Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Fps scazute in jocuri si windows lent de cand cu SSD-ul

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
erikobobo

erikobobo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.01.2022
Salutare, am fost de curand in altex si mi am cumparat un SSD de 240 GB, mi am reinstalat windows-ul si l am pus pe el si vad ca a inceput sa mearga mai mult mai incet decat inainte si se simte mult mai greu si in fps games, dau un exemplu pe cs go aveam 300-350 fps, iar acum mai mult de 150-200 nu am. Are cineva idee din ce cauza ar putea fi?

#2
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
sa nu fie pe mod IDE in loc de AHCI

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Presupun ca 150 fps nu-ti ajung in CSGO. Ai monitor cu refresh 300?

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,817
  • Înscris: 30.08.2006
Nu are treaba cu faptul ca ai schimbat unitatea de stocarea. Ce ai avut inainte ? HDD?

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Ai schimbat cu ssd fain desi e cam mic 240... dar nu ai drivere si directx complet in windows deci normal sa nu ai si fps. Fa instalarea corecta sau apeleaza la cineva care chiar stie... desi nu pare greu, o instalare corecta cere ceva know-how.

Edited by andreic, 09 January 2022 - 10:43.


#6
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Ai instalat driverele corect ? ultimele versiuni si ultimele actualizari la Windows ?
SSD-ul de 240 GB in ziua de azi e putin, puteai sa optezi pentru unul de 512 GB sau mai mare, vezi ca SSD-ul sa fie in AHCI mode nu IDE in BIOS, si in rest, nu are cum sa functioneze mai incet ca un HDD, iar nr de FPS-uri n-are legatura cu SSD-ul.

#7
ghost86

ghost86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 22.12.2021

 DianaXO, pe 09 ianuarie 2022 - 10:55, a scris:

iar nr de FPS-uri n-are legatura cu SSD-ul.
ba are foarte mare legatura,depinde de jocuri.Ia intra tu de curiozitate in Path of Exile fara SSD sa vezi ce frame drop ai daca nu ai SSD.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Ce SSD IDE/SAHCI cand vorbim de windows 10 ? Placile de baza cu IDE sunt la vechituri de 10 - 15 ani, nu mai exista in ziua de azi optiuni de genul asta.

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Intelegeam sa te plangi daca aveai 15-20 fps, nu 150-200...

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 modoran, pe 09 ianuarie 2022 - 12:14, a scris:

Ce SSD IDE/SAHCI cand vorbim de windows 10 ? Placile de baza cu IDE sunt la vechituri de 10 - 15 ani, nu mai exista in ziua de azi optiuni de genul asta.
PROTOCOLU IDE inca exista pe palcile de baza. La porturile SATA poti alege IDE sau AHCI sau RAID.

In alta ordine de idei - despre ce SSD vrobim ?
Ai instalat toate driverele placii de baza si a celorlalte componente sau ai lasat ce a pus Windows-ul ?
Ai instalat DirectX-ul vechi ?

#11
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005
Ce sistem ai, procesor, placa video?

N-are treaba SSD cu FPS in CSGO, exemplu daca stai pe loc ar trebui sa urce la maxim pentru ca nu folseste SSD.  300fps scoti si pe un HDD de 5400rpm.
CSGO e cam CPU heavy, vezi daca CPU ajunge la 100% cand joci. Apoi vezi driverele video, eventual enable/disable fulscreen optimizations.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate