Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Sfat achizitie telefon Android

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
marvasul

marvasul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.01.2015
Ma tot uit la telefoane de cateva saptamani si nu reusesc sa ma decid.

Ce ar trebui sa aiba:
- Android
- sa nu fie de la o firma chinezeasca
- specificatii medii inspre inalte, cu camera decenta
- baterie care sa tina preferabil doua zile
- telefonul sa tina vreo 4 sau 5 ani

Ce ar fi frumos sa aiba:
- sa fie de mici dimensiuni
- 8GB RAM
- 256GB storage

Pretul maxim ar fi 3500 RON, dar as prefera intervalul 2500-3000 RON.


Care sunt modelele cu care cochetez:
Asus Zenfone 8 - are specificatii foarte bune, dimesiuni potrivite si un Android destul de curat. Review-urile zic ca bateria e slaba si se incalzeste cam tare. Nu stiu cate update-uri o sa ii faca Asus in timp.
Samsung Galaxy S21 - specificatii bune, camera foto ok, dar vine cu bloatware-ul specific Samsung si bateria nu pare sa tina destul de mult
Google Pixel 5 - cele mai bune dimensiuni, dar nu sunt sigur de baterie si ii lipseste jack-ul de 3.5mm
Google Pixel 5a - cea mai ok baterie si cel mai ok pret dintre toate din lista asta, dimensiuni mai mari decat ce as fi vrut
Google Pixel 6 - cea mai buna camera din lista, update-uri la zi de la Google, dar l-am testat si parca e cam mare, bateria cred ca e mediocra si pretul e mare.

Daca aveti experiente cu ele, bune sau rele, orice o sa ajute.

#2
DeliriumSilence

DeliriumSilence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.04.2021
Gasesti pe olx pixel 6 pro samsung s 21 ultra oneplus 9 pro... nu te uita la ce  ai enumerat tu acolo ca alea nu-s flaghsipuri de 3000 de lei, alea merita sub 2000 de lei, emag sunt tepari

#3
marvasul

marvasul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.01.2015
link-urile puse sunt puse pentru cei care vor sa arunce un ochi peste preturile aproximative sau mai multe detalii despre specificatii

#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 24.09.2017
nu cred ca sunt multi care cu 3500 de ron, cumpara telefon de pe olx.

pixelurile cad din prima ca nu-s aduse oficial la noi, iar daca ai chef sa-l iei la ”supra” pret si unde o sa ai garantie dubioasa, good luck. mai ales ca astea au avut diverse probleme in variantele trecute.
zenphone 8- au avut probleme cu placa de baza + alte probleme
samsung s21 mai ramane:) nu stiu ce bloatware visezi, asta e mai mult o chestie pe care o spun youtuberii ca sa mai adauge 1 minut la video. stiu ca puteai sa si alegi sa nu instalezi nimic daca vrei. la asta de acum nu am mai fost asa atent, dar in trecut nu aveai nici macar calculatorul daca nu-l vroiai. si nu stiu cu ce te deranjeaza ca doar nu e ca apple sa-ti apara toate aplicatiile pe ecran.

Edited by bobitad, 28 December 2021 - 17:59.


#5
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021

 DeliriumSilence, on 28 decembrie 2021 - 17:41, said:

Gasesti pe olx pixel 6 pro samsung s 21 ultra oneplus 9 pro... nu te uita la ce  ai enumerat tu acolo ca alea nu-s flaghsipuri de 3000 de lei, alea merita sub 2000 de lei, emag sunt tepari
Omu vrea un telefon aproape compact, nu palete ultra si pro de pe oleics !
On : cauta in tabara nokia, de exemplu 5III, stocarea nu cred ca ar trebui sa fie mai mare de 128, oricum copiezi pe ceva la unoment dat ce ai pe el.
Bloatware-ul de pe Samsung se poate anula fara a afecta cumva aparatul,  doar le dezactivezi cu ADBShell, sunt tutoriale destule.
Un telefon compact, sau ma rog usor de utilizat, nu ar trebui sa depaseasca 70 mm in latime.
Zenfone-ul este senzatie la dimensiuni !
Ma rog, pentru unii !

#6
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Am avut un Pixel acum ceva timp, cochetam cu ideea de a îmi lua altul, dar mi-am revenit. Pentru mine a fost o experiență de genul "La pomul lăudat să nu te duci cu sacul". La ora actuală probabil cel mai mult mă feresc de ele pentru lipsa suportului VoLTE/VoWiFi, de 5G nu mai vorbesc.
Pixel-ul 5a nici măcar nu se vinde oficial în Europa.
Să dai o asemenea sumă pe olx mi se pare ireal.
M-am uitat la un moment dat și la ZenFone 8, dar e slab pe partea de cameră, bateria e un dezastru, iar procesorul e flămând.
Din lista de mai sus probabil aș lua în considerare doar S21, bloatware-ul de care spui e în cantități mici și scapi repede de el. Plus că îndeplinește și condiția de a fi compact... mă rog, după standardele actuale.

Edited by addryanns, 28 December 2021 - 20:03.


#7
toni_all

toni_all

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.03.2008
Acum e pacat sa arunci cu banii. Asteapta 2-3 luni , S22 va avea displayul in jur de 6,1' , Xiaomi 6,28' si poate se aliniaza si altii la trendul asta. Vor fi mai multe modele cu procesoare ce sar de 1milion in Antutu.

#8
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
Ca si raport calitate/pret, as alege ASUS Zenfone 8

#9
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013
Raport pret/calitate as merge pe un Moto g100

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate