Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

ATR Spor putere - dosar instalatie interior?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
MikePatts

MikePatts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.06.2019
Tu poți să tot ștergi răspunsurile care nu-ți convin pentru că-ți afectează business-ul și care-i ajută pe oamenii confuzați intenționat de cartelul "autorizaților" din energie, dar asta nu schimbă cu nimic realitatea.

#20
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Sterg postarile care contin minciuni si induc in eroare,contrare legislatiei,la urmatoarele afirmatii contrare legii vei lua o pauza.Luunga.

Edited by anaki, 05 January 2022 - 20:53.


#21
MikePatts

MikePatts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.06.2019
Eu relatez din experiența mea și afirm răspicat că legislația în domeniu este realizată ca să sprijine cartelul executanților autorizați de ANRE. Că te supără pe tine acestea, este problema ta și ai un mare conflict de interese. Afirm la fel de răspicat că acest cartel va fi spart și mulți vor plânge pe margine după vremurile bune când luau mii de lei pe hârtii inutile, dar care într-adevăr sunt prevăzute de regulamente. Încă sunt prevăzute. Azi. Dar ceasul ticăie.

Poți să iei banii pe o lucrare cinstită, să realizezi o instalație electrică reală sau un proiect real, cerut de beneficiar. Sau poți să stai pe lângă distribuție și să dijmuiești consumatorii, să mai faci încă o documentație inutilă, care nu folosește nimănui, dar care a fost prevăzută într-un regulament. Dar să nu plângi când oamenii s-au deșteptat și întreabă la ce folosesc hârtiile inutile și de ce se cer.

E alegerea fiecăruia din ce dorește să trăiască.

#22
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Tu poti sa crezi ce vrei,dar daca nu respecti legea ...
Nu am nici un conflict de interese dar  mo tara este plina de indivizi care fac ce le trece prin cap si da ceasul ticaie .....depinde pt cine pt ca eu stiu ca cine nu respecta legea infractor se numeste.

Edited by anaki, 05 January 2022 - 21:04.


#23
minisoferul

minisoferul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.09.2008
Deci sa fim mai clari, colegu de la inceput cerea puteri mari si curent trifazat. Eu doresc sa cresc puterea aprobata de la 5 kw la 7 kw, am o casa micuta in judetul ilfov. Daca bransamentul este facut in 2017 ar trebui sa fi avut acest proiect de instalatii, deoarece nu l-am primit de la constructorul casei. Va multumesc pentru clarificari.

#24
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Toti se acopera de acte, e o mizerie birocratica, care nu face decat sa stoarca bani.

Pe scurt, cred ca de la 5 la 7 kw e posibil scriptic, dar problema este ca dpdv fizic, puterea are formula:

P = I x U

I = intensitatea si e 5000/230 = 22A
Nu am vazut astfel de siguranta, dar exista de 25A = 6 kw
Ceri direct de 32A, adica 7.3 kW, dar atentie la ce cabluri ai, ca trebuie sa fie de 6mmp

#25
minisoferul

minisoferul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.09.2008
Exact asta doresc colegu. Acum am siguranta de 25A in BMP si mi-ar fi de folos de 32A pentru ca am pus cuptor electric Bosch si are 3.2 kw si sunt la limita. Dar chiar daca am siguranta de 25A am si contor cu citire de la distanta si cred ca el are setat in memorie doar 5 limita.

LE: Am sunat acum la Enel si am intrebat, m-a pus putin in asteptare si se pare ca nu trebuie dosar de instatalie interioara la puterile uzuale.

#26
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Nu tine de enal, tine de cine e distribuitorul tau local (nu furnizorul)
In fct de judet il identifici:

https://www.electric...de-distributie/

Quote

Distribuție Energie Electrică România – (Alba, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Buzău, Cluj, Covasna, Dâmbovița, Galați, Harghita, Maramureș, Mureș, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Vrancea)
Distribuție Energie Oltenia SA (Argeș, Dolj, Gorj, Mehedinți, Olt, Teleorman, Vâlcea)
Delgaz Grid (Bacău, Botoșani, Iași, Neamț, Suceava, Vaslui)
E-Distribuție Muntenia (Municipiul București și județele Ilfov,Giurgiu)
E-Distribuție Dobrogea (Călărași, Constanța, Ialomița, Tulcea)
E-Distribuție Banat (Arad, Caras-Severin, Hunedoara, Timiș)


#27
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013

View Postminisoferul, on 05 ianuarie 2022 - 16:22, said:

Nu mai este valabila chestia de mai jos ? am gasit datele in ziar. Eu am 5 kw si as trece la 7 kw.

a. Daca avem un bransament monofazat a carui putere aprobată este cuprinsă între 4 si 6kW, putem solicita un spor de putere operatorului de distributie.
b. Daca avem un bransament monofazat a carui putere aprobată este de 8-9kW, trebuie sa luam in considerare realizarea un bransament trifazat, întrucât știm că un bransament monofazat, conform legislației, permite o puterea absorbită de până la 11kVA (~9.9kW).
c. Daca avem un bransament trifazat, indiferent de putere aprobata, putem solicita un spor de putere operatorului de distributie.
Daca ne aflăm in situațiile a sau c și sporul nostru de putere este mai mic de 50%, vom putea beneficia de articolul nr.1 din ordinul ANRE 87/2014, care printre altele mentionează următoarele:
In situatia aprobarii, pentru un loc de consum, a unui spor de putere mai mic sau egal cu 50% din puterea deja aprobată pentru locul de consum respectiv, lucrările de modificare a instalatiei de racordare, deținută de către operatorul de rețea, se realizează pe cheltuială acestuia.

https://energie-elec...in-mod-gratuit/

Ba e valabila si multi se vor folosi de ea.

#28
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Sunt in aceeasi situatie. Vazand ca nu se mai misca treaba, le-am dat un mail si au revenit cerand dosarul asta. Eu fac trecerea de la monofazat la trifazat, casa terminata acum fix 2 ani. O sa iau dosarul de la dezvoltator si o sa incerc sa ma folosesc de el, vedem daca merge, daca nu, alti bani. Oricum, e o investitie care trebuie facuta acum, cat inca se mai pot da sporuri de putere.

View Postipel, on 06 ianuarie 2022 - 22:21, said:


Ba e valabila si multi se vor folosi de ea.

Esti limitat la un singur spor de putere sau poti cere nenumarate? Ca inmultind de suficiente ori cu 1.5, ajungi la orice putere doresti.

#29
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013
Nu exista in lege nici o limitare a numarului de cereri. Poti face cerere dupa cerere.

#30
TheAlphonso

TheAlphonso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 18.11.2005
Cat mai costa realizarea unui dosar instalatie interior?
Cei care ati ales e-distributie ca executant, s-au incadrat in valoarea de deviz initiala?
Multumesc!

#31
hobby78

hobby78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.10.2006
Salut,
Pana la urma a reusit cineva sa faca:
1. cresterea puterii instalate cu 2 sau mai multe cereri de cate 50%?
2. cresterea puterii instalate fara ajutorul unui consultant?
3. cresterea puterii instalate cu ajutorulul unui consultant? In acest caz ma poate contacta cineva in privat ca sa realizam o astfel de lucrare impreuna?
Cele bune,
Cristian

#32
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Eu am facut, dar tot ai nevoie de dosar instalatie interioara facut de firma acreditata.
Eu am trecut de la siguranta de 16a la 40a, dar am cablu de 10mmp la bransament, trifazat.

#33
bobov

bobov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.09.2007
Salut,
Eu am trifazat 9kw si as vrea sa trec la 15 kw.
Imi poate cineva recomanda o firma acreditata care sa faca toate demersurile pt spor putere? Sau, cel putin, unde pot gasi o astfel de firma?
Multumesc!

#34
draemi

draemi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.07.2005
Se poate o recomandare pt firma care v-a executat dosarul instalatiei interioare? (Pm daca aici nu e permis)

Multumesc.

#35
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postdraemi, on 28 septembrie 2022 - 10:47, said:

Se poate o recomandare pt firma care v-a executat dosarul instalatiei interioare? (Pm daca aici nu e permis)

Multumesc.
Eu cu ei am facut si am fost multumit.

Da-i numele pe PM altfel se umple topicul de firme recomandate.

Edited by anaki, 28 September 2022 - 11:08.


#36
hobby78

hobby78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.10.2006
Salut,
Am constatat si eu ca sunt blocat la acest pas de 2 luni, unde se cere dosarul instalatiei electrice la interior.
La mine este simplu, am cabluri pentru 27 kw trifazic de la tabloul exterior la casa si trebuie doar sa imi inlocuiasca o siguranta de la 16A la 63A.
Imi puteti da PM 1-2 referinte la firme care actualizeaza acest dosar? Pana acum am primit o oferta pe la 700 lei... cam mult consider eu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate