Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Bmw seria 1 118d vs Golf 4 1.9 4x4

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
GeoZeo

GeoZeo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 06.11.2020
Salut, as dori niste pareri despre cele doua, si ce ar fi mai okey din punct de vedere performanta/buget.
Masina fiind una pentru un incepator, m-am informat putin din fiecare dar inca nu sunt decis care sa o aleg, BMW-ul este mai nou si cu dotari mai multe dar cam micut si cu tractiune spate iar golful e cam vechi cu putine dotari, mai spatios, mai zgomotos dar gasesti piese pe orice gard, mie imi mi-ar place sa gasesc unul 4x4.
Astept sfaturi, multumesc.

#2
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Bmw clar, o viata ai

#3
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007
depinde de buget, seria 1 e clar masina superioara, tractiunea spate nu e de speriat cat timp ai anvelope bune si "proaspete", nu vechi de 10 ani, iar in viraje tii minte sa n-o bruschezi.
motoarele sunt ok pana in 2007, desi au niste clapete de amestec ce mai fac probleme, din 2007 au trecut la "faimosul" N47, care nu e neaparat de speriat dar sunt sanse sa aiba nevoie de o distributie noua, distractie de €7-800.


golful e... golf, dar sistemul 4x4 nu e cine stie ce si adauga mentenanta, greutate si sanse in plus sa crape ceva.

#4
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

 GeoZeo, on 15 ianuarie 2022 - 09:50, said:

Salut, as dori niste pareri despre cele doua, si ce ar fi mai okey din punct de vedere performanta/buget.
Masina fiind una pentru un incepator, m-am informat putin din fiecare dar inca nu sunt decis care sa o aleg, BMW-ul este mai nou si cu dotari mai multe dar cam micut si cu tractiune spate iar golful e cam vechi cu putine dotari, mai spatios, mai zgomotos dar gasesti piese pe orice gard, mie imi mi-ar place sa gasesc unul 4x4.
Astept sfaturi, multumesc.
Niciunul. Pentru începători, Smart fortwo.
M-am săturat să văd toate ragaliile refuzate la remat turându-se prin oraș.

Edited by serban57, 15 January 2022 - 10:44.


#5
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
bmw diesel?! pt drifturi pe aratura? ce e sport la un diesel? gpl-ul e mult mai sport.

#6
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 serban57, on 15 ianuarie 2022 - 10:37, said:

Niciunul. Pentru începători, Smart fortwo.
M-am săturat să văd toate ragaliile refuzate la remat turându-se prin oraș.
Daa si Smart-ul este o masina de top, ce sa zic. Nu e deloc "ragalie"

#7
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
Tot ragalie, dar mai mică.

#8
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 04.09.2013
Probabil te intereseaza mai tare sigla decat masina. In mod normal, functie de buget, ar trebui aleasa cea mai noua si mai putin rulata masina, indiferent de marca, preferabil fara accident grav care sa-i fi afectat componentele sau structura.

Insa strict dintre cele doua cazane, as alege cazan 2 pentru ca tractiunea spate de pe cazan 1 poate pune probleme unora, mai ales incepatori si in special pe timpul iernii cand iti mai scapa de sub control pe zapada, polei etc.

#9
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Despre ce buget de achizitie si separat ce buget de reparatii/intretinere , e vorba ?

#10
DeliriumSilence

DeliriumSilence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.04.2021
La golf gasesti piese mai usor si are intretinerea mai ieftina, plus mai mult spatiu. Dar daca esti setat pe seria 1, atunci go for it, nu asculta de ce zic frustratii astia aici, ia ce iti place tie.

#11
Catalito

Catalito

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 06.01.2022
Păi tocmai ,că nu e "setat" pe seria 1, d'aia întreabă omul,ce și cum...

#12
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
fara nici o poza, buget, motorizare sau alte detalii legate despre masini , au aparut pilotii Posted Image
Chiar ai nevoie de 4x4 ? Nici macar iarna
Personal am avut doar masini cu tractiune spate si niciodata nu am pierdut controlul , si nici iarna nu am ramas inzapezit . Pe de alta parte, nici cauciucuri "MingPao" nu am cumparat Posted Image .
Si cand am fost incepator, tot o masina cu tractiune spate si aproape 200cp am avut...
Daca esti idiot (la modul general vorbim) te omoara atat tractiunea spate cat si cea pe fata

Pana la urma iti iei ce iti place . Piese ieftine (relativ) gasesti la ambele masini

Edited by Andreysc7, 15 January 2022 - 15:15.


#13
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
In Golf ai spatiu, in BMW incape o borseta. In fata, din cauza tractiunii spate, tii genunchii lipiti. Daca este de statura mica si slabanog probabil merita sa arunci o privire. Pentru mine nici macar seria 3 nu este optiune din caza lipsei de spatiu in fata si in portbagaj.

#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 GeoZeo, on 15 ianuarie 2022 - 09:50, said:

...BMW-ul este mai nou si cu dotari mai multe dar cam micut si cu tractiune spate iar golful e cam vechi cu putine dotari...
Și care e nedumerirea aici?
BMW vs VW?

#15
GeoZeo

GeoZeo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 06.11.2020

 _-livio-_, on 15 ianuarie 2022 - 10:33, said:

depinde de buget, seria 1 e clar masina superioara, tractiunea spate nu e de speriat cat timp ai anvelope bune si "proaspete", nu vechi de 10 ani, iar in viraje tii minte sa n-o bruschezi.
motoarele sunt ok pana in 2007, desi au niste clapete de amestec ce mai fac probleme, din 2007 au trecut la "faimosul" N47, care nu e neaparat de speriat dar sunt sanse sa aiba nevoie de o distributie noua, distractie de €7-800.

golful e... golf, dar sistemul 4x4 nu e cine stie ce si adauga mentenanta, greutate si sanse in plus sa crape ceva.
Bugetul este undeva la 2500-3000 euro, pentru ca din punctul meu de vedere nu are rost sa arunc banii pe o masina pe care 100% din primele zile o sa o zgarii.

 wld-ro, on 15 ianuarie 2022 - 11:40, said:

Probabil te intereseaza mai tare sigla decat masina. In mod normal, functie de buget, ar trebui aleasa cea mai noua si mai putin rulata masina, indiferent de marca, preferabil fara accident grav care sa-i fi afectat componentele sau structura.

Insa strict dintre cele doua cazane, as alege cazan 2 pentru ca tractiunea spate de pe cazan 1 poate pune probleme unora, mai ales incepatori si in special pe timpul iernii cand iti mai scapa de sub control pe zapada, polei etc.
Nu e vorba de sigla, ca daca ar fi dupa sigla m-as uita la alte modele mai scumpe.

 DeliriumSilence, on 15 ianuarie 2022 - 12:17, said:

La golf gasesti piese mai usor si are intretinerea mai ieftina, plus mai mult spatiu. Dar daca esti setat pe seria 1, atunci go for it, nu asculta de ce zic frustratii astia aici, ia ce iti place tie.
Bine zici, sa imi iau ce imi place, mie imi place ceva cat mai nou, cat mai frumos, nu trebuie sa aibe 300cp. Intr-o vreme m-am uitat si la Kia pro ceed, doar ca daca ti se strica ceva nu gasesti piese si daca gasesti sunt scumpe.

 Andreysc7, on 15 ianuarie 2022 - 15:12, said:

fara nici o poza, buget, motorizare sau alte detalii legate despre masini , au aparut pilotii Posted Image
Chiar ai nevoie de 4x4 ? Nici macar iarna
Personal am avut doar masini cu tractiune spate si niciodata nu am pierdut controlul , si nici iarna nu am ramas inzapezit . Pe de alta parte, nici cauciucuri "MingPao" nu am cumparat Posted Image .
Si cand am fost incepator, tot o masina cu tractiune spate si aproape 200cp am avut...
Daca esti idiot (la modul general vorbim) te omoara atat tractiunea spate cat si cea pe fata

Pana la urma iti iei ce iti place . Piese ieftine (relativ) gasesti la ambele masini
Pai tractiunea 4x4 e putin "mai distractiva" sa zic asa, ceva normal ca nu am sa pun orice cauciucuri, exact si tractiunea fata si spate la fel te omoara. Cu piesele nu e problema ca gasesti oriunde.

 fezo, on 15 ianuarie 2022 - 15:15, said:

In Golf ai spatiu, in BMW incape o borseta. In fata, din cauza tractiunii spate, tii genunchii lipiti. Daca este de statura mica si slabanog probabil merita sa arunci o privire. Pentru mine nici macar seria 3 nu este optiune din caza lipsei de spatiu in fata si in portbagaj.
E putin cam naspa cu spatiul, dar de aceea m-am gandit si la seria 1 deoarece pe un astfel de model fac scoala, si pentru minne 1,80m si 90kg e decenta, nu foarte spatioasa, in spate nu m-am uitat inca, dar scaunul pe pozitia mea, ramane pe locurile din spate cat de cat spatiu, in golf 4 simplu nu variant, nu m-am urcat inca sa vad cum e, cele variant nu ma atrag asa tare, atat doar ca au spatiu in plus in porbagaj, in rest mi se pare o masina de familie.

#16
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007
sincer la bugetul ala nu m-as uita la seria 1, o sa vina cu extrem de multi km si/sau cu multe probleme.
daca esti atent n-o zgarii, de fapt ar trebui sa te concentrezi fix pe a n-o zgaria, indiferent ce iei.

nu e mai distractiva, sunt sigur ca nici n-o sa simti diferenta fata de una cu doar fata.

la portbagaj sunt vreo 20L diferenta, nu e chiar asa problema.

#17
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

Bugetul este undeva la 2500-3000 euro, pentru ca din punctul meu de vedere nu are rost sa arunc banii pe o masina pe care 100% din primele zile o sa o zgarii.

 _-livio-_, on 15 ianuarie 2022 - 19:39, said:

sincer la bugetul ala nu m-as uita la seria 1, o sa vina cu extrem de multi km si/sau cu multe probleme.
Clar .. nu cred ca iti va vinde cineva o masina buna in banii aia

Ca idee , am avut si eu in trecut un BMW, dar seria 5, e39 (530d)  . A fost fabricat in 2001 iar eu l-am cumparat in 2016. Am dat pe el 4300e iar in decursul a 4 ani, am bagat in el aprox 4000 , si aici nu pun la socoteala uleiurile si filtrele. Cu motorul nu am avut probleme, e un motor bun. Nu a mancat ulei niciodata , nu am avut probleme cu el in sine, ci cu partea electrica, pompe, brate, etc ... ce-i drept , in acei 4 ani am facut cu el undeva la 135.000km si niciodata piese SH
Depinde foarte mult de cum a fost masina intretinuta iar cel mai bun sfat pe care ti-l pot da e sa nu dai toti banii pe masina. Eventual un 75% iar 25% pastrezi pentru reparatii

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate