Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Zbor cu escala in Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
FlowersG

FlowersG

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.01.2022
Buna seara ! Am un zbor din Toulouse la Bucuresti cu escala in Paris. Escala este de numai o ora, timp in care trebuie sa plec din T2F in T2E. De transferul bagajelor inteleg ca se ocupa compania aeriana. Intrebarea mea este: am timp intr-o ora sa ajung la celalalt zbor ? A mai circulat cineva pe ruta asta ? Aeroportul e foarte mare in Paris.

Am cautat pe net si am gasit cum se face transferul, estimeaza vreo 40 min intre terminale. Mi-e teama sa nu se inchida ceckin-ul mai devreme decat ora decolarii efectiv, asa cum este nirmal, si sa nu mai prind cursa aeriana.

Multumesc !

#2
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Buna seara !

Greu cu internetul  ! https://www.parisaer...necting-flights
Cu placere !

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Ai zborurile cu AF/ Tarom impreuna? Daca da, ai timp. Putin la limita dar ai timp. Daca primul zbor e intarziat si duamne feri il pierzi pe al doilea, AF te reruteaza.

in CDG acum cativa ani am ajuns la un zbor in cateva munute, din F in E (asteptam ca idiotul in F si zborul meu era din E...), gen 10-15 minute (alergat).

Ai zborurile separate? Well... e grav.

Check in-ul se inchide inainte cu 40-60 de minute. Boardingul inainte cu 20-10 minute. Dar, daca sunt pasageri de asteptat ajunsi dintr-un alt zbor, se mai asteapta la poarta pana vine toata lumea.

Edited by Lex404, 04 January 2022 - 20:58.


#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Sunt atatea variabile....mai ales acum, cu restrictiile astea.
Nu cred ca te poate linisti cineva. Poate, daca ai biletul "dintr-o bucata" sa ai o sansa.
Cred ca ca ar trebui sa fii mai explicit, sa scrii data si nr zboruri

 newusername123, on 04 ianuarie 2022 - 20:52, said:

Buna seara !

Greu cu internetul  ! https://www.parisaer...necting-flights
Cu placere !
LE: numai la mine nu se incarca pagina asta?

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De ce speriati omul ?  In CDG   2F si  2E  sunt vizavi.  
https://easycdg.com/...harlesdegaulle/

Cum sa nu ai timp intr-o ora?  Mai si iei o masa, cauti  un fastfood lejer , stai la o cafea,  combini o frantuzoaica ...
Ai avea timp si  sa mergi din terminal 1 in terminal 2 sau 3,   si tu  faci probleme in aceeasi terminal  la niste litere ...

By the way,  CDG  e unul din cele mai bine organizate aeroporturi !

Edited by MembruAnonim, 04 January 2022 - 21:39.


#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Dap. Sa stea linistit. :)

#7
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Ehe, 2F si 2E or fi visavis dar zborul la Tarom se ia de la portile K sau L, nu mai stiu, si pana acolo ajungi cu trenul din terminal. In plus pt ca iesi din Franta va trebui sa treci prin controlul de pasapoarte si posibil si de securitate. In iunie au fost niste cozi infernale, am alergat prin CDG desi am ajuns cu mai mult de 2h la aeroport. Avionul ne-a asteptat si dupa noi au mai venit si altii pt ca era situatia care era, tocmai crescuse nr de zboruri dar nu si personalul.

Eu cred ca vei prinde legatura (daca ai bilet dintr-o bucata si ai bagajul de cala dat de la Toulouse). Daca ai bilete separate si trebuie sa scoti si sa depui din nou bagajul, sanse infime.

Edited by mdt, 04 January 2022 - 22:07.


#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Tu ai timp, bagajele e posibil sa nu, asa ca asteapta-te

#9
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
- Ajungi la timp la zborul urmator.
- Ca sa-ti maximizezi sansele, roaga o stewardeza din primul zbor sa te sfatuiasca ce trebuie sa faci, pentru ca ai timp cam scurt pana la zborul urmator. Cateodata echipajul anunta aeroportul despre pasagerii in criza de timp. Am vazut si caz in care pasagerii unui zbor de legatura au fost transferati direct de pe pista cu un microbuz. Bine, nu e cazul aeroportului CDG.
- Mi-au sosit bagajele in 3 ocazii, cu intarziere de o zi, cand am avut mai putin de 2 ore escala la Paris, cu Air France. O data in Columbia, de 2 ori la Bucuresti. La ultimul zbor, a fost ok.

#10
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Ai timp, dar sa nu aiba zborul din Romania intarziere. Am calatorit in Franta in Octombrie, si zborul AF de 2 a plecat la 3 pt ca avionul venit din Franta a aterizat la 2 .. 1 h pt dat pasagerii jos, o curatenie de ochii lumii in avion ( nu cred ca au dezinfectat ceva) si apoi ne-au ingramadit pe noi.

Confirm coada de la control pasapoarte am stat cca 30 de minute la ea. Te sfatuiesc sa vorbesti cu agentii de paza si sa le explici ca ai conexiune, sa te bage in fata.

#11
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Mda. Pe mine n-au vrut sa ma bage in fata. Ma intrebau la cat am zborul si ma incurajau ca o sa-l prindem. 😁 Au avut dreptate, ce sa zic…. La controlul de securitate insa ne-au bagat in fata (atunci chiar ajunsesem la limita cu timpul iar dupa ce am trecut de ei am fugit)

Edited by mdt, 04 January 2022 - 23:01.


#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 FlowersG, on 04 ianuarie 2022 - 20:10, said:

...
faci cam 20min la pas lejer.
problema e sa sti drumu sa nu bantui aiurea.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 arg, on 04 ianuarie 2022 - 23:10, said:

faci cam 20min la pas lejer.
problema e sa sti drumu sa nu bantui aiurea.

Problema e logistica bagajelor
Primul avion trebuie descarcat, bagajele puse pe banda, repartizate, apoi incarcate in carucioare si trimise la noul avion
De 2 ori mi s-a intamplat
Odata Nates-Paris si Paris-Frankfurt, 2008
Ultima data ianuarie 2021 Detroit-Amsterdam si Amsterdam-Bucuresti (asta era o pasare mare, de acord)

Mi-as facea probleme la orice escala mai mica de 90 de minute

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Teoretic esti la limita, practic depinde. Poti pleca cu intarziere din Toulouse. A fost o colega in Bordeaux vara trecuta si a avut ca medie 3 ore la escale (vreo 4 ore la dus si vreo 2 la intors) si i s-a parut un pic din scurt (din ce zicea, la plecarea Bordeaux a plecat cu 15 minute intarziere (in abmele cazuri, a avut escala in alta tara, nu Franta)). Daca pleci si tu cu intarziere sau te tine in aer (nu ofera pista de aterizare din X motive), sansele sa pleci impreuna cu bagajele sunt mici.

Totusi, de ce nu ai luat in calcul TGV?. Faci cam 4 ore.

#15
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Initiator - dar n-ai vazut, frate, ca e doar o ora intre ele cand ai luat biletul?

La ce bun intrebarile astea post factum?

 Pololica, on 05 ianuarie 2022 - 10:57, said:

Totusi, de ce nu ai luat in calcul TGV?. Faci cam 4 ore.

Probabil costa de rupe, poate mai mult decat tot biletul de avion. Plus ca te lasa in Paris in centru, iar pana la CDG mai mananci 2 baghete minim.

Edited by cattavencu, 05 January 2022 - 11:30.


#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 cattavencu, on 05 ianuarie 2022 - 11:30, said:

Initiator - dar n-ai vazut, frate, ca e doar o ora intre ele cand ai luat biletul?

Eu l-am luat la risc stiind la ce sa ma astept, si, asta e, am pierdut

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Tsunnnami, on 05 ianuarie 2022 - 08:23, said:



Problema e logistica bagajelor
Primul avion trebuie descarcat, bagajele puse pe banda, repartizate, apoi incarcate in carucioare si trimise la noul avion
De 2 ori mi s-a intamplat
Odata Nates-Paris si Paris-Frankfurt, 2008
Ultima data ianuarie 2021 Detroit-Amsterdam si Amsterdam-Bucuresti (asta era o pasare mare, de acord)

Mi-as facea probleme la orice escala mai mica de 90 de minute
eu am avut cu airfrace, de undeva aiurea din lanul de porumb pe cgd 70min intre aterizare si decolare, tot din f in e si am ajuns la poarta undeva in jur de 20min mergand agale.

dupa care m-am intors si am luat la pas tot aeroportul, pe unde puteam ajunge fara sa trec de porti.
cel mai funy a fost cand am ajuns intr-o zona cu mexicani... am recunoscut mirosul la distanta...

Edited by arg, 05 January 2022 - 13:47.


#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Mie CDG mi se pare cel mai aiurea aeroport din Europa, incluzand Roma

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate