Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 

Pretul la gaze - 2022 (generalitati)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
2077 replies to this topic

#361
coldfear

coldfear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 22.04.2010

View Postnonameshadow, on 29 ianuarie 2022 - 20:47, said:

Legea 259/2021, privind aprobarea Ordonanței de Urgență 118/2021.

Ok, dar aici la ce face  referire sau nu se mai aplica?

View Postslai, on 29 ianuarie 2022 - 21:03, said:

ai un link cu profiturile alea?
La un click distanta....
https://economedia.r...ere-de-166.html
Si dupa ce companiile (de stat si private) vor depune declaratiile pe 2021 atunci o sa avem o idee clara despre cat au facut profit si daca au facut profit saracutele de ele...

Attached Files


Edited by coldfear, 29 January 2022 - 21:18.


#362
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

View Postcoldfear, on 29 ianuarie 2022 - 21:04, said:



Ok, dar aici la ce face  referire sau nu se mai aplica?


Acela e tabelul din OUG 118/2021. Legea 259 aduce niste modificari OUG 118, unele dintre ele fiind pragurile respective si detalierea acestora.
Daca vrei, cauta OUG 118 actualizata cu noile modificari aduse de legea 259

#363
nucutza

nucutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 14.12.2001
Oug 118 a fost actualizata si cu oug 3 / 2022. Eu un adevărat ghiveci si nu sint deloc clare normele de aplicare după modificări.

#364
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,594
  • Înscris: 10.01.2019

View Postnucutza, on 30 ianuarie 2022 - 08:18, said:

Oug 118 a fost actualizata si cu oug 3 / 2022. Eu un adevărat ghiveci si nu sint deloc clare normele de aplicare după modificări.
Cand se va publica forma consolidata cu toate modificarile la oug 118/2021 vom vedea mai exact ce spune legea

#365
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
Interesant este faptul ca va fi IMPOSIBIL sa documenteze real consumul. Fizic nu se vor putea citi contoarele din toata tara in aceeasi zi pentru a vedea consumul si realiza calculul la finalul perioadei.
Asa ca va fi dupa noroc, cine va avea noroc i se va citi contoarul si va prinde reducerea, cine nu...ghinion. De ce credeti ca nu sunt interesati de instalarea contoareleor inteligente, la electricitate s-au oprit undeva pe la 5% din ele, nu e economically correct, suntem banci fara dobanzi pentru ei !
Tipic galuscar, luati de muscati cu pofta din galuste....

#366
Manodragon

Manodragon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 16.06.2011

View Post__-__, on 30 ianuarie 2022 - 10:20, said:

Interesant este faptul ca va fi IMPOSIBIL sa documenteze real consumul. Fizic nu se vor putea citi contoarele din toata tara in aceeasi zi pentru a vedea consumul si realiza calculul la finalul perioadei.
Asa ca va fi dupa noroc, cine va avea noroc i se va citi contoarul si va prinde reducerea, cine nu...ghinion. De ce credeti ca nu sunt interesati de instalarea contoareleor inteligente, la electricitate s-au oprit undeva pe la 5% din ele, nu e economically correct, suntem banci fara dobanzi pentru ei !
Tipic galuscar, luati de muscati cu pofta din galuste....
M-ai facut curios si am inceput sa caut putin despre contoarele inteligente. Trebuie sa fac un mic fact-check totusi: procentul lor e de 11.4%
https://www.economic...nte_502522.html

#367
Bergibergi

Bergibergi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 18.04.2007
La gaze există/se vor monta contoare inteligente?

#368
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Post__-__, on 30 ianuarie 2022 - 10:20, said:

Interesant este faptul ca va fi IMPOSIBIL sa documenteze real consumul. Fizic nu se vor putea citi contoarele din toata tara in aceeasi zi pentru a vedea consumul si realiza calculul la finalul perioadei.

Dam noi indexul atunci... prioritatea e asa din cate stiu:
1)citire distribuitor (regularizare)
2) index transmis
3) estimare doar daca nu exista nici 1 nici 2

Daca nu au 1) dar au 2) n-au de ce sa bage estimare din burta.
In rest, ce sa mai spunem....trantorii astia de furnizori, macar sa citeasca contoarele ar putea, ca altceva nu fac, doar intermediaza curentul sau gazul cu care nu au vreun contact.
Dar voi vedeti tot statul ca e ala cel mai rau, dupa ce ca iti da si compensare... pe trantorii astia care fac bani chiar din NIMIC nu ii vedeti...deh manipularea kkpitalista...

Edited by axisborn, 30 January 2022 - 11:58.


#369
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
Nu cred, oricum nu ii intereseaza, pentru ei este o cheltuiala suplimentara. Mie mi l-au schimbat luna asta, e fix la fel.

View PostManodragon, on 30 ianuarie 2022 - 11:40, said:


M-ai facut curios si am inceput sa caut putin despre contoarele inteligente. Trebuie sa fac un mic fact-check totusi: procentul lor e de 11.4%
https://www.economic...nte_502522.html
Mda, eu aveam cifra aia in cap de prin 2016 de la un anumit distribuitor , s-au mai miscat un pic insa tot fix pix este.

#370
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,594
  • Înscris: 10.01.2019
Faptul ca nu se vor citi contoarele la sfarsitul celor 5 luni (150 zile) nu cred ca o sa conteze prea mult. Daca se vor citi cu 1- 2 zile inainte sau dupa consumatorii vor avea 1-2 zile de consum in minus sau in plus de plafonare si compensare, suma cred ca e foarte mica. De fapt nu stiu cum or sa faca, ar putea citi contoarele dupa 31 martie si sa scada din consumul total consumul aferent zilelor de dupa 31 martie ca o medie zilnica pe luna martie.

In privinta contorizarii energiei sigur ca e foarte important sa se monteze contoare inteligente dar cred ca cel mai important este sa se scoata contoarele la limita de incinta pt ca in special la curent cred ca se fura la greu.

#371
coldfear

coldfear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 22.04.2010

View Postnonameshadow, on 29 ianuarie 2022 - 20:32, said:

Sau, daca vrei doar pentru perioada  calculata de tine, ai urmatoarele:
2,353.32÷30 = 78.44 kWh/zi pentru decembrie.
In lege zice ca pentru decembrie media zilnica trebuie sa nu depaseasca 77.6 kWh iar tu ai avut 78.4.

Vezi aici paradoxul sau prosteala? Per total luna ma incadrez dar ca medie zilnica nu! Legea lu' peste prajit! Trebuia in primul rand tinut cont de tipul de locuinta si dupa restul! O casa izolata cu aceeasi suprafata ca un apartament de 3 camere va consuma mai mult decat apartamentul...! Tampiti sau rau intentionati dar cred ca ambele variante!

#372
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Din pacate toate masurile adoptate au fost facute in graba si destul de prost, fara o analiza ampla asupra tuturor factorilor implicati.

#373
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,793
  • Înscris: 25.11.2009
Mi-am facut on estimare pentru factura de gaz pe ianuarie, 250 m3 consumati x 3 lei egal 750 de lei plus ceva pentru abonamentul pe zi 800 de lei, fara compensare. Dublu fata de anul trecut ca e gazul 0,24 lei/kW in loc de 0,12 lei.

#374
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,873
  • Înscris: 07.02.2003

View Post__-__, on 30 ianuarie 2022 - 10:20, said:

Interesant este faptul ca va fi IMPOSIBIL sa documenteze real consumul. Fizic nu se vor putea citi contoarele din toata tara in aceeasi zi pentru a vedea consumul si realiza calculul la finalul perioadei.
Asa ca va fi dupa noroc, cine va avea noroc i se va citi contoarul si va prinde reducerea, cine nu...ghinion.
Se face prin estimare... se considera 30 zile si consumul total, se imparte la cate zile intra si ala e.

View PostBergibergi, on 30 ianuarie 2022 - 11:50, said:

La gaze există/se vor monta contoare inteligente?
Exista, majoritatea contoarelor de gaz au un spatiu sub afisaj cu acces la mecanism unde se conecteaza un modul wireless cu baterie. Asta e varianta simpla, dar sunt si smart in toata regula care au 2 afisaje.

Asta e varianta cu pluging, remote reader:
[ https://partners.sigfox.com/assets/medias/jjtvrlyw.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta e full smart.
[ https://sc04.alicdn.com/kf/H0b70ae72bfcc42c78caa61db9e9d30e3E.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La noi se va merge cu primele cu plugin ca sunt usor de instalat la majoritatea contoarelor de gaz deja montate.

Edited by andreic, 31 January 2022 - 11:57.


#375
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,594
  • Înscris: 10.01.2019

View Postcoldfear, on 30 ianuarie 2022 - 22:45, said:

Vezi aici paradoxul sau prosteala? Per total luna ma incadrez dar ca medie zilnica nu! Legea lu' peste prajit! Trebuia in primul rand tinut cont de tipul de locuinta si dupa restul! O casa izolata cu aceeasi suprafata ca un apartament de 3 camere va consuma mai mult decat apartamentul...! Tampiti sau rau intentionati dar cred ca ambele variante!
Acum hai sa fim drepti, or fi guvernatii de vina ca unul sta in apartament si altul sta in casa neizolata sau ca altul a depasit consumul compensat cu cativa kWh. Acolo daca contorul nu s-a citit este vina unui functionar de la furnizor si ar fi trebuit sa faci imediat o contestatie sa-ti prezinte dovada ca a citit contorul (poza cu citirea) si daca nu pot dovedi ca au citit sa-ti ia in considerare autocitirea sau conventia de consum

#376
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
Sunt de vina fiindca au facut legea in detrimentul populatiei !
De ce nu au zis , ba baieti pentru perioada Noiembrie -Martie aveti x kWh la pretul asta, ce consumati peste e la pret normal.
Simplu, scurt, logic.
Dar nuuu, trebuia facuta o schema prin care de fapt reducerea sa se aplice unui numar foarte mic de utilizatori.
Eu pun pariu ca au avut info de la distribuitori, altfel nu vad atata inteligenta in tartacutele lor ca sa scoata schema asta alambicata.
Distribuitorii le-au dat schema si ei au bagat-o in lege, de aia nici nu vei gasi vreunul care sa o poata explica, doar recita, ca niste papagali ce sunt .

#377
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Post__-__, on 31 ianuarie 2022 - 19:36, said:


De ce nu au zis , ba baieti pentru perioada Noiembrie -Martie aveti x kWh la pretul asta, ce consumati peste e la pret normal.

Da, dar asa ar fi beneficiat si cei care chiar au cu ce sa plateasca, considerandu-se probabil ca nu era corect.

#378
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,594
  • Înscris: 10.01.2019

View Post__-__, on 31 ianuarie 2022 - 19:36, said:

Sunt de vina fiindca au facut legea in detrimentul populatiei !
De ce nu au zis , ba baieti pentru perioada Noiembrie -Martie aveti x kWh la pretul asta, ce consumati peste e la pret normal.
Simplu, scurt, logic.
Dar nuuu, trebuia facuta o schema prin care de fapt reducerea sa se aplice unui numar foarte mic de utilizatori.
Eu pun pariu ca au avut info de la distribuitori, altfel nu vad atata inteligenta in tartacutele lor ca sa scoata schema asta alambicata.
Distribuitorii le-au dat schema si ei au bagat-o in lege, de aia nici nu vei gasi vreunul care sa o poata explica, doar recita, ca niste papagali ce sunt .

View Post__-__, on 31 ianuarie 2022 - 19:36, said:

Sunt de vina fiindca au facut legea in detrimentul populatiei !
De ce nu au zis , ba baieti pentru perioada Noiembrie -Martie aveti x kWh la pretul asta, ce consumati peste e la pret normal.
Simplu, scurt, logic.
Dar nuuu, trebuia facuta o schema prin care de fapt reducerea sa se aplice unui numar foarte mic de utilizatori.
Eu pun pariu ca au avut info de la distribuitori, altfel nu vad atata inteligenta in tartacutele lor ca sa scoata schema asta alambicata.
Distribuitorii le-au dat schema si ei au bagat-o in lege, de aia nici nu vei gasi vreunul care sa o poata explica, doar recita, ca niste papagali ce sunt .
Si daca se aplica unui nr mic de utilizatori celalalt numar mare ce facea ? Eu nu cred ca schema este alambicata, trebuiau numai facute cateva precizari privind aplicarea lunara a plafonarii si compensarii, unii furnizorii au profitata ca aceste precizari nu au fost facute explicit si au evitat sa faca plafonari si compensari pe noiembrie si decembrie. In ceea ce priveste calculul acesta este maxim la nivelul unui elev de clasa opta (cam de a sasea zic eu). Atat numai ca multi dintre noi ne-am dezobisnuit sa rezolvam probleme de aritmetica simpla.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate