Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Analogic, SD & HD

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Ady2222222200

Ady2222222200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 27.02.2020
Cand se va renunta la tv analogica si la dublurile SD din grila digitala?

#2
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,844
  • Înscris: 07.07.2009
Dacă te referi la grila RDS aș zice că nu ai să vezi asta prea curând.

#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
Ce dubluri?

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Antena, ProTV si restul care au SD si HD.

Se va renunta cel mai probabil cand analogicul va trebui inchis prin lege. Teoretic, cei care inca mai folosesc televizoare care nu au incorporat tuner DVB-C sunt destui de putini (si, in general, la tara) dar pot fi folosite conserve (set top box STB) si vor putea receptiona in digital. Fara lege, firmele vor trage de orice abonat, indiferent ca e pe analog sau digital.

#5
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu sunt dubluri, transmisia SD este pentru cei care nu au acces la pachetul de programe HD, daca ar fi doar HD nu toti au acces la acele programe, ma refer nu la mijloace tehnice de receptie si redare ci la tip abonament.

#6
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
La unii provideri CA-TV n-ai nevoie de un tip anume de abonament, ci doar de un tv sau receptor care sa aiba tuner DVB-C, casa prinzi ProTV HD, Antena 1 HD ori TVR 1 HD. Dublurile SD (atunci cand in grila exista si varianta in HD) sunt pastrate pentru abonatii cu receptoare SD, ca pe alea nu pot fi receptionate posturile HD.

#7
Ady2222222200

Ady2222222200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 27.02.2020
Totusi la telekom canale de baza precum Antenele, prima tv sunt doar in varianta HD, nu pot fi receptionate cu decodor SD. Cei cu decodor SD vor trebui sa le vizioneze pe analog.

#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
cu abonament analogic, prind toate posturile "la liber" digitale, direct din tv. nici nu-i mai dau sa caute pe frecventele analogice, digital only+unscrambled. dupa aia incepe ordalia, sa "ascund" posturile "duble" (sd), trinitasurile, manelele, cartunnetorcurile, emtiviurile (mai putin vh1) ... etc .. mai raman sub 30-35 de posturi.

#9
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,228
  • Înscris: 22.02.2017

 Ady2222222200, on 11 ianuarie 2022 - 16:47, said:

Totusi la telekom canale de baza precum Antenele, prima tv sunt doar in varianta HD, nu pot fi receptionate cu decodor SD. Cei cu decodor SD vor trebui sa le vizioneze pe analog.

La Telekom si Orange nu exista decodoare SD.

#10
Ady2222222200

Ady2222222200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 27.02.2020

 ronuquet, on 11 ianuarie 2022 - 18:01, said:



La Telekom si Orange nu exista decodoare SD.

La telekom exista clienti cu decodoare SD, ca altfel telekom nu mai tinea dubluri SD in grila cum ar fi pro tv, tvr 1 etc.

#11
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,844
  • Înscris: 07.07.2009
Nu de asta sunt ținute. :)

#12
Ady2222222200

Ady2222222200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 27.02.2020
Oricum singurul furnizor catv care nu are dubluri in grila si analog este Orange (in zonele cu propria fibra).

#13
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Nu te oprește nimeni sa ștergi dublurile.Asta daca nu cumva ai o trompeta de televizor (de obicei de firma) care face imposibil lucrul asta.
Eu de exemplu am un gunoi de philips în bucătărie care nu permite lucrul asta.I-am înfipt un receptor de cablu  pe hdmi si ordinea și numărul canalelor îl stabilesc eu.Asta pentru ca eu plătesc abonamentul nu philips...

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 gymy, on 11 ianuarie 2022 - 19:33, said:

Nu te oprește nimeni sa ștergi dublurile.
noup, el doreste sa le sterga cablistul si pe locurile ramase libere sa bage HD-uri de prima mana...

P.S. si sa ii ieftineasca abonamentul

Edited by Fane, 11 January 2022 - 20:19.


#15
BogdanI33

BogdanI33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 03.01.2019
Fraților...sincer, și eu doresc eliminarea analogicului...
Dar ce te faci cu cei din provincie?!!
Eu sunt abonat la doi distribuituitori...DIGI și Lidas.
Lidas îl folosesc foarte rar...deoarece muncesc în Germania și Lidas nu îmi oferă nimic în diaspora.
M-a sunat nașu săptămâna trecută să îi instalez canalele pe cablu la Lidas.
A făcut o reclamație la ei pentru că avea macroblocuri...și cum crezi că au rezolvat problema?...au setat TV-ul pe căutare analogică!
Avea 69 canale cu pureci!
Am fost la nașu și am resetat TV-ul pe digital...toate canalele sunt lacrimă...cu excepția Antena 1 HD, PRO TV HD, Național TV, Emi TV SD, Favorit TV, Music Channel, H!T Music Channel.

Edited by BogdanI33, 11 January 2022 - 22:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate