Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Intrebare internet DIGI

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ediez

ediez

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.12.2021
Salut ! Am internet de la DIGI de aproximativ 8 ani printr-un modem numit AccEOC negru la care e conectat un router Tenda ( nu mai stiu seria ) pentru a avea Wifi in casa . Problema este ca internetul merge destul de greu si cateodata e si foarte inconsistent. Uneori ma chiunui sa ma uit la un stream pe Youtube/Twitch la 720p60 ( pe PC cu cablul de internet bagat in PC )

Intrebarea mea este am alte variante de la DIGI de unde sa aleg ? Am intrat pe site-ul lor sa vad ce infrastructura de internet am in orasul in care locuiesc si am primit Tip infrastructura : FTTC si FTTH .

Un screenshot cu un test : https://imgur.com/a/XKV5lU2

#2
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
nu spui in ce oras esti. Viteza pare cam mica desi ar fi suficienta pentru, de ex, netflix 4K (iti trebuie 25 Mbps). Incearca sa te conectezi direct la modem cu PC-ul si vezi din nou ce viteza ai. Daca e tot asa reseteaza modemul (scoate-l din priza pentru cateva minute) si incearca din nou. Daca e tot la fel cheama suportul de la Digi. Poti incerca la diferite ore din zi. In final poate fi si ceva de infrastructura (poate Digi a vandut prea multe abonamente in zona), dar vezi ce-ti spun si ei.

#3
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Suni, faci o cerere si vine 3chipa să verifice.
Oricum minimul este 500 azi la ei....
Este sugușată undeva reteaua

#4
ediez

ediez

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.12.2021

 vladut01, on 20 decembrie 2021 - 17:39, said:

nu spui in ce oras esti. Viteza pare cam mica desi ar fi suficienta pentru, de ex, netflix 4K (iti trebuie 25 Mbps). Incearca sa te conectezi direct la modem cu PC-ul si vezi din nou ce viteza ai. Daca e tot asa reseteaza modemul (scoate-l din priza pentru cateva minute) si incearca din nou. Daca e tot la fel cheama suportul de la Digi. Poti incerca la diferite ore din zi. In final poate fi si ceva de infrastructura (poate Digi a vandut prea multe abonamente in zona), dar vezi ce-ti spun si ei.

Sunt din orasul Viseu de Sus jud Marmures . Am incercat sa ma conectez direct de la modem cu PC-ul + reset si tot aceleasi rezultate am. Cel mai probabil va trebui sa ii chem pe ei sa vad care e treaba.

#5
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 18.02.2004

 ediez, on 20 decembrie 2021 - 17:12, said:

Salut ! Am internet de la DIGI de aproximativ 8 ani printr-un modem numit AccEOC negru la care e conectat un router Tenda ( nu mai stiu seria ) pentru a avea Wifi in casa . Problema este ca internetul merge destul de greu si cateodata e si foarte inconsistent. Uneori ma chiunui sa ma uit la un stream pe Youtube/Twitch la 720p60 ( pe PC cu cablul de internet bagat in PC )

Intrebarea mea este am alte variante de la DIGI de unde sa aleg ? Am intrat pe site-ul lor sa vad ce infrastructura de internet am in orasul in care locuiesc si am primit Tip infrastructura : FTTC si FTTH .

Un screenshot cu un test : https://imgur.com/a/XKV5lU2

Tu nu esti pe FTTH/FTTB ci pe EOC (Ethernet over coax). Este cunoscut ca merge execrabil.
Intreaba totusi la Digi daca n-au si alta infrastructura in zona.

Uite aici:
https://www.digi.ro/oferta-rural

FIBERLINK POPULAR - 17 LEI
Popular EoC
45 / 20 Mbps viteză maximă download/upload
40 / 20 Mbps viteză medie download/upload
15 / 10 Mbps viteză minimă download/upload

Manualul de la EOC: https://forum.softpe...tach_id=1027113

Edited by rogerlecoco, 20 December 2021 - 17:57.


#6
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
Exista FTTH in Vișeu de Sus.
Suna și cere sa te mute pe fibra, e gratuit

Tel 0362400401 , nu apesi  nici o tasta, o sa intri în legătură cu un operator.
Ai de ales:

Televiziune
Analogic 21 lei
Digital 25 lei , primește un STB sau CAM în custodie

Internet
300mbps 17 lei
1000mbps 25 lei

Dacă vrei reducere 12 luni 50 % contactează userul @catalinman
Posibil sa primești 500 lei tichete cadou în loc de reducere

Attached Files



#7
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.02.2014
ooo vreau si eu 500 de lei tichete reducere daca prelungesc

Edited by Epidaurus, 21 December 2021 - 14:43.


#8
ediez

ediez

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.12.2021
Multumesc de raspuns tuturor , am fost prin aprili anul asta la sediul din orasul in care locuiesc si au zis ca nu au inca fibra optica in oras chiar daca pe site arata FTTH si FTTC. II voi suna de data asta si voi vedea .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate