Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Intrebari licenta radioamator

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.02.2006
Salutare,

Am cativa ani de studii de electronica dar activez de si mai multi ani in alt domeniu. Electronica mi-a ramas pasiune in schimb si ma mai joc cu circuite prin laboratorul de acasa, inclusiv cu SDR. M-am gandit sa dau de licenta III sau IV, probabil prin toamna.
Are sens sa dau de III sau sa merg cu IV? Intrebarile nu-mi sunt straine dar sincer nu intentionez sa emit cu 100W sau sa stau 'pe banda' la povesti. Mai mult interes am in receptie si comunicare digitala RF.
La examen ai voie cu calculator, diagrama Smith sau alte ajutoare? Stiu ca nu sunt grele calculele si s-ar putea face pe foaie, dar la fel cum nu mai scriu de mana de 20 de ani nici nu mai calculez de mana. Daca vreau sa gasesc impedanta unei antene dipol jumate de unda, imi ia 10 secunde sa tastez un search.

Daca pe viitor vreau sa aplic pentru un permis de barca sau avion, se poate refolosi licenta sau trebuie dat examen de radioamatori din nou? Banuiala mea e ca trebuie dat din nou, examenul GMDSS-LRC e probabil mai putin tehnic dar cu mai multe instructiuni de operare, dar nu am citit nici o carte pe tema asta.

Exista si o proba practica la examen? Daca da, cum se desfasoara asta?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Pe site la ancom la sectiunea radioamatori gasesti multe raspunsuri.

https://www.ancom.ro/radioamatori_2899

Daca stii electronica recomand sa iei direct clasa III. Clasa IV e mai mult pentru copii si ai ceva limitari inclusiv de putere si benzi, mai ales in HF.

Edited by andreic, 27 January 2022 - 01:48.


#3
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.02.2006
Multumesc de raspuns.
Am trecut prin intrebari, nu e nimic SF, doar ca nu prea vad ce ofera clasa 3 fata de 4, pentru un 'amator Arduino'. Diferenta pentru mine e ca ma pot duce in orice zi sau noapte la clasa IV dar pentru clasa III trebuie studiat un pic si vazut ce intrebari capcana sunt. Chiar si asa, e precum ai avea o masina de 100CP in oras fata de 200CP., sau imi scapa ceva.

#4
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
@brainwashed vezi ca pe site, in documentul de acolocu intrebari, doar cele cu a si b in nume sunt pentru clasa a III-a, restul sunt pentru clasa a II-a, care sunt un pic mai dificile ai mai multe.
Fa cateva simulari de examen aici si nu uita de regulament si protectia muncii.
In pandemie, proba practica s-a dat tot in scris din normele de operare, alfabetul fonetic, codul Q.
Cu materiale ajutatoare nu prea am vazut oameni si unele trebuiesc invatate pe de rost, nu neaparat calculate. Dar ciorna daca ceri, primesti, testul este grila, un singur raspuns corect.
Radioamatorii emit si receptioneaza in benzile lor, operatorii radio de pe vapoare si avioane si mobil terestru au alte benzi, alte regulamente si alte examene.
Diferenta de la 50W la 100W in unde scurte e posibil sa o simti, depinde si de antena, dar pentru o statie indepartata, chiar si in digitale, pot forta statia la maxim. Majoritatea statiilor de unde scurte vin cu 100W putere maxima, mai sus e nevoie de amplificatoare.
Diferenta de la IV-a la III-a, e poate de la Twizy sau Dacia Spring si o masina cu 70 de cai. In oras iti faci treaba, vrei sa treci "balta" la vest sau la sud est e mai greu, la fel cum e si cu acele masini pe austrada sau pe drum european.

#5
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.02.2006
Multumesc @vestale, m-am pregatit un pic moral cu simulatorul si citind subiectele, inainte sa intreb aici.
Stiu ca doar A si B se dau, dar ar trebui probabil sa editez documentul si sa le sterg pe restul, altfel nu apuc sa citesc toate subiectele. Le-am facut in facultate oricum, nu era nimic extraordinar de greu pe acolo, doar ca sunt unele subiecte usor depasite si unele traduceri inutile (OCT in loc de VFO).
Cu ce nu ma prea impac eu e toceala, dar se pare ca nu scapam de ea. Adica nu inteleg de ce ar trebui memorate ce amenzi se dau, sau districtele.

#6
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Si ai promovat in simularea examenului?
La fel am facut si eu cand am dat pentru clasa a III-a, cu editat documentul si lasat cele mai usoare(A si B) si facut si unul separat fara @ ; dar am schimbat 2 autorizatii de atunci si lista de subiecte s-a mai subtiat. Am trecut de 2-3 ori prin explicatiile de pe simulator si a prins bine, unele metode de rezolvare se repeta. Iar intrebari capcana nu prea sunt multe.
Daca pentru cineva care are studii in domeniu ii dificila partea de radiotehnica pentru clasa a III-a, pentru un medic, profersor, avocat sau altii care nu au studii cum o fi?

#7
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.02.2006
Da, am promovat simularea, a fost usor, dar am stat cu codul de rezistente la indemana, harta si calculator deci am trisat.

#8
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Codul de rezistente adica R = U/I si P= U*I si ce deriva din ele? Nu erau intrebari ce valoare are o rezistenta SMD cu nr 104 trecut pe ea?
Harta, e cu regiunile istorice si asocieri cu numere/districte. Iar calculele sunt inmultiri si impartiri, adunari, in general destul de "rotunde".

#9
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.02.2006

 vestale, on 27 ianuarie 2022 - 21:10, said:

Codul de rezistente adica R = U/I si P= U*I si ce deriva din ele? Nu erau intrebari ce valoare are o rezistenta SMD cu nr 104 trecut pe ea?

Codul de culori pentru rezistente, nu l-am folosit niciodata si nici nu le vad bine oricum. Din fericire la examen le si spune pe nume.

Quote

Un circuit serie este compus dintr-un condensator C şi o inductanţă L, a căror reactanţe la 1000Hz sunt egale şi au valoarea Xc=Xl=250 Ω. Ce reactanţă va prezenta la borne acest circuit la frecvenţa de 500Hz şi ce caracter va avea reactanţa?
Eu nu stiu cum s-ar putea rezolva cu calcule 'rotunde' asta. C=1/(2*pi*f*Xc). Xc2 = 1/(2*pi*f2*C). Dar privind acum, evident, pot sa sar peste calculul C si se simplifica restul termenilor. Eu in tehnica m-am invatat sa abordez pas-cu-pas problemele, dar se pare ca ar trebui sa le trec prin toate intrebarile o data si sa ma prind la fiecare ce 'shortcut' trebuie. La un circuit real nu as sari pasii intermediari.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 brainwashed, on 28 ianuarie 2022 - 01:08, said:

Codul de culori pentru rezistente, nu l-am folosit niciodata si nici nu le vad bine oricum. Din fericire la examen le si spune pe nume.
Ala trebuie sa-l stii ca pe tabla inmultirii :)

#11
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Sunt culorile curcubeului, precedate de negru si maro. Valorile le pui in ordine, de la 0 la 9. Ce mare smecherie? Dar nu tin minte sa fi avut vreo intrebare cu asa ceva.

#12
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.02.2006
@andreic @yo9hrb aveti amandoi dreptate, dar nu l-am folosit niciodata. Ori am folosit multimetrul, ori am luat rezistenta din setul de valori presortate. Am strans o cutie cu 1kg cu rezistente nesortate, pur si simplu nu merita deranjul, cand eu nici nu vad bine culorile, mai ales pe rezistentele mai vechi. Daca vine apocalipsa sau criza de rezistente, or fi bune si alea.

#13
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
ROGVAIV NM = asta e cuvantul "cheie" pentru codul culorilor; si si eu prefer sa masor cu ohmetru, mai sunt abaterii, unii vedem/stim culorile doar pe 3 biti.
In tehnica/practica asa e, de facut toate calculele si verificat. Dar la un examen de acest tip, doar se verifica ca stii formule de baza, inlocuiesti termenii si faci simplificari. Nu sunt integrale pe volum, transformate Fourier sau Lagrange sau demonstratii.
Asa ca nu ai/aveti de ce sa va fie frica si iarasi nu e de asteptat pana in toamna, sesiuni de exameniare ordinare ar trebui sa fie si in primavara. Trecut acum prin toata materia, revazut atunci ce nu s-a "sedimentat" si succes!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate