Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Tasimo cafea

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Am niste nelamuriri
Pe discul cu lapte machita scrie 2 dar nu da decat 1 cafea. Cum se face sa dea doua? Cand il scot se simte care mai are ceva cafea in el.

Si intrebarea 2. care ar fi cel mai bun aparat din asta cu discuri pentru cafea cu lapte? Eu ma luat Tasimo a era ceva promotie la magazin dar nu mi se pare nu stiu ce ca toate cafelele is varza in afara de asta cu lapte care defapt e mai putina ca jumate din cutie e laptele deci platesti 27 de lei pe 6-7 pahare

#2
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
offf Doamne

Edited by mercur68, 19 January 2022 - 09:43.


#3
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Pe discul de lapte scrie 2 pentru ca se adauga al doilea. Prima data pui discul pentru cafea (1). Scrie si pe ambalaj.
Cafelele sunt bunicele daca nu le lungesti.
Avand in vedere ca ai cumparat ceva "la oferta" nu prea mai conteaza acum care e cel mai bun ca sigur nu esti dispus sa platesti atat. Cea mai buna varianta este espressor manual si rasnita dar acolo trebe dexteritate, rabdare si destul de multa gramatica pana intelegi instructiunile si sfaturile de pe diverse forumuri(espressoman)
In rest...grammar on ca m-au durut ochii de la cititul asta...

Edited by mannyx92, 19 January 2022 - 09:44.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dtd234, on 19 ianuarie 2022 - 09:26, said:

Am niste nelamuriri
Pe discul cu lapte machita scrie 2 dar nu da decat 1 cafea. Cum se face sa dea doua? Cand il scot se simte care mai are ceva cafea in el.

Si intrebarea 2. care ar fi cel mai bun aparat din asta cu discuri pentru cafea cu lapte? Eu ma luat Tasimo a era ceva promotie la magazin dar nu mi se pare nu stiu ce ca toate cafelele is varza in afara de asta cu lapte care defapt e mai putina ca jumate din cutie e laptele deci platesti 27 de lei pe 6-7 pahare

1)  Latte Machiatto -  sau cum se cheama e format din 2 capsule ! (nr1 si nr2)

  Frumos e sa  cumperi pahar de sticla din ala mai subtire si inalt, prima data pui laptele, apoi in aceeasi pahar pui cafeaua peste. Si se coloreaza frumos in straturi. Optional, Zahar+scortisoara (DAR NU invarti nimic cu lingurita ci pui lingurita langa pe tava) si asa duci la  prietena/prietenul in dormitor!
  Adica impachetat frumos.  Apoi cine bea mesteca cu lingurita sa strice aspectul,  dar numai dupa ce sa bucurat cum arata ce ai pregatit tu!

2) Is cam la fel aparatele, din experienta mea difera rezervorul si cat de mult trepideaza, unele au oprire automata (nu prea are sens - ca stai acolo 1 minut pana se face) si mai erau care citesc codul de bare de pe capsula, dar nu am mai vazut din alea... erau prea scumpe de fabricat.  In rest toate au 15 bari si aceeasi principiu de functionare.

Edited by MembruAnonim, 19 January 2022 - 09:59.


#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"care ar fi cel mai bun aparat"
Se cumpara in functie de sortimentele de cafea oferite, pentru aceasta trebuie sa gusti la fiecare firma si sa vezi ce-ti place.
Sunt aparate pentru a bea ceva mai altfel decat cafea, doze pline de chimicale care nu au nimic in comun cu originalul , gustul se apropie si cam atat .
Cer mentenanta periodica de curatare, au o pastila de dedurizare apa in spate la tancul de apa care ridica pretul sculei odata la 6 luni

"machita" nu produce cafea la doza, au ei ceva cafetiere la 18 volti si cam atat
Latte macchiato este o specialitate de cafea cu lapte

Edited by ldpe, 19 January 2022 - 10:10.


#6
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006

 mercur68, on 19 ianuarie 2022 - 09:43, said:

offf Doamne
Fix așa 😂😂😂

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 richelieu, on 19 ianuarie 2022 - 10:20, said:

Fix așa ������

E faina si stema ta!  Dar si a mea Posted Image

Ma mir ca unii nu citesc pe cutie, si nici nu dau google, dar pot face cont de softpedia, dar nah, hai sa explicam totusi care e faza cu latte machiatto, cum obtii in pahar ce vezi acolo.
Cand nu aveam , am crezut si eu ca pui 1/3 lapte  1/3 cafea si mai torni 1/3 lapte peste  (dar sigur nu merge)
sau ca decupezi 2 cercuri din folie transparenta si o pui intre straturi in pahar.  Defapt asa fac  artistii care pozeaza - dar nu cred ca si beau dupa...

Edited by MembruAnonim, 19 January 2022 - 10:30.


#8
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

 mannyx92, on 19 ianuarie 2022 - 09:43, said:

Pe discul de lapte scrie 2 pentru ca se adauga al doilea. Prima data pui discul pentru cafea (1). Scrie si pe ambalaj.
Cafelele sunt bunicele daca nu le lungesti.
Avand in vedere ca ai cumparat ceva "la oferta" nu prea mai conteaza acum care e cel mai bun ca sigur nu esti dispus sa platesti atat. Cea mai buna varianta este espressor manual si rasnita dar acolo trebe dexteritate, rabdare si destul de multa gramatica pana intelegi instructiunile si sfaturile de pe diverse forumuri(espressoman)
In rest...grammar on ca m-au durut ochii de la cititul asta...
Exact, e ordinea de introducere a capsulelor in aparat.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 rim80, on 19 ianuarie 2022 - 10:55, said:

Exact, e ordinea de introducere a capsulelor in aparat.

Da!  (nu si numarul de cesti puse sub sau ce ai crezut).
Dar poti si invers numai ca nu o sa iasa "frumos impachetat". Daca si aia se "impacheteaza frumos" seara, atunci duci si tu ceva frumos dimineata! Daca nu, pui in ordinea in care iti vine la mana (am mai gresit si eu si am pus ambele nr. 1 adica dublu laptic Posted Image )
Cred ca am epuizat subiectul!   Enjoy your coffe :)

#10
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Pai nu ma intereseaza sa arate frumos
ma intereseaza gustul

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dtd234, on 19 ianuarie 2022 - 11:55, said:

Pai nu ma intereseaza sa arate frumos
ma intereseaza gustul

Ok atunci ai grija doar la cantitatea de apa. Si sa nu pui 2x la fel cum am patit eu!

#12
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006

 dtd234, on 19 ianuarie 2022 - 09:26, said:

Am niste nelamuriri
Pe discul cu lapte machita scrie 2 dar nu da decat 1 cafea. Cum se face sa dea doua? Cand il scot se simte care mai are ceva cafea in el.

Si intrebarea 2. care ar fi cel mai bun aparat din asta cu discuri pentru cafea cu lapte? Eu ma luat Tasimo a era ceva promotie la magazin dar nu mi se pare nu stiu ce ca toate cafelele is varza in afara de asta cu lapte care defapt e mai putina ca jumate din cutie e laptele deci platesti 27 de lei pe 6-7 pahare
Pe usa scrie "Femei" si inauntru sunt doar WC-uri :console:

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
In functie de buget iti pot recomanda si o masina de facut cafea.

Daca vrei ceva cu tabs/poduri atunci mergi pe Nespresso, sau cel putin pe o masina compatibila cu tabs urile lor. Dupa parerea mea cafeaua Nespresso este high quality si are arome foarte bune, dar are si un pret pe masura.

Alternativ masina automata, ai o investitie initiala mai ridicata, dar economisesti dupaia cu cafeaua boabe si oricum este mult peste orice aparat dasta cu tabsuri.

#14
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Iti recomand un Krups Automat. - https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Avantaj: cafea buna, stie sa faca si ceai ( apa calda), stie sa faca capucino sau lapte machiatto

Dezavantaj: pretul, vei bea mai multa cafea ( fapt confirmat de mama)

#15
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Cred ca glumesti. 30 de milioane pe un aparat de cafea cu garantie 2 ani?
Daca faci un calcul iti iese 5 lei pe zi numai aparatul fara cafea

#16
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Stii ca exista si autoturisme cu 2 ani garantie, nu? :naughty:

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

 dtd234, on 19 ianuarie 2022 - 09:26, said:

Am niste nelamuriri
Pe discul cu lapte machita scrie ...

nelămurirea ta este evidentă și îndreptățită :P !!!
machita (de fapt se scrie makita, conform site-ului oficial https://www.makita.ro/ ) nu produce discuri cu lapte, cel mult, poate, https://www.makita.r...s/abrazive.html

nu te sfii, continuă alergarea, și trimite o sesizare DIRECT pe centrul porții: https://www.makita.r...-clienti-1.html

#18
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006

 dtd234, on 20 ianuarie 2022 - 10:48, said:

Cred ca glumesti. 30 de milioane pe un aparat de cafea cu garantie 2 ani?
Daca faci un calcul iti iese 5 lei pe zi numai aparatul fara cafea
Întreținut corespunzător, va funcționa minim 10 ani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate