviatie de sept, a fost foarte complicata la mine, nu mai conteaza, a fost horror. Dar o perioada dupa ce m-am refacut am respirat BINE si nu am mai avut probleme.

Ma rog, raceli tot au mai fost si in ultimul an acutizate, de asta ma si aflu pe aici scriind si cautand informatii.

Azi cand am fost la un control ORL la RM sub nicio forma acea doctorita mi-a zis sa nu fac cu radiofrecventa, dar pe internet se gasesc materiale doar cu radiofrecventa, o metoda moderna si fara sangerare, practic am cornetele marite de la poluare, praf, rinita alergica si probabil si de la fumat (chiar daca sunt fumator ocazional, mai ales acum iarna :D)

Intrebarea vine daca exista printre membrii forumului persoane care au facut aceasta interventie prin radiofrecventa, cum a fost si mai ales daca i-a ajutat. Eu personal sunt cam convins sa o fac in perioada urmatoare (tot in februarie ca sa am iar complicatii, stiu, insa sunt mai liber in perioada asta :D) din ce am inteles ar dura maxim 1h30 dupa care poti duce acasa.

Multumesc pentru orice fel de sfat!

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Am facut-o la sp. Hociota acum vreo 15 ani, clasic. Anestezie generala. Spitalizare cinci zile, foarte nasol cand iti scot metrii aia de tifon din nas. N-am mai avut probleme de atunci.

#3
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Te referi la operatia clasica de Deviatie de sept? Caci aia am facut-o si eu prin 2017, eu vorbeam doar de "micsorare cornete nazale", a mai facut-o acum 2 ani un prieten in Panduri si a stat doar o noapte si nu a fost chiar atat de complicata (clasica ma refer, nu radiofrecventa), insa acum la aproape 2 ani diferenta cica iar nu poate sa respire...

#4
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 18.06.2017
Acum vreo 6-7 ani am avut o raceala in urma careia am ramas cu un stranut.
Initial nu am dat importanta, am zis ca e normal sa mai stranut pana ma vindec, insa stranuturile au inceput sa se intensifice si am ajuns ca timp de 1 an sa stranut zilnic de zeci de ori.
Am facut teste de alergii si a reiesit ca nu sunt alergic la nimic, verdictul rinita cronica.
In cele din urma am aterizat la ORL unde mi-au zis ca am cornetele marite si recomanda sa le operam cu laser (sa le topim).
Operatia cred ca a durat pana in jumatate de ora, fara internare, am plecat acasa dupa.
Timp de 2 saptamani am putut sa respir iarasi si sa nu mai stranut, apoi m-am intors la vechiul nou obicei pentru inca, cateva luni, apoi mi-a trecut din senin, stranutul doar, nasul inca imi este 'infundat', pot respira, si am miros, dar ... mai greu i guess.

#5
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
O fi acelasi lucru operatia cu radiofrecventa cu cea cu "laser"?

Ciudat ce pot sa zic, probabil ca si la mine, nu ajuta pe toata lumea si degeaba le mai faci si te chinui. Probabil ca depinde si de medic cat de priceput este si cat de mult isi da silinta incat sa faca treaba buna (la operatie?).

#6
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Deci, nu a mai facut nimeni recent operatia de micsorare cornete? ceva recomandari in acest sens? Multumesc!

#7
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 20.12.2010
Si eu sunt curios.. am tot amanat-o insa acum sunt mai decis ca oricand sa o fac. Radiofrecventa clar. Care ati trecut prin asta, cum e recuperare? Mese, tuburi, chestii in nas dupa interventie? Se poate pleca acasa imediat dupa? E dureros? Anestezia este locala?

#8
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
sotul meu a facut acum multi ani op de deviatie de sept.
apoi a facut cornete, nu-stiu-ce ablatie... dupa fiecare interventie s-a simtit bine o perioada mare de timp, poate 2 ani...
dar apoi revenea la bixtonim, a trait ani buni cu el la cap.

in ianuarie s-a dus iar sa se caute. acum se fac alte investigatii, a mai avansat medicina, si l-a pus dr sa faca CT. i-a spus ca nu are septul perfect, adica la interventia de acum 15 ani nu i l-a rezolvat complet.
dr i-a propus o noua interventie de deviatie, dar el a preferat sa faca mai intai turbinoreductie cu radiofrecventa, a sperat sa se rezolve cu asta.
no, a fost fix-pix, bani cheltuiti degeaba. a fost usoara interventia, intr-adevar.

chestia-i ca acum se pregateste de o noua interventie de deviatie, cred ca o face pana la sfarsitul lui martie, asa si-a propus.

sanatate si bafta la alegeri inspirate!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate