Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Manusi de lucru decente pentru treaba prin gospodarie

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Salut !

Am si eu nevoie de ajutorul vostru, poate v-ati mai lovit de astfel de situatii.
Pe scurt, caut manusi care sa poata fi folosite pentru tot ce se poate face printr-o gospodarie: cand tai lemne, cand lucrezi cu bormasina, cand legi 2 fire sau le tragi prin teava, cand mesteresti pe la masina, etc.

Stiu ca sunt manusi dedicate fiecarei aplicatii (electrica, auto, tamplarie, etc) dar eu caut ceva care sa fie pentru toate. Nu vreau sa fie scumpe dar nici foarte ieftine. Momentan am tot folosit diverse modele de prin Dedeman dar nu m-au multumit.

Ce ma intereseaza la ele e sa fie flexibile si dintr-un material decent astfel incat sa nu se rupa daca am de tras 2-3 fire printr-un copex sau de legat firele respective intre ele (fara tensiune, evident), sa pot lucra la masina si sa pot strange suruburile cu degetele (in limita bunului simt), sa pot suda 2-3 fiare sau sa pot face material de tencuiala.

Ideea e sa le pot folosi o perioada de timp fara sa se dezintegreze materialul din care sunt facute. Ce am avut pana acum au ramas repede fara stratul protector de vopsea (sau ce era ala) si ma murdaream mai mult decat era cazul sau trageam cateva fire si se rupeau. N-a contat ca erau de panza sau de cauciuc.

Ideea e ca vreau sa-mi protejez mainile pe cat posibil :) si sa fie flexibile. Altfel, am manusi de sudura, de exemplu care sunt beton dar lucrez greu cu ele...

Am vreo sansa sa gasesc ceva ? all in one ?

Multumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ieftine si multe. Le folosesti de cateva ori si le arunci.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Nu prea găsești așa ceva.
Eu am luat unele de piele, și altele din cele ,,ușoare ", pentru confort și lucru facil.

Așa că, eu am avut nevoie de două modele diferite.

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Eu folosesc MaxiFlex, cumparate de pe OLX si din targuri si piete, undeva la 5-8 lei perechea, fata de magazin. Sunt bune si in gradina, eu le bag la mecanica. Au aderenta buna si poti manevra majoritatea sculelor cu ele si se pot spala de 3 ori fara sa sufere degradare mare. Le-am bagat in tot felul de vaseline si solventi, s-a curatat inscrisul de pe el si cam atat. Mainile respira in ele, dar nu tin de cald sau la vant, iar cand sunt ude se usuca destul de repede.

O pereche o folosesc intre o saptamana si o luna. De regula am mai multe si le tin pentru, motoare, tren de aterizare si o a treia pentru cabina (mereu noi) si pe urma le trec la muncile jegoase.

Edited by connectorxp, 03 January 2022 - 15:33.


#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu nu am gasit ceva care sa ofere si precizie si rezistenta. Gandeste-te la extreme, cum sunt cele chirurgicale care nu deranjeaza, fata de cele de sudor de nu poti tine nici electrodul in mana cu ele. Prefer solutia de 3 lei din magazinele de Bricolaj, cumpar cate 10 perechi si ma tin ....cat ma tin, dupa care mai cumpar 10 perechi. Am unele de iarna, pentru treburi grele, imblanite, decente calitativ, luate din Hornbach cu vreo 20-22de lei, ma tin de peste 3 ierni. Pentru dat zapada, crapat lemne, schimbat roti cand este frig, chestii grosiere. De obicei le am in portbagaj la una dintre masini.
Existau prin anii '90 unele comuniste, din cauciuc mai gros si care veneau bine pe mana. Puteai face treburi grosiere cu ele cu un anumit grad de precizie. Nu am mai gasit.

#6
cata31lin

cata31lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.05.2005
Eu ma impac destul de bine cu acestea

#7
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Eu folosesc asa ceva la orice, protejeaza bine, cauciucul e suficient de gros si am si precizie caci imbraca strans mana fara sa o oboseasca cum fac cele de piele pentru lacatuserie. Cauciucul e incretit si ai am o aderenta bune cu orice obiect apucat, din lemn, fier sau piatra. Materialul tricotat e placut la atingere, mie nu-mi plac tricoturile plasticoase.


https://www.leroymer...rimea-8-m/31259

Edited by omuspan, 03 January 2022 - 17:00.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Alea imi plac si mie. Nu rezista prea mult, dar nici nu imi transpira mainile. Se spala usor la masina.

Edited by pasilla, 03 January 2022 - 17:06.


#9
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007
Eu mechanix am folosit cam la orice, modelul tactic, folosite in armata in special, dar au fost foarte bune si la treburile de zi cu zi. Atentie doar ca sunt multe fake-uri.

#10
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
si eu recomand Maxiflex..mi se par cele mai bune si rezistente
https://www.hornbach...skaAsOqEALw_wcB

#11
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Ia-le pe astea si nu se mai rup! https://www.maxjonel...ip-9-l-sho310y3

Edited by MariusEXxTREME, 03 January 2022 - 19:17.


#12
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Va multumesc pentru raspunsuri!
Le iau pe rand si vedem cu care ma descurc mai bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate