Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

camera IP

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008
Salutare tuturor!

Am cumparat o camera IP wireless Hikvision si m-am apucat sa o instalez. Am conectat-o mai intai cu cablul la router, i-am facut toate configuratiile, am pus SSID si parola routerului wifi si gata, am zis eu.

Si acum:

1) Cu cablul de retea din router bagat in camera ip:
Daca bag ip-ul in Internet Explorer si accesez live-view-ul, totul merge foarte frumos, adica pot sa vad imagini atat de pe laptopul conectat la wifi-ul retelei cat si de pe aplicatia de mobil de la hikvision (atat in reteaua wifi cat si in modul 4g).

2) Daca scot cablul de retea care vine din router, adica cu camera pe modul wifi, atunci pot sa vad imagini de pe laptop (daca e conectat in reteaua wifi), dar nu mai pot sa vad imagini cu aplicatia de mobil, indiferent daca telefonul e in reteaua wifi sau in modul 4G.

In aplicatia de mobil, camera imi apare ca offline.
Pe hik-connect in browser camera imi apare offline.
In meniul de configurare la "platform acces" , register status e offline.

Eu banuiesc ca "litedev.eu.hik-connect.com" nu poate sa acceseze camera prin router-ul wifi, deoarece aplicatia de mobil se conecteaza la acest server "litedev.eu.hik-connect.com". Acelasi router, dar cu cablul bagat in camera, totul e bine si frumos, totul e "online".

Nu inteleg care e problema. Am incercat toate tutorialele pamantului si nu-i dau de cap.

Ma puteti ajuta cumva?
Multumesc anticipat!

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Pana cand vei primi pareri mai avizate zic si eu, din ce am citit:
cred ca aplicatia acceseaza ip-ul public al routerului tau, ip care ar trebui sa fie static. de obicei e dinamic.

"O adresa IP publica este ceea ce va ofera furnizorul dumneavoastra de internet in abonamentul pe care il platiti si veti avea un cablu pe care furnizorul il aduce pana in locuinta dumneavoastra. Acolo aveti varianta sa va instalati un echipament special (router) pentru a beneficia de internet la mai multe dispozitive din locatie, fie pe fir, fie wireless, in acelasi timp."
https://www.supraveg...-sistemul-ideal

De ce este o problema adresa IP schimbatoare?
https://www.supraveg...ns-ghid-complet


https://www.supraveg...analiza-retelei

samd...

LE: https://www.supraveg...rnet-prin-cloud

Edited by crocko.dilul, 28 December 2021 - 20:30.


#3
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
ce model?

#4
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008
Hikvision DS-2CD2021G1-IDW1

Edited by Ravy, 29 December 2021 - 01:42.


#5
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 09.11.2006
pt a vedea camera hikvision pe mobil (daca ai android, la ios nu stiu cum e) trebuie sa instalezi aplicatia hik-connect ce o gasesti sub forma de apk pe siteul hik-connect. apoi iti faci cont pe aplicatie si adaugi camera fie prin scanarea codului qr de pe ea sau cuite, fie prin introducerea seriei camerei. camera e apoi gasita automat de sistemul hik-connect. de acolo te descurci tu cu vizionarea

#6
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008
Am facut asta, si functioneaza numai daca routerul wifi si camera IP sunt conectate printr-un cablu. Daca scot cablul, aplicatia imi arata camera ca fiind offline, dar pot in continuare sa vad imaginile de pe camera daca accesez ip-ul camerei prin laptop, care la randul lui se afla in reteaua wifi. Poate fi o problema de router? Adica sa nu transmita imagini dincolo de reteaua wifi?

Edited by Ravy, 29 December 2021 - 01:40.


#7
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Nu știu care să fie problema, am și eu aceasi model dar de 4 mp. La mine merge și de pe date mobile.
LE: La camera mea mai are și un "D" în capăt, am înțeles că este o diferență de conectivitate între astea și cele care nu au D în terminație.

Edited by sandel1, 28 December 2021 - 22:12.


#8
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008
E conectata prin router wifi?

Edited by Ravy, 29 December 2021 - 01:41.


#9
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Da, de fapt am două ambele conectate wireles la router, una-i modelul DS-2CD2041G1-IDW1D și cealaltă DS-2CV2041G2-IDW D
Când sunt în afara localității le pot vedea de pe sim
Am găsit pe un site că scrie că cele fără D nu se pot conecta la hik-connect. Nu știu dacă și la tine îi problema asta. Zic și eu

Edited by sandel1, 28 December 2021 - 22:29.


#10
hvoicu

hvoicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 05.03.2004
Verifica in router sa nu ai bifat ap isolation

#11
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
la o scurta cautare pe net a modelului tau ,

Client
Wired network: Hik-Connect, iVMS-4200, iVMS-5200, iVMS-4500
Wi-Fi: iVMS-4200, iVMS-5200, iVMS-4500

*Wi-Fi connection with Hik-Connect directly is not possible.

Web Browser
IE 8+, Chrome 31.0-44, Firefox 30.0-51, Safari 8.0+

#12
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
cu iVMS -4500 pe android ar trebui s apoti vedea live feed si recordings cand esti in reteaua locala wifi cu camera hik ( telefon si camera conectate pe wifi la acelasi router )
- pt a ajunge in reteaua locala de pe 4g , poti folosi un vpn server de la tine din retea ( depinde si cat de avansat esti cu partea de tech ,etc)
hik-connect e plug and play , si nu-ti da batai de cap cu configurari si alte chestii tehnice, dar ai sanse mari sa nu te uiti numai tu la live feed si recordings ( probleme legate de securitate, servere in china, etc )

o solutie hardware mai putin eleganta ar fi sa ai un wireless ethernet adapter  , astfel incat camera sa se conecteze 'pe cablu' , dar implica alte probleme : alimentare pe usb a adaptorului, distanta fata de router ( acoperire wifi ) etc

#13
woodyteo

woodyteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 27.10.2009
Mare parte din camerele Hikvision nu merg pe Hik-Conect decât conectate prin cablu, nu wireless, așa e politica Hikvision, dar nu știu și de ce, probabil din motive de securitate . Unele magazine care comercializează camere de supraveghere specifică clar acest lucru.
Eu am pus ochii pe așa ceva  DS-2DE3A404IW-DE/W dar la unele magazine care o comercializează scrie clar că pe Hik-Conect merge doar prin cablu și chiar m-am interesat de acest aspect și mi-au spus că așa e politica Hikvision.

#14
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

 woodyteo, on 29 decembrie 2021 - 09:22, said:

... Hik-Conect merge doar prin cablu și chiar m-am interesat de acest aspect și mi-au spus că așa e politica Hikvision.
Și atunci la mine de ce merge? De când îi politica asta?

Edited by Ravy, 29 December 2021 - 20:55.


#15
woodyteo

woodyteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 27.10.2009

 sandel1, on 29 decembrie 2021 - 19:39, said:

Și atunci la mine de ce merge? De când îi politica asta?
Am spus că o mare parte din camere, nu toate. E posibil să aveți una care merge. Ca să vă convingeți, interesați-vă de cea dată ca exemplu de mine. De când e această  politica a Hikvision sau ce e cu ea nu știu, cert e că la cele două magazine la care m-am interesat mi-au dat același răspuns ( așa e politica Hikvision din motive de securitate )    Dacă sunteți mai bine informat poate ne împărtășiți din experiență. Eu deocamdată am renunțat la acea cameră exact din acest motiv.

#16
ZaGG

ZaGG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 26.01.2009
@catosp

Am intalnit si eu problema la modelul de camera pe care il ai.
Solutia propusa de vanzator (si de suportul tehnic Hikvision, ca am dat mail si la ei dupa ce am primit raspunsul vanzatorului) a fost sa cumpar un NVR daca nu vreau sa trag cablu UTP pana la camera.
Practic modelul asta de camera suporta conexiune wifi doar local (aplicatie pe telefon, pc sau conectare la NVR).

Asa ca am dat-o retur si am luat o camera de la Dahua, care merge accesata fara probleme de oriunde (fiind conectata pe wifi).

#17
woodyteo

woodyteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 27.10.2009

 sandel1, on 29 decembrie 2021 - 19:39, said:

Și atunci la mine de ce merge? De când îi politica asta?
Aveți fix modelul acesta de cameră ”DS-2DE3A404IW-DE/W” și vă merge Hik-Conect prin Wi-FI? Eu am renunțat să o cumpăr din acest motiv, că au zis că nu merge să o vizualizez pe telefon prin HiK- Conect decât dacă e conectată la rooter prin cablu, nu prin WI-FI cum îmi trebuie mie. Dacă ași ști sigur că merge astăzi dau comanda.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate