Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Live grd reverse missing grd

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Salut,

am luat un tester china din acela de priza si am verificat toate prizele din casa.
La unele e ok.
la altele apare open ground care am impresia ca inseamna ca nu este impamantare pentru ca stiu ca unele prize nu au impamantare.

Dar la o priza anume apare live grd reverse missing grd si arata 189-190V in loc de 221-223V ca la restul.
Care sa fie cauza?
Este o priza dubla care are un prelungitor in ea din care se alimenteaza calculator si boxe.
Daca scot prelungitorul si pun testerul atunci apare 215V.
Dar cu prelungitorul in priza arata 190V.
In prizele de la prelungitor la fel.
Nu inteleg de ce prelungitorul face sa scada voltajul

Intr-una din prizele din prelungitor arata asa:
RCD 28mA 183V
Ce inseamna asta?
Daca scot pe rand consumatorii tot creste voltajul

fara nici un consumator apare
RCD 32mA 215V 65V N-E
si atunci incepe sa palpaie si partea din metal de la prelungitor curenteaza putin
deci clar ceva nu e in regula, dar habar nu am ce

Edited by dtd234, 11 January 2022 - 19:30.


#2
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

View Postdtd234, on 11 ianuarie 2022 - 19:29, said:

Salut,

am luat un tester china din acela de priza si am verificat toate prizele din casa.
La unele e ok.
la altele apare open ground care am impresia ca inseamna ca nu este impamantare pentru ca stiu ca unele prize nu au impamantare.

Dar la o priza anume apare live grd reverse missing grd si arata 189-190V in loc de 221-223V ca la restul.
[…]

Open Ground - lipsa impamantare
Live Ground Reverse - Faza legata la impamantare. Impamantarea legata la faza
Missing Ground - Lipsa impamantare

Cel mai bine desfa stecherul si corpul prelungitorului si fa-i o poza. Sa vedem cum e legat.

Din ce zice pare ca sarma de nul de la stecher la corpul prelungitorului este compromisa. Se inchide circuitul prin impamantarea altui dispozitiv legat in prelungitor.

Daca prelungitorul nu are ceva abilitati speciale mai bine cumperi singur cablu + corp + stecher si-ti faci unul bun si de calitate.

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,950
  • Înscris: 15.04.2019
Masoara intai tensiunea pe prize cu un voltmetru normal. Putin probabil sa varieze la conectarea unor consumatori casnici. Aparatul ala asta e: o chinezarie; are manualul in mandarina sau lipsa?

#4
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Da cred ca aparatul e varza.
Am masurat cu un multimetru si arata 215V si cu consumatori si fara.

Deci nu luati asa ceva:
https://www.aliexpre...2618868709.html

Da totusi cum e posibil sa varieze tensiunea afisata in aparatul varza in functie de consumatori? E clar ca are ceva in el care detecteaza consumator

Si am impresia ca acel aparat baga cumva curent pe impamantare pentru ca prelungitorul curenteaza numai cu el in priza.

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
RCD test inseamna ca iti testeaza diferentialul. Adica baga o rezistenta intre impamantare si faza, cu care si masoara curentul si tensiunea.
Tu n-ai diferential, sau ai impamantarea neconectata. De aia cand bagi dispozitive, tensiunea aia scade. E tensiunea dintre faza si impamantare, nu dintre faza si null.
Si de aia iti si curenteaza impamantarea.

Ai probleme pe la prizele alea, ca in casa oricarui roman. Dispozitivul cred ca n-are nimic. El simuleaza, testeaza.
E drept ca n-am asa ceva, insa cred ca-mi dau seama cum functioneaza si ce face.

Ce masori tu cu voltmetrul normal e tensiunea faza-nul. Asta iti arata faza-impamantare, sa-ti indice ca e o problema.

#6
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Ok incep sa inteleg acum.

Deci L-N este tensiunea dintre faza si nul si asta o afiseaza diferita fata de voltmetru! Si tot scade in functie de consumatori.

Apoi N-E este tensiunea dintre nul si pamantare se pare, si afiseaza 0 cand il bag in priza din perete. Dar cand il bag in prelungitor afiseaza vreo 60V si palpaie si prelungitorul curenteaza.

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Nici eu nu stiu exact care e functia la dispozitivul ala. Fiind un tester, banuiesc ca testeaza prezenta diferentialului, deci baga curent pe impamantare sa faca chestia asta.
Si in cazul in care n-ai diferential, iti afiseaza marimile relevante. In primul rand curentul "bagat", scurs, apoi tensiunile catre null. Banuiesc, nu stiu sigur, ca nu am asa ceva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate