Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Amenzi de rovinieta, masina vanduta din 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 17.12.2019

View Postsmoke, on 13 ianuarie 2022 - 19:55, said:

cum man sa fie fals in declaratii daca omul figureaza proprietar in actele oficiale in una din institutiile statului ?? nu exista avocat ce poate  combate asta. nu inseamna ca e si proprietarulu bunului. fa diferenta intre cele 2 aspecte. e cam ca la un leasing dar reversed...nu esti proprietar in acte dar esti al bunului. el nu mai e al bunului dar e in acte, si tot ce vrea el e sa nu mai fie in acte. putin ar trebui sa ii pese de ce face proprietarul cu bunul dupa aia, ca nu mai e treaba lui.
Proprietatea bunurilor mobile se transmite în momentul încheierii acordului de voință iar inițiatorul a încheiat și un act în care e scris foarte clar că a transmis acest trept de proprietate. Dacă merge acum la autorități declară în fals că mai este proprietar ceea ce nu e adevărat și mai declară în fals că a pierdut actele. Când actualul proprietar va afla asta, va face plângere penală. El va plăti o amendă pentru că nu a făcut transcrierea dreptului de proprietate iar inițiatorul va avea o condamnare pentru fals și uz de fals.

#38
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postdorin_2k, on 13 ianuarie 2022 - 22:27, said:

Nu isi poate scoate alte numere dacă nu e trascrisa.
Dar niciun cumpărător nu va accepta sa ii iei nunerele
daca masina e la un pret suficient de bun cumparatorul va accepta.

View Postexqusit_drunk, on 14 ianuarie 2022 - 06:38, said:

Proprietatea bunurilor mobile se transmite în momentul încheierii acordului de voință iar inițiatorul a încheiat și un act în care e scris foarte clar că a transmis acest trept de proprietate. Dacă merge acum la autorități declară în fals că mai este proprietar ceea ce nu e adevărat și mai declară în fals că a pierdut actele. Când actualul proprietar va afla asta, va face plângere penală. El va plăti o amendă pentru că nu a făcut transcrierea dreptului de proprietate iar inițiatorul va avea o condamnare pentru fals și uz de fals.
corectie: va avea dosar penal ptr fals si uz de fals, care cel mai probabil se va finaliza cu o amenda penala. nu se complica aia sa il bage la parnaie ptr o asemenea gainarie.
condamnarea apare doar daca primeste cativa ani de inchisoare, de obicei mai multi de 2-3 ani. daca ia pana la 2-3 ani in general e condamnare cu suspendare, deci fara executare.

#39
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 17.12.2019

View Postrex, on 16 ianuarie 2022 - 01:59, said:

cel mai probabil se va finaliza cu o amenda penala.
Amendă penală pentru fals și uz de fals care, în multe situații, îl face incompatibil cu acativitatea pe care o desfășoară, dând astfel cu piciorul la carieră dar și la mulții ani de școa ce rămân făcuți degeaba. Sau poate face muncă necalificată și atunci, într-adevăr, o amendă penală nu se observă.

#40
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
poate daca vrea sa se angajeze la stat sau la privat la vreunii care sunt mai catolici ca popa. daca e deja angajat nu cred ca il da nimeni afara din cauza acelei amenzi penale ptr ca risca sa fie dati in judecata de angajat ptr discriminare. bineionteles daca angajatorul afla de amenda penala.

uite exact din motivul asta (amenzi care poti sa iti vina peste ani de zile) nu mai vreau sa imi vand fiesta. daca baga astia chestia ca iti dau 3000 lei daca duci la casare o masina mai veche de 15 ani eu o sa fiu primul la casare cu masina.

mai era cineva pe aici care se mira ca unii au dat la remat masini functionale.
daca o vand iau 6000 lei, daca o dau la casare iau 3000 lei dar nu am batai de cap in viitor cu amenzi de parcare sau rovinieta. si ptr mine lipsa de batai de cap valoreaza mai mult decat acei 3000 lei diferenta

Edited by rex, 16 January 2022 - 13:11.


#41
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

View PoststefanvalentinP, on 12 ianuarie 2022 - 15:10, said:

Va salut, vin si eu cu urmatoarea problema. In anul 2013 am vandut o masina pe care am si radiat-o de la primarie in momentul vanzarii,de curand au inceput sa imi vina  amenzi de rovinieta. Se pare ca masina circula tot pe numerele mele si in ziua de astazi! Am mers la politie cu toacte actele nesare sa fac cererea aceea de radiere...problema este ca cel caruia i-am vandut masina figureza decedat si au spus ca ei nu ce sa faca.... Ce as putea face sa rezolv situatia? poate a mai trecut cineva printr-o situatie similara! Va multumesc.



Plecând de la premizele și datele prezentate în cererea ta NU îți voi face o recomandare concretă, deoarece consider că sunt multe opțiuni și în primul rând, într-o astfel de alegere, vor conta mai ales convingerea personală existentă în subconștient și impulsul de moment.

În schimb îți voi spune cum aș proceda eu într-o astfel de situație :

1. Aș elabora și redacta o cerere de chemare în judecată cu 3 capete :

- Chemarea în judecată a emitentului amenzilor de rovinietă (probabil CNAIR) cu solicitarea de a fi anulate.

- Chemarea în judecată a cumpărătorului (chiar dacă am informații – probabil necertificate de autoritatea competentă a statului român – că este decedat) și a eventualilor moștenitori ai acestora cu mențiunea ca instanța de judecată să îi identifice și citeze. La acest capăt de cerere aș solicita ca mașina respectivă să fie :
• declarată de către cumpărător/moștenitori la Direcția de Impozite și Taxe Locale – DITL la care este arondată adresa de domiciliu a cumpărătorului
• să fie radiată din circulație, ca urmare a depășirii termenului legal de 90 de zile de la data cumpărării.

- Plata :
• cheltuielilor de judecată,
• daune morale,
• daune interese pentru neexecutarea unor obligații contractuale sau/și legale,
• alte tipuri de daune pe care le puteți identifica și proba.

2. Aș înainta-o în instanța de judecată arondată domiciliului meu.

În mod normal, pe baza actului de vânzare – cumpărare, pe care îl vei anexa în copie certificată la cererea de chemare în judecată, ar trebui să câștigi absolut tot ceea ce ai cerut.

Dacă nu ai cunoștințe juridice, pentru a putea câștiga procesul, cred că ar fi bine să apelezi la o persoană care să te reprezinte în instanță - de preferat avocat sau cineva care poate face dovada că a absolvit studii juridice (o astfel de dovadă va putea fi solicitată de instanța de judecată).


P.S. :

Nu atașa niciodată la cereri depuse la diferite autorități documente în original, cel mult copii legalizate sau cel mai bine copii simple certificate prin înscrierea mențiunii „Conform cu originalul” și semnătură olografă. Bineînțeles cu excepția cazurilor în care prin lege este prevăzută această obligativitate. Și în acest caz, dacă nu deții mai multe exemplare originale sau vrei să le păstrezi, depune copii legalizate notarial.

Succes !

#42
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Deci pana la urmă si la coadă legea e proastă,nu poti vinde legal masina fara sa te risti sa ti vina ție amenzile luate pe nr de înmatriculare.punct.

#43
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 17.12.2019
MBSL, există o mică problemă în ceea ce ai face tu: primele 2 ”cereri” nu pot face obiectul aceluiași dosar pentru că procedura de soluționare e diferită.

#44
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

View Postexqusit_drunk, on 19 ianuarie 2022 - 07:47, said:

MBSL, există o mică problemă în ceea ce ai face tu: primele 2 ”cereri” nu pot face obiectul aceluiași dosar pentru că procedura de soluționare e diferită.



Ai dreptate.
Îmi recunosc și îmi asum greșeala.

În „apărarea” mea pot aduce drept argumente următoarele :

1. Astăzi am fost activ pe forum între orele 02:33 și 07:36. Nu pentru că nu am somn, ci pentru că am o perioadă destul de încărcată cu diverse probleme de rezolvat.
2. Practic, nu am avut timpul necesar să fiu atent la toate „amănuntele”.

Mulțumesc pentru atenționare.
Este binevenită.
Mai ales pentru cei care nu au cunoștințe solide în domeniul juridic.

Concluzia : Din „dialogul” nostru vor putea pricepe toți că soluția ar fi deschiderea câte unui proces separat pentru fiecare capăt de cerere. Din păcate pentru cel care o va face, costurile nu vor fi neglijabile.

Sper să fiu „iertat” pentru greșeală.

Dacă nu o vei face, atunci voi spune doar atât :
Nu sunt nici Dumnezeu și nici Mafalda.
Doar un simplu om care este dispus să ajute în limita timpului disponibil.

Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by MBSL, 19 January 2022 - 21:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate