Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Patria de oriunde / Patria Bank

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Salut!
Am o suma de bani pe care vreau sa o plasez intr-un depozit pe termen relativ scurt (3-6 luni) pana ma hotarasc la o varianta de investitie pe termen mai lung.
Cautand ofertele curente pentru dobanzile depozitelor la termen gasisem valori decente si comparabile pentru CEC,OTP,Libra si Intesa. (fiecare banca cu plusurile si minusurile aferente). Valorile se invart pe la 2% la 3 luni si 2.5% la 6 luni .
Intre timp google mi-a sugerat si Patria Bank de care nu am mai auzit pana acum si vad ca nici aici pe forum nu prea apare. Pentru depozite au varianta Patria de oriunde cu niste dobanzi prea bune ca sa fie adevarate:

Attached File  patria.jpg   130.29K   111 downloads

Dobanzile mi se par suspect de mari si nu imi dau seama daca pot sa fie teapa sau totusi domeniul bancar e suficient de reglementat acum incat sa nu mai existe un nou FNI.

Sunt putin dubiosi si pentru ca par genul de institutie finaciara de cartier si nu prea se gasesc informatii despre ei. Oare sunt inca in faza de inceput si de asta ofera dobanzile astea atractive, sau vor sa faca un exit pe o plaja undeva departe si au nevoie de un ultim impuls inainte sa inchida obloanele?

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 Scurthea211, on 22 decembrie 2021 - 11:05, said:


Dobanzile mi se par suspect de mari si nu imi dau seama daca pot sa fie teapa sau totusi domeniul bancar e suficient de reglementat acum incat sa nu mai existe un nou FNI.

Sunt putin dubiosi si pentru ca par genul de institutie finaciara de cartier si nu prea se gasesc informatii despre ei. Oare sunt inca in faza de inceput si de asta ofera dobanzile astea atractive, sau vor sa faca un exit pe o plaja undeva departe si au nevoie de un ultim impuls inainte sa inchida obloanele?

In acest caz de ce-ti mai pierzi timpul cu ei,daca absolut totul iti provoaca neincredere?

#3
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 15.11.2005
nu stiu ce dobanzi au dar e cea mai varza banca din lume...

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Ai cumva impresia ca cineva (chiar daca ar stii cu siguranta) iti va comunica faptul ca se pregatesc de inchidere?

#5
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 12.05.2005
Daca n-ai auzit de Patria, are rost sa mai aducem TBI in discutie? Posted Image

#6
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

 adisz, on 22 decembrie 2021 - 11:17, said:

In acest caz de ce-ti mai pierzi timpul cu ei,daca absolut totul iti provoaca neincredere?

Pentru ca am timp :)

 adisz, on 22 decembrie 2021 - 11:18, said:

Ai cumva impresia ca cineva (chiar daca ar stii cu siguranta) iti va comunica faptul ca se pregatesc de inchidere?

Nu, dar ma gandeam ca exista sanse sa apara cineva si sa zica ca a investit x in ei sau ca acum y luni i-a cumparat z si ca au planuri mari in piata de fintech. Nu imi dau seama daca chiar sunt neica nimeni pe plantatie sau pur si simplu sunt la inceput dar au un spate solid.


 Xelo, on 22 decembrie 2021 - 11:19, said:

Daca n-ai auzit de Patria, are rost sa mai aducem TBI in discutie? Posted Image

Culmea e ca de TBI am auzit :)) Dar astia par sa aiba dobanzi mai bune si decat TBI

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Uite aici
https://ro.wikipedia...iki/Patria_Bank
si mai departe
https://axxesscapita...accession-fund/

#8
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Multumesc pentru timpul acordat! Dar sa stii ca informatiile sunt de acum aproape 5 ani (si le gasisem deja inainte sa postez).

In plus gasisem si ca au castigat un premiu pentru campania asta in gala premiilor Piata Finaciara 2021 -> Produsul anului la categoria digitalizare: Patria de Oriunde de la Patria Bank.

Cu toate astea tot sunt circumspect. O sa mai caut despre ei.

#9
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 12.05.2005
E autorizata si monitorizata de BNR, e toate alea....

https://www.bnro.ro/...333-Mobile.aspx

 Scurthea211, on 22 decembrie 2021 - 11:34, said:

Culmea e ca de TBI am auzit Posted Image) Dar astia par sa aiba dobanzi mai bune si decat TBI

Nu stiu unde ai vazut tu dobanzi mai mari la Patria:
https://www.conso.ro...ara/depozite/da

#10
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 24.12.2010
pentru ca si deoarece, tbi are 3.2% / 6 luni in timp ce patria are 3.5%
tbi sunt ok, am colaborat cu ei 3 ani cu dobanzi de 4,4% la vremea aia. acum nu mai merita sa ti banii in lei si nici macar in Romania. totul pe bursa si un mic procent pe crypto
patria ar trebui sa fie ok din moment ce e reglementata de bnr si participanta la fgdb "Patria Bank S.A. este o instituție de credit participantă la Fondul de Garantare a Depozitelor Bancare din România, în limita plafonului maxim comunicat de acesta (100.000 de euro)."

nu mai e ca pe vremuri cand dadeau faliment bancile si fugeau cu toti banii in sacose.

Edited by mikaell, 22 December 2021 - 12:17.


#11
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Patria Bank este fosta Banca Carpatica si are actionariat majoritar polonez.
Serviciile oferite sunt OK din punctul meu de vedere.
Nu are "practica" standard ale altor banci autorizate de BNR pentru a vinde cu orice mod servicii-produse proprii sau ale tertilor fara a fi solicitate de client.
Dobanzile sunt bunicele, comisioane bancare de bun simt.

#12
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

 Xelo, on 22 decembrie 2021 - 11:58, said:

Nu stiu unde ai vazut tu dobanzi mai mari la Patria:

Vezi ca am pus in primul mesaj screen capture din oferta curenta Patria si da pana pe 31.12 dobanda e mai buna decat la TBI.

 mikaell, on 22 decembrie 2021 - 12:12, said:

pentru ca si deoarece, tbi are 3.2% / 6 luni in timp ce patria are 3.5%
tbi sunt ok, am colaborat cu ei 3 ani cu dobanzi de 4,4% la vremea aia. acum nu mai merita sa ti banii in lei si nici macar in Romania. totul pe bursa si un mic procent pe crypto


Sunt de acord ca pe termen lung depozitele nu sunt o varianta. Eu acum caut sa ii plasez undeva pe termen scurt pana ma decid cum si cand ii investesc. Ca nu are rost sa ii tin in contul de economii 1,2,3 luni pe 0 lei.

#13
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 12.05.2005
. bad post

Edited by Xelo, 22 December 2021 - 12:46.


#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Sub 100.000 Euro ești oricum asigurat automat de stat....

#15
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 Scurthea211, on 22 decembrie 2021 - 11:05, said:

Sunt putin dubiosi si pentru ca par genul de institutie finaciara de cartier si nu prea se gasesc informatii despre ei.
Banca e veche, de prin 93, tot se schimba actionariat, fac achizitii, dar e banca.

Au introdus si platile instant, ce mai vrei?

S-a mai discutat pe aici, cauta si tu.
Parca ziceau de deschidere conturi on-line.

Edit:
mai citeste si pe aici
https://www.wall-str...100-online.html

https://www.wall-str...nking.html#gref

Edited by TheWarrior, 22 December 2021 - 13:16.


#16
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Culmea e ca am cautat inainte sa deschid discutia. Arata-mi te rog unde s-a discutat indelung despre aceasta banca pentru ca as vrea sa citesc.

Chiar faptul ca nu e nici o discutie lunga pe tema bancii asteia m-a impins sa ii consider banca de cartier. In plus singurul subiect pe tema bancii are 8  raspunsuri din care unul de la un utilizator cu 1 postare care are numele PatriaBank. Cum nu am vazut pe forum ING/CEC/BRD etc aspectul asta m-a facut sa ii consider si mai mici si mai neprofesionisti.

In comparatie, chiar si pe tema TBI care sunt destul de nisati sunt 11 pagini de discutii.

Edited by Scurthea211, 22 December 2021 - 13:30.


#17
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Uita-te si dupa Romexterra.
Daca nu vezi la tot pasul agentii pe toate bulevardele, asta nu inseamna ca sunt neprofesionisti.

Acum toti se digitalizeaza, stai acasa plimbi banii instant, iei actiuni, criptomonede, nu te duci la agentii.
Nu mai ai treab nici nu numerarul, unele nu mai au nici casierii :)

#18
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 12.05.2005
De obicei, cand o banca face un asemenea salt brusc inseamna ca are nevoie de lichiditati, poate fi semnul unui dezechilibru intre credite si depozite.

Pe aia de la TBI ii inteleg, ei sunt IFN, au nevoie sa atraga lichiditati pentru creditare.
CEC-ul e banca statului, iarasi au o oarecare motivare pt dobanzi atractive.

Romexterra>Nextebank>Patria Credit IFN>BNR le-a dat mumu pt a deveni banca>au cumparat licenta lui Nextebank + transfer active>Nextebank>rebranding Patria Bank>cumparat Carpatica care era listata la bursa>absorptie in Carpatica pt listare>Carpatica pt scurt timp>rebranding in Patria Bank de acum

Daca te coafeaza, go for it, dar eu personal n-as tine sume mai mari de 100.000 LEI pentru mai mult de 6 luni la ei - in acest moment.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate