Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Inchiriere masina pe RCA

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
CosminModew

CosminModew

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.03.2018
Salutare, am avut un accident usor (am facut amiabila) si urmeaza sa bag masina in service pentru reparatii, am nevoie de masina pentru a ajugne si eu si mama mea la job, stand destul de departe de oras. Vreau sa stiu daca a inchiriat cineva masina, iar asiguratorul celui care a provocat dauna trebuie sa plateasca (sau sa deconteze) inchirierea. Va multumesc!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cu asta te pot lămuri cei de la service-ul unde duci mașina.
Principial așa ar trebui, dar știu că e destul de complicat.

https://masinilaschi...asigurarea-rca/

Quote

Este sezonul tamponărilor și al micilor accidente auto. Dacă ai avut nenorocul să fii implicat într-un astfel de eveniment și dacă nu ești tu cel vinovat de producerea lui, este bine să știi că legea îți dă dreptul să închiriezi gratuit, adică pe cheltuiala asigurătorului, o mașină, pentru perioada cât mașina ta este în reparație sau până când primești oferta de despăgubire pentru Daună Totală Economică. Aceste drepturi sunt conferite prin legea 132/ 2017 privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto pentru prejudicii produse terţilor prin accidente de vehicule şi tramvaie,  completate cu Norma 20/2017 a ASF. Acestea au  statuat dreptul posesorilor auto păgubiți în urmă unui accident rutier de a beneficia de despăgubire de pe urmă lipsei de folosință. În mod concret se legiferează obligația asiguratorului RCA de a deconta odată cu reparația avariilor și închirierea unui autoturism de o clasă similară sau inferioară, pentru o perioadă clar stipulată. Calculul perioadei se face țînând cont de devizul final de reparații și se raportează la nr de ore de manoperă cuprins în acesta, astfel la fiecare 4 ore de manoperă se calculează o zi de indisponibilzare a viehiculului și implicit o zi de închiriere a unui alt autoturism.
Nu asiguratorul sau service-ul sunt obligati să îți pună la dispoziție o mașină ci este dreptul tau sa o soliciți unei companii specializate și autorizate în acest sens.

Cum se procedează?
Întocmesti constatarea amiabila cu soferul vinovat.Iti pastrezi copii dupa documentele lui de identitate, conducere si ale masinii
Te prezinti la serviciul de “Constatari daune” al asiguratorului RCA al soferului vinovat si efectuezi constatatarea impreuna cu consilierii dedicati ai asiguratorului
Te prezinti la un service cu constatarea de la asigurator si ceri intocmirea devizului de reparatii cf constatarii. E bine sa alegi un service care isi va deconta singur reparatia si nu unul care iti solicita sa achiti singur si doar ulterior sa iti recuperezi pe cont proriu cheltuielile de la asigurator.
Calculezi numarul de zile de inchiriere prin impartirea la 4 a numarului de ore de manopera incluse in devizul de reparatii intocmit de service.
Iti faci programarea la reparatie in service si in ziua in care predai masina la reparat in service poti sa primesti masina inchiriata . ATENTIE! daca iti faci reparatiile “in regie proprie” nu poti sa beneficiezi de masina inchiriata gratuit!
Poti inchiria o masina de la orice operator autorizat cf legii pentru “Inchirieri auto fara sofer” dar numai anumiti operatori iti vor oferi :
Decontare directa – tu nu platesti nimic. Compania de inchirieri intocmeste intregul dosar de dauna si solicita plata direct de la asigurator
Km nelimitati pe perioada de inchiriere
Garantie Zero pentru inchirierea masinii
Fara limitare a experientei in conducere auto
Prevederile Normei 20/2017
Art. 25/ Norma 20/2017 : Lipsa de folosinţă (1) Prejudiciile reprezentând consecinţa lipsei de folosinţă a vehiculului avariat, inclusiv înlocuirea temporară a acestuia, sunt stabilite: a) pe baza documentelor justificative din care rezultă costurile de înlocuire temporară a vehiculului avariat cu un vehicul de o clasă similară ori inferioară, închiriat de la entităţi autorizate cu acest obiect de activitate; sau b) pe baza documentelor justificative din care rezultă costurile privind transportul zilnic suportate de către persoana prejudiciată, fără ca acestea să poată depăşi costurile prevăzute la lit. a).
(2) Perioada maximă pentru calcularea lipsei de folosinţă este: a) perioada de indisponibilitate a utilizării vehiculului avariat ca urmare a stării tehnice, inclusiv în situaţia în care asigurătorul RCA efectuează cercetări suplimentare, şi se calculează de la momentul efectuării constatării avariilor şi introducerii vehiculului în reparaţie;b) perioada cuprinsă între data constatării avariilor şi data înaintării ofertei de despăgubire, în situaţia daunei totale economice.
(3) Neefectuarea constatării din culpa asigurătorului RCA, în termenul prevăzut la art. 18 alin.
(4), îndreptăţeşte persoana prejudiciată să solicite plata despăgubirii pentru lipsa de folosinţă, din momentul depăşirii termenului de constatare până la data efectuării acesteia.(4) În cazul reparaţiei vehiculului avariat, perioada maximă de indisponibilitate reprezintă timpul normal de reparaţie transformat în zile de lucru prin împărţirea la patru a timpului normat de reparaţie, la care se adaugă orice întârziere nejustificată cauzată de către asigurătorul RCA.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Mie mi-a dat serice-ul cand am avut masina in reparatie pe CASCO o masina sa ma plimb cu ea pe perioada reparatiilor. Era o masina din showroom. ;)
Insa am platit eu RCA pt acea masina pt o saptamana sau o luna (nu mai stiu).

Nu cred ca iti plateste RCA-ul vinovatului banii pt inchirierea altei masini.

#4
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Din cate stiu eu, este ceva lege ca , la un numar de ore de reparatie (4 daca retin bine, dar ore date de asigurator, adica zic ei, exemplu, ca o aripa se rapara in 2 ore, capota in 2 ore), ei p[latesc o zi de inchiriere.
Nu ma pune sa caut legea, nu am auzit pe nimeni sa fi beneficiat de asa ceva, am vazut la un moment dat o stire la tv in care un nene se lauda ce bine a facut poporului Posted Image.

Uite ca ti-a scris mai bine  nenea waterman.

#5
dorin_tm

dorin_tm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.10.2018
Am avut un accident usor, am fost cu vinovatul la asiguratorul lui.
Mi-au bagat masina in service 5 zile, pe RCA celui vinovat.
Timp de 5 zile am primit masina la schimb, gratuit.

#6
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Service-ul care repara masina trebuie sa acopere asa ceva, daca au decontare directa isi iau bani si pe masina data tie. Daca faci de capul tau, ramane doar sa te judeci cu asiguratorul si sa aduci toate chitantele si drumurile facute in interes de serviciu ca garantat nu iti vor oferi cat vrei tu, mai bine cauti direct service care are masina la schimb in oferta.

Edited by filipxxx, 10 January 2022 - 18:19.


#7
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Si eu am avut masina la schimb pe rcaul vinovatului, s-a ocupat serviceul unde am reparat masina, Ford. Aveam si casco dar nu am apelat la ea.

#8
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Cred ca se confunda mașina data la schimb de către service, ca să te aibă de client,  cu masina închiriată și decontata de asigurarea vinovatului, conform legilor postate de waterman .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate