Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 

Dottore Ciuca.. un nou plagiat

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
623 replies to this topic

#397
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,344
  • Înscris: 02.09.2014

 garett, on 05 aprilie 2022 - 14:09, said:

Pariem că și madam intră în politică? Posted Image
Cu atâta solidaritate ar fi chiar păcat să nu o facă!

Hai, pe bune:
"Cosmin Gabriel Blasciuc, student, anul I, Facultatea de Filosofie, Universitatea Babeș Bolyai, Cluj
Oleg Chiseliov, elev în clasa a 11-a, LT „Pro Succes”, Chișinău."
Asta-i pe principiul petițiilor online! Posted Image
In afara de pispirica ala vezi ca mai sunt peste 150 de profesori univeersitari, unii de la universitati in Occident pe lista aia.

P.S. Posibil sa ai dreptate si sa o vedem pe doamna Sercan in politica, nu stie ce planuri de viitor are dansa. Vorba aia: "vom trai si vom vedea".

#398
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Am văzut și de la "alma mater"!
Să nu fluierăm în biserică, vorba aia! :D

Edited by garett, 05 April 2022 - 14:22.


#399
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011

 garett, on 05 aprilie 2022 - 13:23, said:

Cu calendarul...
Deci? Când s-a interesat de teza?

#400
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Când zice că s-a interesat... ;)
Deci? A pus și dovezile?


#401
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011
În articolul pus de colegul scrie

"PressOne a făcut o primă cerere la Biblioteca Națională pentru acces la teza de doctorat a premierului în luna septembrie 2020. O a doua cerere a fost înaintată în mai 2021, iar o a treia cerere a fost depusă în luna octombrie. Teza a fost digitalizată și a devenit accesibilă abia pe 16 decembrie 2021. "

Tu ii acuzi de minciuna, nu crezi ca tu ar trebui sa vii cu dovezi?

#402
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Nope, not really, nu eu am fost prins cu mâța-n lucrearea de licență, deci madam Șercan trebuie să vină cu dovezi!
Mailuri, scanuri etc.
Și repet întrebarea: A VENIT CU DOVEZILE CONCRETE DESPRE PLAGIATUL LUI CIUCĂ?
În articolul ăla pe care l-am pus doar se scuza că nu au lăsat-o oamenii răi să facă poze.

#403
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011
"doar se scuza că nu au lăsat-o oamenii răi să facă poze."
Jenant :(

#404
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 garett, on 05 aprilie 2022 - 14:58, said:

Nope, not really, nu eu am fost prins cu mâța-n lucrearea de licență, deci madam Șercan trebuie să vină cu dovezi!
Mailuri, scanuri etc.
Și repet întrebarea: A VENIT CU DOVEZILE CONCRETE DESPRE PLAGIATUL LUI CIUCĂ?
În articolul ăla pe care l-am pus doar se scuza că nu au lăsat-o oamenii răi să facă poze.
Pentru un articol de presa sunt suficiente info. Cu dovezi trebuie sa vina CNATDCU, nu Emilia Sercan.
Teza de doctorat o poti gasi la Biblioteca Nationala (cand se va reface link-ul):
Attached File  ciuca.png   619.02K   10 downloads


Si cred ca ar trebui sa renunti la whataboutism.

Edited by pasilla, 05 April 2022 - 15:18.


#405
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 catalina1, on 05 aprilie 2022 - 14:59, said:

Jenant :(
Fix așa am zis și eu, curat deontologic să scrii un articol pe principiul "credeți-mă pe cuvânt"!


 pasilla, on 05 aprilie 2022 - 15:04, said:

Si cred ca ar trebui sa renunti la whataboutism.
Whataboutul fiind...?
Faptul că madama și-a plagiat lucrarea de diplomă îi face credibilitatea...cum?
Mai mare?
Pe principiul "It takes one to know one"?

#406
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu stiu daca e adevarat, dar unii sustin ca am copiat la un extemporal prin clasa a IV-a si nu ar trebui sa mai comentez pe acest topic :lol:

#407
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Ideea este în felul următor, imho: probabil că omulețul care i-a făcut teza omulețului Ciucă a copiat. Dilema fiind doar dacă a făcut sportul ăsta înainte sau după schimbarea regulilor. Dacă a făcut după, nasol. Dacă a făcut înainte, c'est la vie.
Acum, dată fiind lipsa crasă de "vectori de încredere" în societatea românească nu pot decât să am semne de întrebare când cineva se apucă să sape la rădăcina puținelor chestii cu scoruleț în sondaje și nu pot să nu mă întreb ce-i mână în luptă. Iar când "cavalera luminii" are ea însăși bube în CV...

#408
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu exista inainte, sau dupa. Si pe vremea impuscatului regulile antiplagiat erau aceleasi in lumea academica. Nu ai nevoie de legi scrise, exista cele de bun simt.

Daca tie ti se pare ca chestia asta care are scorulet in sondaje ar fi un lucru bun pentru Romania....no comment.

Edited by pasilla, 05 April 2022 - 16:24.


#409
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
"În altă viață" am fost doctorand, chiar știu cu ce se mănânca povestea și în anii 2000 și după.
Tocmai din cauză de "merge și așa" am renunțat la idee, sunt niște chestii peste care nu trec, cu atât mai puțin doar de dragul unei particule în fața numelui.
Că ulterior s-a mai reglementat treaba, are mai mult legătură cu racordarea universităților românești la standardele europene mai degrabă decât "principiilor morale". Dar LEGAL era, chiar dacă nu și moral.
Al doilea aspect, dpmdv post-89 am distrus cam tot din punct de vedere al credibilității, acum se pare că a venit rândul armatei.
Și da, o suspectez pe madamă că are o altă agendă, legată de candidatura anumitor persoane la prezidențiale în 2024.

#410
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,731
  • Înscris: 24.10.2005
Nu am doctorat sa stiu cand se considera ca ai plagiat sau nu, dar ma lamureste cineva cum se cuantifica faptul ca lucrarea respectiva este copiata ? Trebuie sa fie 100% "originala" ? Care sunt criteriile de evaluare a unei lucrari de genul asta?

Edited by chaosss, 05 April 2022 - 19:02.


#411
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 chaosss, on 05 aprilie 2022 - 19:01, said:

... dar ma lamureste cineva cum se cuantifica faptul ca lucrarea respectiva este copiata ?
Cand se regaseste cuvant cu cuvant o afirmatie din alta sursa, fara sa fie marcata cu ghilimele si fara sa fie citata sursa originala, avem de-a face cu un plagiat. Nu se leaga nimeni daca scapa o fraza sau doua. Insa cand vorbim de un sfert din lucrare lucrurile sunt clare.

Smecherii din romanislan au legiferat ca se accepta un anumit procent. Un fel de 20% insarcinata sau 15% virgina.

 chaosss, on 05 aprilie 2022 - 19:01, said:

Trebuie sa fie 100% "originala" ?
Nu. Insa trebuie sa fie clar care e o afirmatia a autorului si care e preluata de la altii.

 chaosss, on 05 aprilie 2022 - 19:01, said:

Care sunt criteriile de evaluare a unei lucrari de genul asta?
Depinde de domeniul de doctorat. La scoala de inalte studii Mos Teaca probabil standardele sunt foarte reduse.

#412
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 chaosss, on 05 aprilie 2022 - 19:01, said:

Nu am doctorat sa stiu cand se considera ca ai plagiat sau nu
Una e sa postez:
ma lamureste cineva cum se cuantifica faptul ca lucrarea respectiva este copiata ? Trebuie sa fie 100% "originala" ? Care sunt criteriile de evaluare a unei lucrari de genul asta?

si alta:

 chaosss, on 05 aprilie 2022 - 19:01, said:

ma lamureste cineva cum se cuantifica faptul ca lucrarea respectiva este copiata ? Trebuie sa fie 100% "originala" ? Care sunt criteriile de evaluare a unei lucrari de genul asta?


#413
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 ain, on 05 aprilie 2022 - 19:14, said:

...scoala de inalte studii Mos Teaca
Școala de înalte studii Moș Teacă e doar o glumă proastă, la fel ca senesepea, ex- "Fane Ideologu'" sau "academia serei", făbricuțe de diplome facile pentru politruci.
Nu mai are prea multe în comun cu vechea academie.

Edited by garett, 05 April 2022 - 19:59.


#414
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,344
  • Înscris: 02.09.2014

 garett, on 05 aprilie 2022 - 18:16, said:

"În altă viață" am fost doctorand, chiar știu cu ce se mănânca povestea și în anii 2000 și după.
Tocmai din cauză de "merge și așa" am renunțat la idee, sunt niște chestii peste care nu trec, cu atât mai puțin doar de dragul unei particule în fața numelui.
Că ulterior s-a mai reglementat treaba, are mai mult legătură cu racordarea universităților românești la standardele europene mai degrabă decât "principiilor morale". Dar LEGAL era, chiar dacă nu și moral.
Al doilea aspect, dpmdv post-89 am distrus cam tot din punct de vedere al credibilității, acum se pare că a venit rândul armatei.
Și da, o suspectez pe madamă că are o altă agendă, legată de candidatura anumitor persoane la prezidențiale în 2024.
Haide bre ca armata e compromisa de mult timp, nu "i-a venit randul acum". De la Motorola, de la generalii care i-au oferit pe tava clubul de fotbal lui Gigi Oieru, de la achizitia fregatelor (care trebuiau sa fie olandeze si noi, nu britanice si vechi, de aia nu ne vor olandejii in Schengen, nu prostia cu portul Constanta vs. Rotterdam, portul nostru avand fix 10% din capacitatea celui batav) si multe alte prilejuri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate