Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Donatie sau vanzare cumparare

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#19
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,495
  • Înscris: 22.08.2012
Singura varianta safe e actul de vanzare-cumparare, ne neaparat prin prisma unei contestatii in justitie (aia se poate face cu privire la orice act pana la urma, cu sanse mai mici sau mai mari de reusita), dar in cazul in care vei vrea sa vinzi vreodata apartamentul, o banca nu va accepta niciodata sa crediteze un imobil donat, decat daca donatorii nu mai sunt in viata.
Tu faci cum vrei, eu asa iti recomand.
In plus, fiind cumparat, niciodata nu o sa auzi vorbe prin neam cu privire la donatie. De asemenea, donatorul se poate razgandi peste 3 ani, vanzatorul nu (prea).

#20
sboga

sboga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.08.2012

View PostOlteanul_sfios, on 12 ianuarie 2022 - 10:50, said:

Singura varianta safe e actul de vanzare-cumparare, ne neaparat prin prisma unei contestatii in justitie (aia se poate face cu privire la orice act pana la urma, cu sanse mai mici sau mai mari de reusita), dar in cazul in care vei vrea sa vinzi vreodata apartamentul, o banca nu va accepta niciodata sa crediteze un imobil donat, decat daca donatorii nu mai sunt in viata.
Nu se poate rezolva daca cine mai e in viata imi da o procura? Banuiesc ca daca cumparatorul plateste banii jos nu  ar fi probleme?


#21
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postsboga, on 12 ianuarie 2022 - 11:10, said:

Nu se poate rezolva daca cine mai e in viata imi da o procura? Banuiesc ca daca cumparatorul plateste banii jos nu  ar fi probleme?

Ce a făcut nevasta mea.

- a murit tatăl ei acum peste 15 ani

- 3 moștenitori - soția decedatului și 2 copii, nevasta mea cu sora ei

- au făcut succesiunea după 15 ani și a rămas moștenitoare doar mama lor. Ele 2 au renunțat la moștenire.

- după câteva luni mama ei a vândut casa nevestei mele și de față la notariat a fost și sora ei.

- așa a ajuns o vilă pe numele nevestei mele care a fost pe numele tatălui decedat cu mulți ani în urmă.

De plată și ce sumă au trecut în acte nu scriu dar singura persoană care poate să atace actul a fost de față la notariat.

Edited by emeral, 12 January 2022 - 11:45.


#22
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postgushpi, on 12 ianuarie 2022 - 09:34, said:

vânzare/cumpărare cu clauză viageră!

SFÂNT!!!
Absolut corect. Chiar daca si restul ar putea fi 100% adevarate nu te scuteste de a fi dat in judecata si a umbla cu lunile si anii prin tribunale :first:

#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Doamne ferește... NU are cine să conteste donația, nu mai repetați clișee cu sfințenia contractului de vânzare-cumpărare, cu prețul plătit sau nu și cu datul în judecată.

Edited by althea, 12 January 2022 - 14:55.


#24
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,495
  • Înscris: 22.08.2012
Pai...donatorul o contesta. :)
Vecinul meu a donat casa unui tip in schimbul ingrijirii pana la moarte. Copiii lui au fost de acord, stand in strainatate si bucurandu-se ca nu mai trebuie sa-i poarte grija.
Dupa cativa ani (vreo 6-7), cand au explodat preturile la imobiliare, mosul a atacat donatia in justitie, a castigat, i-a scos p-aia din casa si a vandut casa. Deci are cine sa o conteste daca vrea. :D

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Râzi degeaba, dar râsul e sănătos așa că nu-i problemă mare :)

View PostOlteanul_sfios, on 12 ianuarie 2022 - 16:35, said:

Vecinul meu a donat casa unui tip in schimbul ingrijirii pana la moarte. Copiii lui au fost de acord, stand in strainatate si bucurandu-se ca nu mai trebuie sa-i poarte grija.
Nu au respectat clauza de întreținere, de aceea a putut să revoce donația. E cu totul altceva față de ce se discută în topic - aici e vorba despre o donație fără clauze.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate