Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Am dat-o-n bara

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#145
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Tu ma citezi cu ceva si spui ca eu am spus cu totul altceva? :lol:

#146
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostCr1spy, on 21 decembrie 2021 - 16:23, said:

Tu ma citezi cu ceva si spui ca eu am spus cu totul altceva? Posted Image
Pai daca asa e...
Alea-s vorbele tale, nu ale mele.
Initial ai zis una si dupa firul discutiei ai ajuns la alta concluzie care nu mai bate cu ce ai zis anterior

In fine, consider ca am spus destule.
Time to go home.

#147
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postaxisborn, on 21 decembrie 2021 - 12:50, said:


Alea sunt prostii, n-ai cum sa te nasti hetero si brusc la un moment dat sa nu iti mai placa femeile si sa te atraga barbatii. E absurd.
Ca n-au gasit aia gena, nu inseamna ca nu exista.

Era cel mai mare studiu facut vreodata....in 2018...

#148
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Posttehnics, on 21 decembrie 2021 - 16:25, said:


Pai daca asa e...
Alea-s vorbele tale, nu ale mele.
Initial ai zis una si dupa firul discutiei ai ajuns la alta concluzie care nu mai bate cu ce ai zis anterior

In fine, consider ca am spus destule.
Time to go home.
Hai, mai, sa fim seriosi.
Tie ti se pare aiurea divortul de acum, fata de cel cu un copil minor si cam atat.

Edited by Cr1spy, 21 December 2021 - 16:33.


#149
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Nu cred că soţia iniţiatorului a ales să trăiască o viaţă paralelă, în care ieşea la un suc cu fiul, prietenul acestuia şi alte persoane mai puţin soţul ei fără să aibă motive temeinice să facă asta.
Tot la fel nu cred că abia acum a aflat iniţiatorul de "grozăviile" făcute de fiul lui.

Ce trebuie să facă iniţiatorul, în opinia mea, este să înţeleagă că ce s-a întâmplat în trecut nu mai poate fi schimbat. Inclusiv plecarea de acasă a celor doi.  Asta e, viaţa ne dă palme dureroase uneori exact când ne aşteptăm mai puţin. Dar de cele mai multe ori, aceste palme sunt ultime picături într-un pahar care s-a umplut, pe nevăzute, în timp.

@Iniţiator, faţă de soţie şi băiat nu poţi face multe în acest moment. Ei aleg când se va putea comunica cu tine. Poţi încerca să trimiţi soţiei prin interpuşi mesaje scrise, chiar scrisori scrise de mână... ar fi romantic, nu-i aşa? Foarte important, când vorbeşti cu ei vorbeşte numai despre tine, despre ce ai făcut, ce nu ai făcut, cât de mult regreţi. ÎN NICIUN CAZ să nu vorbeşti despre ei, despre ce au făcut sau ce ţi-ai dori să facă. Crede-mă, asta e singura cale: să transmiţi că îţi asumi greşelile şi că nu doreşti nimic, nu ai aşteptări, doar vrei să îţi exprimi sincerele regrete pentru situaţia creată.

În paralel, nu visa la întoarcerea soţiei. Sunt şanse mari ca acest lucru să nu se întâmple. Nu e un capăt de lume, crede-mă. E momentul să te dărâmi în bucăţi (asta cred că s-a întâmplat deja) şi să te reconstruieşti într-o versiune mai bună a ta. Fixează-ţi nişte obiective personale: să slăbeşti, să faci condiţie fizică, să înveţi o limbă străină, să îţi dezvolţi un hobby... orice îţi creează o stare de confort psihic. Fă din obiectivele astea personale sursa de stare de bine, iar în rest autoflagelează-te ca să împingi înainte reconstrucţia. Versiunea ta 2.0 ţine numai şi numai de tine.

Iar atunci când vei fi împăcat cu tine şi mulţumit de ceea ce eşti, lucrurile bune vor veni în viaţa ta, poate sub cele mai neaşteptate forme.

Succes! Posted Image

Edited by Yoda, 21 December 2021 - 17:08.


#150
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View Posttehnics, on 21 decembrie 2021 - 10:09, said:


E singura propozitie cu care nu sunt in totalitate de acord cu tine. Da, pe nevasta o poate uita...dar pe copil eu zic ca nu. Cel putin macar sa incerce sa tina legatura cu el atat cat se poate.
Ce legătură?


View Postgiuliani, on 21 decembrie 2021 - 10:53, said:

A zis ca baiatul se muta in alta tara. Cu siguranta nu va mai dori sa se intoarca in Romania.
Drum bun!

View PostCr1spy, on 21 decembrie 2021 - 13:37, said:


Cu ce se umple paharul?
Cu .....

#151
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostNoua_pe_site, on 20 decembrie 2021 - 19:55, said:

Sa-mi fie cu iertare dar timp de 18 ani de zile mami l-a lasat pe tati sa abuzeze saracul baietel si acum cand mai avea un pic si o taia de acasa a taiat-o si mami? Mami aia care defapt are zestre suficienta de la parinti incat isi putea permite sa-si ia puradelul si sa se mute intr-un mediu prielnic in loc sa stea langa homofobu' de sot?
personalitatea baiatului s-a format in mediul ostil dintre sotie si initiator.
ce nu stim noi sunt evenimentele de-a lungul timpului, mediul si cercul de prieteni.

ca parinte de la un punct nu mai ai ce face. dar e clar ca anumite chestii le poti programa in psihicul copilului.
problema e ca realizezi ce ai programat cand e deja prea tarziu.

parerea mea (si sper sa nu fiu iar premiat) e ca copilul initiatorului in relatia cu prietenul lui e cel pasiv. putea la fel se usor sa se imprieteneasca cu o fata.

ca initiatorul a dat-o in bara? nu consider asta, doar ca succesiunea evenimentelor a fost nefavorabila.
ca putea schimba situatia, DA o putea face sa o ia pe un alt drum.

ca idee. primul caine pe care l-am avut era dominant dar stiam ca nu apuca pe nimeni. cel actual e submisiv dar rupe tot... la inceput se retrage dar daca o incoltesc riposteaza... pur si simplu trebuie luata usor si intr-un anume fel ca sa stea in punctul de stabilitate psihica.

in cercul de prieteni sunt copii de toate felurile. ii vad si simt cum o pot lua aiurea....
cel mai greu e sa faci copilul sa aiba incredere in el... sa fie stabil si plin de putere. sa-i explici una alta si sa fie receptiv.


#152
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Acum intrebarea pentru initiator e cu ce crede ca a dat-o in bara. Cu citiitul mesajului, cu reactia fara de fiu, cu lipsa de comunicare din ultimii ani?
Eu nu tin partea sotiei sau a cuiva. Dar acolo e clar ca ceva a mers foarte rau si nu de azi de ieri, in aparenta o familie echilibrata dar fiecare cu ideile si planurile lui.
Nu stiu, daca as fi parinte, cum as reactiona daca fiul meu ar fi homosexual. Probabil nu foarte bine. Si nu-s mandru, dar n-as putea reactiona ceva in stil "a, da? bun. Sa cumperi si o paine diseara". Si mai mult ca sigur ca initiatorul nu ar fi reactionat OK daca ar fi aflat intr-o discutie de familie.
De ce s-a ajuns sa se umple paharul fara ca initiatorul sa stie cat de aproape e de buza, asta nu stiu. Dar arata ca nu prea era comunicare.

A cere iertare acum si a vrea ca totul sa fie bine este si din senzatia de disperare. Care e omeneasca.
Eu ii urez initiatorului multa liniste.

#153
manuiel2001

manuiel2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.10.2012
Din experienta proprie iti spun...


Pasul 1:
Pune-ti la adapost conturile, casa, masinile...si lasa-o se se se duca. Milogeala in genunchi te va ingropa din nou ceva vreme...si ea daca a plecat odata va mai pleca!.

Pasul 2:
Razbuna-te si fii fericit fara ea!..

Pasul 3:
Invata ca "VIATA ESTE PREA LUNGA PENTRU O SINGURA SI MARE IUBIRE"... intr-oviata incap mai multe mari iubiri...



#154
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014
@ initiatorule,

Daca povestea este adevarata, ai primit o lectie de viata ca sa vezi cum este cand nu mai esti in control deloc...
Sotia ta nu cred ca divorteaza de tine din cauza fiului gay, ci are ea propriile ei motive ce priveste rolul tau de partener de viata.
Este putin ciudata reactia ta sa vrei sa ceri iertare pentru toate relele in genunchi ca s-o imbunezi sa se intoarca la tine.. In afara de neglijenta/ nepasarea pe care ai aratat-o fata de baiatul tau, nu stim ce rele ai mai facut....Fiindca e clar ca nu l-ai iubit prea mult, din moment ce ai lasat educatia lui 100% in seama mamei...Nu te mira de consecintele pasivitatii tale si a faptului ca nu i-ai acceptat felul de a fi mai sensibil, putin introvertit, tanjind dupa acceptarea si afectiunea tatalui cand a fost mai mic...
Ceea ce am vrut sa zic, este ca pe undeva nu esti nevinovat de ceea ce ti s-a intamplat si mai cred ca relatia ta cu ei, in faza asta, nu se mai poate reinnoda ea fiind compromisa cu mult timp in urma...

#155
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014
@ initiatorule,
Trebuie sa recunosti ca pentru fiu-tau nu ai fost modelul masculin adecvat si cu contributia sotiei tale usor-usor te-ai transformat in boogie man.

Edited by GRATEFUL, 21 December 2021 - 23:00.


#156
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Sa nu uitam ca analizam situatia strict din perspectiva tatalui. Si apoi nu e dreptul nostru sa-l facem pe tata homofob strict din faptul ca lui ii este greu sa accepte ca fiul sau e gay. E lesne de inteles ca e foarte greu, mai ales pentru cei in varsta care spera sa se vada bunici.

Ce s-a omis in toate discutiile e cronologia evenimentelor. Sa fim seriosi, ca tatal nu e marinar sa dispara cand copilul avea 10 ani si sa reapara la 18 ani, sa descopere brusc telefonul pe masa. La fel, nici nevasta nu a devenit manipulatoarea peste noapte, ceea ce inseamna ca ori asa a fost de la inceput, ori sotul i-a ingaduit si placut asta. Cand ceva nu-ti convine, iei atitudine, nu rabzi cu anii.

Sunt sanse foarte mari ca tatal de fapt sa fi fost un stalp al familiei traditional romanesc, care nu vrea sa auda nimic din ceea ce nu-i convine, motiv pentru care timpul a trecut fluierand pe langa el, fara sa fie constient de indiciile evidente pe care un adolescent le lasa in urma.

Din punctul meu de vedere, ii recomand sa incerce sa-si refaca relatia lui cu fiul sau. Daca il doare de situatie si a scris si aici, e evident ca nu e felul de badaran de genul "da-i in penis mea, vezi-ti de viata, fute ce vrei". Adevarul e ca barbatului care nu ii pasa de copil cand acesta face 18 ani, nu ii pasa de el nici inainte, doar ca mima o semi-obligatie.

#157
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014
Pai, despre asta este vorba: a ales sa ignore anumite indicii si acum se da cu capul de pereti fiind disperat ca a ramas sigur la 53 de ani.

Edited by GRATEFUL, 21 December 2021 - 23:10.


#158
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
iar sotia nu va vedea nepotei.
sau poate sotia are pe altul / alt plan de pensionare.


problema e ca el nu-si mai poate recupera familia.
iar in preajma fiului nu poate sta pt ca riscul de al bate e al naibi de mare.

Edited by arg, 21 December 2021 - 23:32.


#159
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
De unde ai tras concluzia ca vrea sa-l bata?

#160
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
oare initiatorul mai vede ce scriem sau deja s-a impacat cu familia ?

#161
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate ia cerut socoteală sotiei,sotia s a plâns protectorului ei dur si ala i a tras o bataie de i a bagat mâinile n ghips..🤷

#162
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostAB_YZ12, on 20 decembrie 2021 - 15:57, said:

Sunt tatal unui baiat de 18 ani care la anul pleaca la studii in strainatate. El dintotdeauna a fost mai feminin ca persoana si nu o sa fiu ipocrit sa admit ca nu m-a deranjat asta, ba m-a deranjat si pe parcursul copilariei / adolescentei lui am fost mai dur cu el pentru a incerca sa "corectez" acest lucru. Sotiei mele niciodata nu i-a convenit aceasta abordare si am avut mereu certuri pe aceasta tema dar mereu reuseam sa o scoatem la capat cumva si sa calmam apele. El a gravitat mereu mai mult spre maica-sa, relatia dintre mine si el fiind mai rece si oarecum distanta. Fii-miu este foarte timid si introvertit si eu am incercat de multe ori sa-l imping (destul de agresiv ce e drept) spre socializare si iesirea din zona lui de confort crezand ca tot raul va fi spre bine, lui neconvenindu-i niciodata metodele mele. Pe cand avea 14 ani dupa ce i s-a confesat mamei lui, ea l-a dus la psiholog și a fost diagnosticat cu anxietate sociala si generalizata si depresie clinica. A inceput terapie / consiliere dar si tratament medicamentos dupa consultarea unui psihiatru. Eu pe vremea aia nu intelegeam cum a ajuns la aceste stari, pentru ca refuza sa vorbeasca cu mine si sotia mea imi spunea doar sa-l las in pace sa se comporte si sa fie cum vrea el si sa nu-i mai spun sau reprosez nimic, ca se ocupa ea de tot. Am zis ok si am facut cum mi s-a zis.

A venit vremea liceului si aici si-a gasit un grup de prieteni si a inceput sa fie mult mai activ pe plan social. Printre ei era si un coleg de al lui de clasa care mie mi se parea ca era mult prea apropiat de el, astia 2 fiind impreuna / vorbind practic 24/24 ore zilnic.  I-am zis sotiei banuielile mele si a zis ca sa-mi vad de treaba, sa nu ma bag in niciun fel, ca nu vad cat de fericit, sociabil si relaxat e acum? (ceea ce era adevarat, chiar am observat o schimbare pozitiva in personalitatea lui). Am ales sa nu intervin deloc, in perioada asta fiind si foarte ocupat cu munca. A trecut timpul fara sa se intample nimic spectacular, pana acum recent.

Fiul meu si-a uitat telefonul deblocat in sufragerie si m-a cuprins curiozitatea. M-am uitat prin mesajele lui cu "prietenul" acela si spre socul meu erau o multime de mesaje cu tenta romantica / sexuala, cum ca se iubesc asa de mult si de abia asteapta sa locuiasca impreuna la universitate intr-o tara in care sa poate sa fie ei insisi fara sa fie judecati (planurile deja fiind ca el si prietenul asta sa studieze la aceeasi universitate si sa fie colegi de apartament). Ma uit prin mesajele cu restul prietenilor lui, cu maica-sa, cu parintii si sora iubitului lui si imi e dezvaluit faptul ca literalmente toata lumea stia si le sustinea relatia, numai eu nu. Ba chiar cu nevasta mea vorbea despre intalnirile dintre ei 2, despre planurile lor de viitor, etc. In galerie erau o groaza de poze cu ei 2 sarutandu-se, imbratisandu-se, etc. Dar ce m-a surprins cel mai tare este faptul ca erau si poze cu ei 2 + sotia mea in diferite locatii: restaurante, cafenele, parcuri, la casa iubitului lui impreuna cu familia aluia, etc. ceea ce inseamna ca ea era foarte implicata in aceasta relatie. Dupa aflarea tuturor lucrurilor astea, m-am simtit extrem de tradat, nervos, scarbit (?) si tot felul de alte emotii negative. Vine fii-miu sa-si ia telefonul din living si instantaneu fara sa-mi dau seama incep sa urlu la el. Ii dau telefonul inapoi (aruncandu-l) si el incepe sa planga si fuge la el in camera si incuie usa. In maxim 45 de minute vine si maica-sa acasa (banuiesc ca a sunat-o) si imi da 2 palme peste fata si imi zice ca s-a saturat, ca sunt un tata esuat, un inchis la minte, ca mi-a suportat atatia ani toate tentativele mele de control complet idioate asupra fiului nostru dar asta e picatura care a umplut paharul, ca din cauza mea a suferit el de depresie si anxietate si toate problemele emotionale si psihice pe care le-a avut, ca sunt un jeg de om si multe alte lucruri de genul. Eu am crezut ca o sa se linisteasca si de data asta cum s-a linistit in alte dati, insa vad ca se duce, ia 2 valize si incepe sa faca bagajele si pentru ea si pentru fii-miu. Eu incerc sa o conving sa se calmeze dar parca mai rau se aprinde si-mi zice ca o sa divorteze, ca se muta permanent in casa de pe numele ei cu fiul meu (ea provine dintr-o familie de bani gata, mereu a avut si lucruri separate pe numele ei pe langa cele cumparate la comun), ca sa nu-mi fac griji ca nu are nevoie de niciun ban de la mine si ca pot sa pastrez casa si toate bunurile la comun. Eu tot credeam ca o sa-si revina intr-un final pana cand o vad ca iese pe usa, se urca in masina si pleaca amandoi. Am inceput sa dau cu pumnii in pereti de frustrare, neputinta, etc. realizand ce am facut. In urmatoarele zile incerc sa-i sun pe amandoi constant pentru a incerca sa-mi repar greselile, insa degeaba, niciunul nu raspunde, ba chiar blocandu-mi numarul. Primesc un mesaj de pe alt numar de la sotia mea, care ma informeaza de faptul ca daca nu-i las in pace sau daca ma apropi de casa lor / de ei o sa faca rost de un ordin de protectie impotriva mea.

Acum cateva zile in urma am primit si instiintarea de divort. Ce pot sa zic, ma simt complet distrus. Mi-am luat liber de la munca pentru ca efectiv nu ma pot ridica din pat. Foarte rar am plans in viata asta dar de cateva zile incoace plang constant. Nu mai pot dormi fara pastile. Sa stau complet singur in casa asta este un chin.

Credeti ca ar mai exista vreo sansa sa repar ce am stricat? Nu vreau nimic mai mult acum decat sa-mi cer iertare in genunchi de la amandoi, sa fiu un tata iubitor si sustinator pentru fiul meu, sa fim iar impreuna doar ca mai apropiati decat am fost pana acum, insa ma intreb oare daca nu este prea tarziu... Nu pot sa cred ca am lasat prejudecatile mele sa-mi influenteze atat de mult caracterul si deciziile, cel mai mult sunt furios pe mine.

Nu. Vine apocalipsaaaaaaaaa! - https://youtu.be/X0Sn-rbT8Ms?t=4075

:D

Tu nu ai auzit ca exista o tara unde iti poti schmba sexul facand o cerere la primarie? Ei, zi-i sa incerce acolo, acolo va fi ce vrea. :)

Bai, eu am avut un tata care... tu esti mic copil. Se lua de oricine si daca avea parul mai lung sau parul vopsit mai fistichiu. Se lua si de rude daca fumau. Acum.. vorbim doar de nevoie. Asa ca...

Serios acum: acorda-ti o perioada de timp si vei vedea cum merg lucurile. Fiul tau este matur.

Dupa mine e cam asa: de ce oare copilul nu ti-a spus, aka ti-a ascuns chestia asta? De ce nici sotia? E destul de clar ca nu aveau incredere in tine, se temeau de reactia ta. Spui ca ai fost dur etc. depinde ce inseamna asta, una e sa fii dur cand situatia o impune (cand face prostii mari etc), alta e sa cauti scandal incontinuu pentru orice zgaiba. Ceva s-a rupt acolo, mai demult...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate