Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Pretul la gaze - 2022 (generalitati)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
2068 replies to this topic

#73
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,541
  • Înscris: 30.08.2017

 andreic, on 14 ianuarie 2022 - 10:12, said:

Consumul e standard la mine inter 3 si 4 MW sunt necesari iarna pe luna, casa de 90 ani, e asemanator la consum cu ce are si Adm si majoritatea cunoscutilor de la case.
Cat priveste pretul aici e discutabil pentru ca din cate vad majoritatea ofertelor din decembrie sunt peste a mea, eu am prins inca oferta de 0.45 (fara distributie), iar mutli cunoscuti au peste 0.5 tot fara distributie si asta pentru ca esti client fidel altfel daca intri pe oferta noua sau universal e 0.6-0.9 incolo. Cine are mai mic cred ca de fapt au contracte din vara care tin un an si asa au tariful mai mic dar cum eu am schimbat pe la inceputul iernii automat e vorba de altceva.

Trebuia sa iti faci contractul in septembrie, cand au inceput sa creasca preturile puternic.

Contractul meu expira in noiembrie, avem 104 ron/Mwh. In septembrie am trecut la Electrica, la 252 ron/Mwh intuind ca in noiembrie pretul va fi mult mai mare. Si asa a fost.

#74
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 george_alexandru, on 14 ianuarie 2022 - 09:41, said:

Cat timp contorul măsoară mc, e greu să treci complet pe kwh. Eu de exemplu habar n-am cât costă un mc de gaz, ca am contractul in kwh. Dar dacă mă întrebi cât consum, iti spun în mc, că asta citesc pe contor și asta ii dau distribuitorului.
Stiu ca poate fi o discutie interminabila asemeni lei versus lei noi he he... dar iata si opinia mea. Eu sunt din start pentru masuratoarea cinstita adica in KWh/MWh ca peste tot in lume.
-Noi suntem obisnuiti cu consumul in m³ doar din lene mai exact din lenea sistemului de a se corela cu pretul real, mai mult in m³ e mai usor sa furi facand un amestec de gaz mai sarac dar cu acelasi volum... dar mai e o si o chestiune tehnica. Spre deosebide de curent, la gaz nu poti masura puterea lui decat prin ardere controlata ca atare e imposibil sa faci contoare casnice altfel decat pe volum.
-Energia nu se masoara niciodata in volum ci se face o echivalare adica exact cum e acuma PCS m³->KWh.

 george_alexandru, on 14 ianuarie 2022 - 10:17, said:

Trebuia sa iti faci contractul in septembrie, cand au inceput sa creasca preturile puternic.
Contractul meu expira in noiembrie, avem 104 ron/Mwh. In septembrie am trecut la Electrica, la 252 ron/Mwh intuind ca in noiembrie pretul va fi mult mai mare. Si asa a fost.
Nu poti sa-l faci cand vrei tu decat daca treci pe alta oferta si nu aveam de ce sa fac asta. am avut intotdeauna 124lei/MWh de cativa ani incoace. In plus aveam perioada contractuala intrucat am beneficiat si de centrala noua si de servicii tehnice acu mai bine de 2 ani. Reinoirea conditiilor economice se face dupa perioada contractuala.

Edited by andreic, 14 January 2022 - 10:27.


#75
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
Raspund pt cel indignat ca 18 noaptea e crunt, sa fac traducerea
Prima data nu toti suntem la fel
Termostatul sta pe hol fixat la 18 grade noaptea.
Pe timpul noptii temperatura din dormitoare nu coboara sub 20 grade

#76
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,541
  • Înscris: 30.08.2017

 andreic, on 14 ianuarie 2022 - 10:22, said:

-Energia nu se masoara niciodata in volum ci este doar echivalare.


Evident, doar ca tu in centrala bagi un volum de gaz care in urma arderii produce o cantitate de energie. Problema e ca tu ai contorul anterior centralei, deci nu poti masura decat volumul.Si daca ai masura energia rezultata (presupunand ca e posibil), fiecare centrala e diferita, ai avea rezultate diferite. Cred ca e un compromis acceptabil asta cu volumul la gaze.

Edited by george_alexandru, 14 January 2022 - 10:27.


#77
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 ceanu1980, on 14 ianuarie 2022 - 10:25, said:

Raspund pt cel indignat ca 18 noaptea e crunt, sa fac traducerea
Prima data nu toti suntem la fel
E tot crunt... nici cand e avarie la curent/gaz pentru 2-3 ore nu scade asa rau la mine Posted Image

 ceanu1980, on 14 ianuarie 2022 - 10:25, said:

Termostatul sta pe hol fixat la 18 grade noaptea.
Pe timpul noptii temperatura din dormitoare nu coboara sub 20 grade
Asta e altceva, in cazul asta e 20-21 dar e un dezechilibru hidrodinamic intre hol si celalalte camere si atunci ajustezi pe hol cat e nevoie sa fie oki si in camere.

Iar daca vrei sa fim mai stiintifici, mai precisi, cand ai 23°C la mediana dintre podea si tavan, la nivelul patului ai 22 iar la tavan ai 24, gradientul tipic la o camera inchisa de casa e de 2-3°C, la bloc usor e mai mic.

Edited by andreic, 14 January 2022 - 10:40.


#78
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016

 Dihorul Razboinic, on 13 ianuarie 2022 - 23:29, said:

De ce stati in asa caldura? Posted Image Banuiesc o lipsa de termoizolatie. Dar chiar si asa, omul se poate incalzi facand niste sport, cu un ceai cald si cu niste haine pe el. Eu am caldura seara pana ma culc, apoi e oprita; ziua nu imi trebuie, trag de niste coarde elastice daca chiar e frig si am izolatie care chiar se simte.

Mai ai sa propui sa oprim de tot caldura si sa incepem sa bem toata ziua, sa ne incalzim...
Desi, cred ca am iesi mult mai ieftin...
Eventual pe copii sa ii punem sa alerge prin casa cu orele sa se incalzeasca si sa ii indopam de ceaiuri si lapte cald
Si nu, nu e lipsa de termoizolatie, consumurile au ramas la fel, casa e bine izolata, dar, ce sa vezi, preturile s-au triplat, cvadruplat si chiar "sextuplat", pe cand consumul nu il poti reduce la jumate sau la un sfert din pix, asa cum au marit ei facturile.
Acum ce sa facem, mai bagam 8.000-10.000 eur in casa sa ii mai tragem un strat de izolatie si tencuiala peste cea deja existenta ? Si daca aceasta nu va mai fi de ajuns cand preturile se vor face de 8-10 ori mai mult ? Ce mai facem atunci ?

#79
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Pt Antreic. Eu nu stiu despre ce preturi normale la gaz vorbesti ca eu la EON, sunt pe serviciu universal si am pe ultima factura pt luna decembrie un pret de 0,23... lei/kwh. Eu cred ca tu te uiti prea mult la detalii gen mc/kWh, serviciu universal/..., in loc sa vezi lucrurile care au intradevar importanta in pretul gazelor. De ex acum ar fi bine sa vezi cum stai cu, consumul  si sa incerci sa te incadrezi in schema de compensare pt ca la 3-4 MWh/luna esti putin in afara ei.

#80
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016

 persona695, on 14 ianuarie 2022 - 06:21, said:

Asta este noul praf in ochi, mc vs pcs.
Sa calculeze cineva 100 mc la 10 pcs și 100 mc la 11 pcs.
La mine mereu a fost 10.666 și tare mă îndoiesc că a avut cineva pe zona lui valoare de 9. Daca e gaz prost, adică putere calorica mica, atunci arzi mai mult ca sa încălzești. Asta înseamnă că bagi combustibil prost in centrala și o strici. Cum de nu s-a sesizat nimeni până acum?
Și nu poate spune niciun furnizor că ți-a băgat de 11 in iarna și de 9 in vara. Gazul vine de la aceeași producători, doar prețul a variat în timp.
Primește cineva gaz cu pcs 11-12, adică de top?

Teoretic, cf factura, eu. La ultima factura a fost 11.00, iar in urma cu doua luni a fost 11.50, iar in septembrie a fost 12.15
Sincer sa fiu, nu am simtit nicio diferenta, consumul a ramas in aceleasi cote, cel mai important factor fiind cel de temperatura exterioara. Cand sunt -8 sau -10 grade, poate sa aiba si 15 la PCS ca tot consuma centrala de rupe.

 axisborn, on 14 ianuarie 2022 - 10:01, said:

E 18 grade, nu 8, e perfect ok și chiar recomandat, se doarme mai bine.
Ai incercat de curiozitate?

Da, nu este deloc confortabil si nu sunt un om friguros. Eu am cam 21 de grade ziua si aprox la fel noaptea.
Deci nu sunt genul care sa stea la 24-25 de grade, dar nici nu pot sa stau in 18 grade, e disconfort

#81
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 Magicwisewolf, on 14 ianuarie 2022 - 11:01, said:

Da, nu este deloc confortabil si nu sunt un om friguros. Eu am cam 21 de grade ziua si aprox la fel noaptea.
Deci nu sunt genul care sa stea la 24-25 de grade, dar nici nu pot sa stau in 18 grade, e disconfort

Așa credeam și eu, dar dorm mult mai bine la 18 grade,adorm imediat,  mă trezesc mai odihnit . Și nu stau sub 3 paturi sau plapuma de 10 kg, am o pilota subtire, pijamale subțiri. Chiar dpdv al sănătății este recomandata aceasta temperatura in dormitor, ba chiar un 16-18 grade.
Deci nici nu știți ce pierdeți:) ( pe lângă factura mai mare la gaz).
La 24 in dormitor, mă sufoc și mă trezesc din 30 in 30 min...ultima dată am dormit la 22 grade...m-am trezit cu o durere de cap, iar a doua zi parca nu am putut respira jumatate de zi.
Dar a, om fi rase diferite, eu cred că mă trag din nordici :)

#82
cipri2006

cipri2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.10.2006

 george_alexandru, on 13 ianuarie 2022 - 21:26, said:

Ar fi cazul sa devina si pisica mea utila, ca nu face nimic altceva in afara de mancat si dormit.

A mea e in calduri, zici ca e soba cand mi se urca in brate. Posted Image  Astept sa faca pui sa am mai multe surse de caldura ca se pare ca acolo vom ajunge cu dragii nosti guvernanti.

#83
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016
Si eu sunt ok cu 20-21 de grade, probabil m-as obisnui si la 18 grade noaptea. Dar nu pot sa fortez lucrurile, nu pot obliga copiii sa doarma la ce temperatura vreau eu.
Sunt convins ca unora si 21 de grade li s-ar parea putin, nu mai zic de 18 grade. Chiar cunosc cateva persoane care se simt confortabil de la 24 de grade in sus. Problema fiecaruia, pana la urma.
Faptul dureros este ca ajungem sa dam temperatura mai mica in casa nu pentru ca vrem, ci pentru ca suntem obligati, pentru ca nu ne mai permitem. Asta ma enerveaza rau de tot.
Probabil vom ajunge sa mancam mai putin sau mai prost la un moment dat, tot pentru ca nu ne vom mai permite...

 axisborn, on 14 ianuarie 2022 - 11:25, said:

Așa credeam și eu, dar dorm mult mai bine la 18 grade,adorm imediat,  mă trezesc mai odihnit . Și nu stau sub 3 paturi sau plapuma de 10 kg, am o pilota subtire, pijamale subțiri. Chiar dpdv al sănătății este recomandata aceasta temperatura in dormitor, ba chiar un 16-18 grade.
Deci nici nu știți ce pierdeți:) ( pe lângă factura mai mare la gaz).
La 24 in dormitor, mă sufoc și mă trezesc din 30 in 30 min...ultima dată am dormit la 22 grade...m-am trezit cu o durere de cap, iar a doua zi parca nu am putut respira jumatate de zi.
Dar a, om fi rase diferite, eu cred că mă trag din nordici Posted Image


#84
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 AlexD2, on 14 ianuarie 2022 - 10:59, said:

Pt Antreic. Eu nu stiu despre ce preturi normale la gaz vorbesti ca eu la EON, sunt pe serviciu universal si am pe ultima factura pt luna decembrie un pret de 0,23... lei/kwh. Eu cred ca tu te uiti prea mult la detalii gen mc/kWh, serviciu universal/..., in loc sa vezi lucrurile care au intradevar importanta in pretul gazelor. De ex acum ar fi bine sa vezi cum stai cu, consumul  si sa incerci sa te incadrezi in schema de compensare pt ca la 3-4 MWh/luna esti putin in afara ei.
Dar nu ma plang... nici nu vreau sa fiu in ea ca aia inseamna scadere confort si oricum compensarea e o gluma, plafonarea e baza. Ai un pret foarte bun insa nicaieri la ANRE nu mai exista un pret sub 0.51 pentru capitala, casnic, C1-3 samd... deci nu stiu ce fel de universal e ala sau ce ghiseft de conditii economice ai dar EON Romania minima oferat este peste a mea bine... 0.53824 fara distributie.

Edited by andreic, 14 January 2022 - 12:18.


#85
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

 andreic, on 14 ianuarie 2022 - 12:11, said:

Dar nu ma plang... nici nu vreau sa fiu in ea ca aia inseamna scadere confort si oricum compensarea e o gluma, plafonarea e baza. Ai un pret foarte bun insa nicaieri la ANRE nu mai exista un pret sub 0.51 pentru capitala, casnic, C1-3 samd... deci nu stiu ce fel de universal e ala sau ce ghiseft de conditii economice ai dar EON Romania minima oferat este peste a mea bine... 0.53824 fara distributie.
Uite, ca sa te convingi, ce oferta mi-au facut, ultima in 10 ianuarie inainte de expirare.

Attached Files


Edited by AlexD2, 14 January 2022 - 13:02.


#86
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Frumos dar nu pare serviciu universal ci oferta speciala pentru fideli.

#87
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
pret fix sau se modifica ?

#88
isav

isav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.06.2007
Oferta Promo Gas Digital exista din noiembrie pentru toți clienții.
De pe la sfârșitul lui decembrie pot aplica la ea doar clienții E.ON.

#89
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
Aia care o ardeau siderati ca domnule nu mai folositi nush ce unitate de masura a gazului decat cea agreata de maria lor
Acum am primit notificare cu graficul compensarii la gaz,cand declarati consumul cum faceti,cum va traduceti sa vedeti incadrarea,nu plecati de la metri cubi?

 AlexD2, on 14 ianuarie 2022 - 13:01, said:

Uite, ca sa te convingi, ce oferta mi-au facut, ultima in 10 ianuarie inainte de expirare.

Era bine sa dai link

Este o vorba,cateodata mai bine mananci un... sa nu dai explicatii multe ulterior
Pe termostat am asa (il tin pe hol) 20 grade ziua si 18 noaptea automat in dormitoare am temperatura mai mare ce dezechilibru sa fie?

#90
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

 andreic, on 14 ianuarie 2022 - 13:09, said:

Frumos dar nu pare serviciu universal ci oferta speciala pentru fideli.
Pai nu am optat pt el am ramas la vechiul contract care e mai avantajos

 ceanu1980, on 14 ianuarie 2022 - 13:52, said:

Aia care o ardeau siderati ca domnule nu mai folositi nush ce unitate de masura a gazului decat cea agreata de maria lor
Acum am primit notificare cu graficul compensarii la gaz,cand declarati consumul cum faceti,cum va traduceti sa vedeti incadrarea,nu plecati de la metri cubi?



Era bine sa dai link

Este o vorba,cateodata mai bine mananci un... sa nu dai explicatii multe ulterior
Pe termostat am asa (il tin pe hol) 20 grade ziua si 18 noaptea automat in dormitoare am temperatura mai mare ce dezechilibru sa fie?
L-am primit pe mail, nu pot da link

 isav, on 14 ianuarie 2022 - 13:16, said:

Oferta Promo Gas Digital exista din noiembrie pentru toți clienții.
De pe la sfârșitul lui decembrie pot aplica la ea doar clienții E.ON.
Evident, ca doar n-oi fi eu mai cu mot doar ca, colegul spunea ca nu exista ofera mai ieftina de 0,5 lei/kwh

Edited by AlexD2, 14 January 2022 - 14:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate